Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ZAYIFLIK | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ZAYIFLIK

ZAYIFLIK

ZAYIFLIK

Zayıflık : Boya göre ağırlığın olması gerekenden % 15 – 20 eksik olmasıdır.          .

Zayıflık, vücudun  gereksiniminden daha  az enerji alımı sonucu oluşur. Zayıflığın tedavisinde sebebin bulunup ortadan kaldırılması gerekir.

Zayıflığın Nedenleri :

1- Günlük alının enerjinin, harcanandan az oluşu,yani iştahsızlık nedeniyle yeterli besin alınamayışı.

2-  Alının besinlerin sindirim ve emilimini engelleyen metabolik bozukluklar ( barsak parazitleri, Hipertroidizim, kanser, troid gibi ) sebepler olabilir.

3-  Aşırı fiziksel aktivite

4- Stres, psikolojik faktörler, mutsuzluklar iştahın azalmasına sebep olabilir.

Öncelikle doktora giderek, sebep bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Zayıflık, fizyolojik bir rahatsızlık yok ise genetik olabilir. Zayıflığınız genetik ise yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Yaşınız ilerledikçe daha rahat kilo alabilirsiniz. Bir diyetisyene giderek metabolizma hızınıza uygun beslenme programı almalısınız.

Kilo almak için; ilk adım günlük harcanan enerjiden daha fazla enerji almak gerekir.

Örnek: Ayda 4 kg almak isteyen kişiye, günlük harcadığı enerjiden 800 – 1000 kalori daha fazlası verilerek bu sağlanır. Fazla enerjinin yanında alınan proteinin miktarının artması ve kalitesinin  de yüksek olması gerekir. Vitamin ve minerallerin artırılması gerekir.

Hiç öğün atlamadan ve düzenli olarak her gün mutlaka 3 ana öğün  ve aralarda enerji yoğunluğu yüksek ara öğün yenmelidir. ( Kişi acıkmamış olsa bile )

Sabah kahvaltınıza pekmez, tahin ilave edebilir. Yemeklerdeki yağ miktarı artırılabilir.

Ara öğün olarak ; Her gün  bir porsiyon sütlü tatlı, yanında limonata. Sütlü tatlının üzerine dövülmüş fındık ve ceviz ilavesi ile kalori miktarı artırılabilir.  100 gr ekmek ve yanında yağlı peynir ve 1 bardak süt ara öğünde yeneblir. 1 Dilim peynirli veya kıymalı börek, yanında limonata. 1 porsiyon baklava  yanında limonata.  Meyve , kuru meyve , kuru yemiş, yağlı süt gibi besinler ara öğün olarak yenmelidir.

Zayıflık tedavisinde ana ve ara öğün atlamadan ve her gün düzenli beslenmek önemlidir.

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – KadıköyRelated Articles

ANTİOKSİDAN BESİNLER

Canlılarda kimyasal süreçler, özellikle oksitlenme serbest radikallerin oluşmasına neden olur.  Serbest radikaller; vücudumuz oksijen kullanırken meydana gelen atık maddelerdir ve

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER – TARÇIN

Metabolizmayı hızlandıran bitki tarçın ; İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biri olan mucize baharat tarçın, yaprak dökmeyen kokulu bir ağaç

SPORCU BESLENMESİ

Farklı spor dallarında başarılı olmak farklı vücut yapısına ve yeteneğine göre değişebilir. Psikolojik ve fizyolojik sağlığın devamlılığını sağlamak için yeterli

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*