Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
YAŞLILIKTA BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

YAŞLILIKTA BESLENME

YAŞLILIKTA BESLENME

yasllkta beslenme

Beslenme, beklenen yaşam süresini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Genelde nüfusun 65 yaş üstü olan insanlar yaşlı olarak kabul edilir ve diyet listelerinin yaşlılığa göre düzenlenmesi gerekir. Yaşlılıkta beslenme de bireyin besin gereksinimleri, fizyolojik ve metabolik durumlarındaki değişimlere göre değişir. Yaşlanmada en belirgin özellik bireyin genel görünümündeki değişikliklerdir. Saçların ağarması, derinin kırışması, vücut duruşunun değişmesi bazı duyuların azalması gibi birçok değişiklik olabilir. Yaşlanmayla beyinde sinir hücrelerinde kayıplar sonucu bilişsel performans düşer, hormonal değişimler sonucu menopoz denilen durum meydana gelir. Ayrıca sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemlerinde de glikoz toleransı, kardiyak indeksi, oksijen tüketme yeteneği ile sinirlerin iletim hızıyla tat ve koku algılama kapasiteleri, kas gücü ile sindirim organlarının mekanik hareketi ve salgılarında azalma gibi birçok değişiklik meydana gelir. Bazal metabolizma hızı yavaşlar. Hücrelerin ölümü sonucunda, enerji harcaması aktif olan yağsız doku kitlesi azalır. 

Yaşlılıkta beslenme de bireylerin çoğunda kronik hastalıklardan bir yada birkaçının bulunduğu ve sağlık durumlarıyla, çocukluk, gençlik ve yetişkinlikte uyguladıkları yaşam şekilleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Yaşam boyu, aşırı yemek yeme, açlık, sigara, alkol, aşırı tuz ve gereksiz ilaç kullanımından sakınmak, beslenme yönünden dengeli ve yeterli şekilde düzenli öğünlerle yaşlılığa göre diyet listeleriyle beslenmek, günlük yaşamda uyku, egzersiz, eğlence ve dinlenmeye dengeli şekilde yer vermek gerekir. Kalıtımsal olarak kronik hastalığa yakalanma riski olanlara yapılan beslenme eğitimi ve düzenli sağlık bakımının yaşam süresini uzattığı belirtilmiştir. 

Yaşlılıkta Beslenme Önerileri :

* Yağ ve kolesterol tüketimi sınırlandırılmalıdır. Yemeklerde katı yağ kullanılmamalıdır. Zeytinyağı ve ayçiçek / soya/ mısırözü yağları karışımı kullanılmalıdır.

* Kırmızı et yerine tavuk veya balık tercih edilmelidir. Etli pişirilen yemeklere dışardan ekstra yağ ilave edilmemelidir.

* Yemeklerde kızartma ve kavurma işlemleri uygulanmamalıdır.

* Posa tüketimi arttırılmalıdır. Örneğin; beyaz ekmek yerine kepekli esmer ekmek, pirinç yerine bulgur tercih edilmeli, günde 6-7 porsiyon sebze-meyve ile haftada 4-6 kez kurubaklagil yemeği tüketilmelidir.

* Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir.

* Yemeklere aşırı tuz ilave edilmemelidir.

* Her öğünden 4 ana besin grubundan da tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yaşlılıkta beslenme için, tüm bu saydığımız öneriler herkes için hem sağlıklı ve hastalıklardan koruyucu, aynı zamanda da  kilo verme ve kilo  koruma için olması gereken bir beslenme önerileridir. 

Slimming Center & Estetik –  Zayıflama Merkezi  Kadıköy Related Articles

NORMAL BESLENME

Zayıflama diyeti  programına başlayan ve fazla kilolarını veren, zayıflayan, incelen Slimming Center üyelerinin en çok sorduğu soru ‘ ben artık

KİLO VERİRKEN DURAKLAMA?

PLATO DÖNEMİ yani kilo verirken duraklama döneminin inatçı sorunlarıyla mücadele etmek Zayıflama programına katılan herkes bir süre sonra, heves kırıcı

TATİLDE ALINAN KİLOLAR

Genellikle yaz öncesi bahar aylarında pek çok kişi, yazı ( bikini mevsimi ) daha zayıf ve ince geçirmek için diyete

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*