Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ

ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ

 

Zayıflığın nedenleri

ZAYIFLIĞIN  NEDENLERİ 

SORU : 27 yaşında  176 boyun da ve 65 kiloyum. Çok zayıfım ve bir türlü kilo alamıyorum. Kilo almak için ne yapabilirim ?

Zayıflık : Boya göre ağırlığın olması gerekenden % 15 – 20 daha eksik olmasıdır.          .

Zayıflık,vücudun  gereksiniminden daha  az enerji alımı sonucu oluşur. Zayıflığın tedavisinde sebebin bulunup ortadan kaldırılması gerekir. Zayıflığın Nedenleri :

1- Günlük alınan kalorinin yani enerjinin, harcanandan az oluşu, yani iştahsızlık nedeniyle yeterli besin alınamayışı.

2-  Alının besinlerin sindirim ve emilimini engelleyen metabolik bozukluklar ( barsak parazitleri, Hipertroidizim, kanser ,troid gibi ) sebepler olabilir.

3-  Aşırı fiziksel aktivite

4-   Psikolojik faktörler, stres ile iştahın azalması olabilir.

5 – Zayıflığın nedenleri, gün boyu aşırı yoğun ve fiziksel aktivite gerektiren bir iş hayatı olması ve buna karşılık düzenli aralıklarla yemek ve ara öğünlerin yenmemesi olabilir.

Öncelikle doktora giderek, zayıflığın nedenleri bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Fizyolojik bir rahatsızlık yok ise genetik olabilir. Zayıflığınız genetik ise yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Yaşınız ilerledikçe daha rahat kilo alabilirsiniz. Bir diyetisyene giderek metabolizma hızınıza uygun beslenme programı almalısınız.

Kilo almak için; ilk adım günlük harcanan enerjiden daha fazla enerji almak gerekir.

Örnek:  ayda 4 kg almak isteyen kişiye, günlük harcadığı enerjiden 800 – 1000 kalori daha fazlası verilerek bu sağlanır. Fazla enerjinin yanında alınan proteinin miktarının artması ve kalitesinin de yüksek olması gerekir. Vitamin ve minerallerin artırılması gerekir.

Kilo almak için; Hiç öğün atlamadan ve düzenli olarak her gün mutlaka 3 ana öğün  ve aralarda enerji yoğunluğu yüksek ara öğün yenmelidir. ( Kişi acıkmamış olsa bile )

Sabah kahvaltınıza pekmez, tahin ilave edebilir. Yemeklerdeki yağ miktarı artırılabilir.

Ara öğün olarak ; her gün  bir porsiyon sütlü tatlı, yanında limonata.  Sütlü tatlının üzerine dövülmüş fındık ve ceviz ilavesi ile kalori miktarı artırılabilir.  100 gr ekmek ve yanında yağlı peynir ve 1 bardak süt –1 Dilim peynirli veya kıymalı börek, yanında limonata-  1porsiyon baklava  yanında limonata –  Meyve, kuru meyve , kuru yemiş,yağlı süt gibi besinler  ara öğün olarak yenmelidir.

Ağır egzersizler, Body gibi aktiviteler yerine, hafif egzersizler, açık havada yürüyüş ve yüzme tercih edilmelidir.

Beslenme Uzmanı Nurdan ÇeliktaşRelated Articles

DİYET LİSTESİ – DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Besinlerle alınan demir miktarı gereksinmeden az olabilir. Bu nedenle demir eksikliğinde diyet listesinin çok kontrollü hazırlanmış olması gerekir. En iyi

DİYET VE PSİKOLOJİ

DİYET  VE PSİKOLOJİ Diyet yapmak ya da diyeti sürdürmek pek çok kişi için çok zordur. Diyetisyenlerin hazırladığı beslenme listeleri yaşam

DİYET NASIL OLMALI

DİYET NASIL OLMALI ARA ÖĞÜN : Doğru, sağlıklı beslenme ve kilo korumda 3 ana öğün ve aralarda da  3 ara

2 comments

Write a comment
 1. ümran bayram
  ümran bayram 6 Temmuz, 2015, 09:44

  Çok zayıfım kilo almak için yemeye çalışıyorum ama midem almıyor, 3 lokmada doyuyor ve tıkanıyorum. Kendimi zorlayınca kusacak gibi oluyorum. Ne yapabilirim ?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:00

  azar azar sık sık beslenmeniz gerekli

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*