Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ZAYIFLAMA YOLLARI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ZAYIFLAMA YOLLARI

ZAYIFLAMA YOLLARI

Zayflama yollar

ZAYIFLAMA YOLLARI : YAVAŞ YEMEYİ ÖĞRENİN 

Hızlı yemek bir alışkanlıktır. Araştırmalar hızlı yemek yiyen insanların, şişmanlık problemi yaşadığını göstermektedir. Hızlı yemek yiyen insanlar bu davranışları için, çocukluktan gelen değiştirilmesi çok zor bir alışkanlık olduğunu söylemektedir. Bazen de insanın çok yoğun yaşam akışı bunu gerektirmektedir. Ayrıca yaşamda ki gerçekleşemeyen arzular, kırgınlıklar, hırslar ve  kızgınlık duyguları hızlı yemek yemekle bastırılmaya çalışılır.

Zayıflamak ve kalıcı olarak kilo vermek için, hızlı yeme alışkanlığını değiştirmek gerekir. Bu nedenle yavaş yeme yollarını öğrenip hayata geçirmek büyük önem taşımaktadır. Ancak burada önemli olan bu önerileri birkaç gün yapmak değil, en az 21 gün süreyle bıkmadan sürdürebilmektir. Bir alışkanlığı değiştirmek ancak üzerinde çalışmakla mümkün olur. 

Yemek öncesi nefes egzersizi yapın.

Yavaş yeme  için, yemek öncesi yapabileceğimiz basit ama çok etkili olan nefes egzersizi hem stresimizi azaltır hem de hızlı yemeği engeller. Yemek öncesi burnunuzdan derin bir nefes alarak karnınızı şişirin nefesinizi tutun ve sonra çok yavaş yavaş verin. Nefes aldığınız süreden daha uzun bir sürede vermelisiniz. Bunu en az 10 kez tekrarlayın. Stresli ve yorgun bir beden duygusal açlığınızı tetikler, bu durumdayken yapacağınız bu nefes egzersizi size kesinlikle yavaş yemek yedirecektir.

Yavaş yemeyi hatırlatan ipuçları bulun.

Yemek esnasında yemek masanızın üstüne yavaş yemenizi hatırlatabilecek ipuçları koyun. Örneğin, yemek masasında mum yakmak, vazo ve çiçek koymak, çalar saat koymak. Elinize hatırlatıcı yüzük takmak gibi… Buna rağmen hızlı yediğinizi fark ettiğiniz zaman hemen, iki üç dakikalığına sofradan kalkın biraz dolanın ve tekrar yavaş yemek üzere tekrar sofraya geri dönün. Bu sizin yavaş yemenizi ve yeme sürenizi uzatacaktır.

Çevrenizdeki kişilerden yardım isteyin.

Birlikte yemek yediğiniz kişilerden, hızlı yediğinizde sizi yavaşlamanız için uyarmalarını isteyin. Ancak uyarıldığınız bu kişilere sakın kızmayın. Çünkü ne olursa olsun engellenmek sinir bozucu olabilir.

Yemek tabağınızın rengi lacivert veya koyu yeşil olsun. 

Araştırmalar göstermektedir ki lacivert, koyu mavi  ve koyu yeşil tabağın içinde ki yemek görsel olarak çekici ve iştah açıcı görünmemektedir.

Yemeğe nazik davranın. 

Yemek biyolojik ve sosyal bir ihtiyaçtır. Yemek tabağınıza gelene kadar maddi ve manevi emek harcanmıştır. Bu nedenle besinlere nazik davranmalı, bu nezaketimizi de onları yavaş yiyerek göstermeliyiz. Emek ve para harcayarak tabağımıza konmuş bir yemeği yavaş yeme, yemeğe saygıdır. Yavaş yiyerek yemeğe saygı göstermeli, yemeğimizi yavaş, haz alarak ve yemeği fark ederek yemeliyiz.

Besinleri farkına ve tadına vararak yiyin.  

Yaşadığımız hayat, duygusal iniş çıkışlar, mutsuzluklar, stres, öfke, kızgınlık duyguları içindeyken, bunun acısını sanki yemeklerden çıkarırcasına, sadece ısırma ve çiğnemeye yönelik bir yeme davranışı geliştiririz. Oysa gerçekten tadına vararak yemek ancak yavaş yemekle mümkün olur. Bu nedenle yemek için lokmayı ağzımızda daha uzun süre tutmamız ve “yemeğin tadını hissediyorum” bilinciyle yemek yememiz gerekir.

Lokmaları ufaltarak yiyin.

Yemeğe başlamadan yiyecekleri küçük parçalara ayırın. Taneli yiyecekleri mümkün olduğu kadar tane tane yiyerek hızınız azaltın. Bu yol yavaş yemede çok etkilidir. Yemeği küçük lokmalarla almak için küçük çatal, küçük kaşık kullanmalı ve her lokmadan sonra çatalı masaya bırakmalısınız. Yavaş yeme ve çok çiğneme en önemli zayıflama yollarından biridir.

Yemek tabakları küçük , salata tabakları büyük  olsun.

Yemek tabağı  yerine pasta tabağı kullanın. Küçük bir pasta tabağı, bir porsiyon yemekle dolar ve gözünüzü doyurur. Ama salata tabağınız büyük olsun ve yemeğin yanında bol  salata yiyerek doygunluk sağlayın.  . Salata uzun çiğneme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur.

Yemek yerken başka şeyle ilgilenmeyin.

Ne kadar yediğinizin farkına varabilmek için tüm dikkatinizi yemeğe verin.. Yemek yerken televizyon izlemeyin, bir şey okumayın, bilgisayarla uğraşmayın. Ayakta atıştırmayın, yemeği oturarak ve sofrada yiyin. Yemeğiniz bitince hemen masadan kalkın ve diş fırçalamaya gidin.

Ara öğünleri atlamayın. 

Zayıflama yollarından biri de ara öğün yemektir. Çok aç yemek masasına oturursanız asla yavaş yiyemezsiniz ve çok hızlı yersiniz. Bu nedenle arlarda ara öğünleri mutlaka yemelisiniz. 

Zayıflama yolları için bu öneriler size yavaş yeme konusunda yardımcı olacaktır. Yeni yeme davranışı kazanırken, bu davranışların alışkanlığa dönüşmesi için bir süre gerekir. Kendinize bu süreyi tanıyın. Yılların alışkanlıklarından hemen vazgeçmek kolay değildir. Sabırlı olun, değişimin getireceği mutluluk bütün bunlara değecektir. Gülten Özbek

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy Related Articles

DUKAN DİYETİ

DUKAN DİYETİ Günümüzde moda diyetlerden bir tanesi dukan diyetidir. Dukan diyeti kısaca protein ağırlıklı beslenme şekli ve 4 aşamadan oluşuyor.

AKDENİZ DİYETİ NEDİR ?

AKDENİZ DİYETİ NEDİR ? Akdeniz diyeti olarak bağsettiğimiz rejim tipi temellerini Yunanistan, Girit, Güney İtalya’nın yiyecek alışkanlıklarından almaktadır. Mutfak kültürü olarak,

DETOX SU

DETOX SU 2 Litre su 1 orta boy salatalık 1 limon 1 tatlı kaşığı rendelenmiş  taze zencefil 1 fincan yeşil

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*