Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ZAYIFLAMAK İÇİN | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ZAYIFLAMAK İÇİN

ZAYIFLAMAK İÇİN

dogal-zayiflamada

Zayıflamak için öncelikle yeme davranışınızı kalıcı olarak değiştirmeniz gerekir. Sabah kahvaltı etmeden işe gittiniz ve öğlen yemeğine çok aç karınla oturdunuz. Veya öğleden sonra hiç ara öğün yemediniz ve akşam eve gittiniz, beş – altı saattir midenize hiçbir şey gitmedi çok açsınız…  Yemeğe gözünüz dönmüş bir şekilde oturdunuz. Tabağınızı tepeleme doldurdunuz. Çok hızlı bir şekilde yediniz yediniz… Daha on dakika bile olmadı ama yemek masasında ki her çeşit yemekten yiyip bitirdiniz, yine de doymadınız ve hala açsınız. Bir tabak daha en sevdiğiniz yemekten yediniz. Oh şimdi doydunuz. O kadar hızlı ve doğru dürüst çiğnemeden yediniz daha doğrusu yuttunuz ki, yediğiniz yemeğin tadını bile tam alamadınız. Midenizi tam kapasite, hatta esneterek birazda zorlayarak çok fazla yemekle doldurdunuz ve doyurdunuz.

Zayıflamak için bu yeme tarzını kesinlikle bırakmanız gerekiyor.

. Öncelikle mutlaka ara öğün yemeli ve vücudunuzu çok aç bırakmamalısınız. Ara öğün yerseniz sofraya çok aç ve gözü dönmüş oturmazsınız. Daha az porsiyonla ve daha çabuk doyarsınız.

. Yemeğe başlamadan önce bir büyük bardak su içerek, midenizin yarısının suyla dolmasını ve doymasını sağlayın. Bakın şimdi midenizde yemek için zaten çok az boş yer kaldı.

. Yemeğinizi büyük servis tabağına değil, küçük tatlı tabağına koyarsanız, tabağınız bir porsiyon yemekle dolar. Dolu bir tabak öncelikle gözünüzü doyurur.

. Yemeğinizi küçük çatal veya kaşıkla küçük lokmalarla yerseniz. Daha yavaş yersiniz. Çatalınızı elinizde tutmayıp, her lokmadan sonra tabağın kenarına bırakırsanız, yavaş yeme alışkanlığı kazanırsınız.

. Ağzınıza aldığınız bir lokmayı iyice çiğneyerek ve tadını iyice alarak yerseniz yediğiniz yemekten daha çok tat ve doygunluk duygusu alırsınız. Unutmayın ki tat alma organımız dilimizdir. En sevdiğimiz yemek ağzınızdan geçtikten sonra tadı biter. O yüzden, o sevdiğiniz tadın bitmesini istemiyorsanız, çok küçük lokmalarla ve iyice çiğneyerek yavaş yiyin.

. Yemeğe başladıktan yirmi dakika sonra beyne ‘doydum’ sinyali gelir. Eğer çok hızlı yerseniz, bu yirmi dakika içinde ancak, tabaklar dolusu yemek yiyerek tokluk ve doygunluğa ulaşırsınız. Oysa yavaş yemek yerseniz, bu yirmi dakika içinde daha az porsiyon yemekle, aynı tokluk ve doygunluk duygusuna ulaşırsınız.

. Yemekten kalktınız ama hala tam doymadığınızı hissediyorsunuz, hemen büyük bir bardak su daha için. Bakın şimdi mideniz tamamen doldu ve doydunuz.

. Çoğu zaman sofrada karnınız doysa bile yemeğe devam ediyorsunuz. Veya karnınız tokken bile sevdiğiniz bir şeyi görünce, dayanamayıp yiyorsunuz.  Mideniz aç olduğu için değil, tat ve haz duygularınızı tatmin etmek için yiyorsunuz.  Zayıflamak için, bu yeme tarzını artık değiştirmelisiniz.

Slimming Center Koordinatörü

Gülten Özbek

 Related Articles

DİYET VE PSİKOLOJİ

DİYET  VE PSİKOLOJİ Diyet yapmak ya da diyeti sürdürmek pek çok kişi için çok zordur. Diyetisyenlerin hazırladığı beslenme listeleri yaşam

KARBONHİDRAT PROTEİN VE YAĞLAR

KARBONHİDRAT  PROTEİN VE YAĞLAR Yeterli beslenme ; vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilmesi için gereken enerjidir. Dengeli beslenme ; vücudun yaşamını

DİYET YAPMADAN KİLO VERMEK

DİYET YAPMADAN KİLO VERMEK Fazla kilonuz var, kilo vermek istiyorsunuz ama,  diyet yapamıyorsunuz. Hatta diyet kelimesini bile duymayı sevmiyorsunuz. O

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*