pos sistemi

ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ

 

Zayıflığın nedenleri

ZAYIFLIĞIN  NEDENLERİ 

SORU : 27 yaşında  176 boyun da ve 65 kiloyum. Çok zayıfım ve bir türlü kilo alamıyorum. Kilo almak için ne yapabilirim ?

Zayıflık : Boya göre ağırlığın olması gerekenden % 15 – 20 daha eksik olmasıdır.          .

Zayıflık,vücudun  gereksiniminden daha  az enerji alımı sonucu oluşur. Zayıflığın tedavisinde sebebin bulunup ortadan kaldırılması gerekir. Zayıflığın Nedenleri :

1- Günlük alınan kalorinin yani enerjinin, harcanandan az oluşu, yani iştahsızlık nedeniyle yeterli besin alınamayışı.

2-  Alının besinlerin sindirim ve emilimini engelleyen metabolik bozukluklar ( barsak parazitleri, Hipertroidizim, kanser ,troid gibi ) sebepler olabilir.

3-  Aşırı fiziksel aktivite

4-   Psikolojik faktörler, stres ile iştahın azalması olabilir.

5 – Zayıflığın nedenleri, gün boyu aşırı yoğun ve fiziksel aktivite gerektiren bir iş hayatı olması ve buna karşılık düzenli aralıklarla yemek ve ara öğünlerin yenmemesi olabilir.

Öncelikle doktora giderek, zayıflığın nedenleri bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Fizyolojik bir rahatsızlık yok ise genetik olabilir. Zayıflığınız genetik ise yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Yaşınız ilerledikçe daha rahat kilo alabilirsiniz. Bir diyetisyene giderek metabolizma hızınıza uygun beslenme programı almalısınız.

Kilo almak için; ilk adım günlük harcanan enerjiden daha fazla enerji almak gerekir.

Örnek:  ayda 4 kg almak isteyen kişiye, günlük harcadığı enerjiden 800 – 1000 kalori daha fazlası verilerek bu sağlanır. Fazla enerjinin yanında alınan proteinin miktarının artması ve kalitesinin de yüksek olması gerekir. Vitamin ve minerallerin artırılması gerekir.

Kilo almak için; Hiç öğün atlamadan ve düzenli olarak her gün mutlaka 3 ana öğün  ve aralarda enerji yoğunluğu yüksek ara öğün yenmelidir. ( Kişi acıkmamış olsa bile )

Sabah kahvaltınıza pekmez, tahin ilave edebilir. Yemeklerdeki yağ miktarı artırılabilir.

Ara öğün olarak ; her gün  bir porsiyon sütlü tatlı, yanında limonata.  Sütlü tatlının üzerine dövülmüş fındık ve ceviz ilavesi ile kalori miktarı artırılabilir.  100 gr ekmek ve yanında yağlı peynir ve 1 bardak süt –1 Dilim peynirli veya kıymalı börek, yanında limonata-  1porsiyon baklava  yanında limonata –  Meyve, kuru meyve , kuru yemiş,yağlı süt gibi besinler  ara öğün olarak yenmelidir.

Ağır egzersizler, Body gibi aktiviteler yerine, hafif egzersizler, açık havada yürüyüş ve yüzme tercih edilmelidir.

Beslenme Uzmanı Nurdan Çeliktaşpos sistemi

Benzer Makaleler

TOK TUTAN BESİNLER

‘Ben diyet yapamıyorum, çünkü çok hızlı acıkıyorum’  ‘Ben çok iştahlıyım, diyette yaparken doymuyorum’  diyenlerdenseniz ?  Yemeklerde ve ara öğünler de

ZAYIFLAMA DİYETİ

Zayıflama diyeti  nasıl olmalıdır ? Öncelikle zayıflamak uğruna sağlığımızdan olmamalıyız. Gün içinde sık sık ama az az yemek yeme alışkanlığı

VİTAMİN ve MİNARELLER

Vitamin ve mineraller VİTAMİN Vitaminlerde sağlıklı yaşamın vazgeçilmez öğeleridir. Vücutta üretilmedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Vücutta enerji kaynağı yada yapım

2 yorum

Yorumlar
 1. ümran bayram
  ümran bayram 6 Temmuz, 2015, 09:44

  Çok zayıfım kilo almak için yemeye çalışıyorum ama midem almıyor, 3 lokmada doyuyor ve tıkanıyorum. Kendimi zorlayınca kusacak gibi oluyorum. Ne yapabilirim ?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:00

  azar azar sık sık beslenmeniz gerekli

  Reply this comment

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*