Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
VEJETERYAN NEDİR ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

VEJETERYAN NEDİR ?

VEJETERYAN NEDİR ?

vejeteryan nedir

VEJETERYAN NEDİR ?

 Vejeteryanlık nedir sağlık açısından nasıl değerlendirilir

Vejeteryanlık kısaca et yememek olarak adlandırılsa da aslında 7 farklı çeşidi olan bir beslenme şeklidir. Bu beslenme şekline sağlıklı yada sağlıksız demek mümkün değildir ancak çeşitlerine ve beslenme tarzının katılığına göre negatif yönlerinden bahsetmek mümkündür.

Kısaca çeşitlerinden bahsedecek olursak;

 • Yarı vejeteryanlar:  Kırmızı et tüketmezler.
 • Pesko vejeteryanlar:Kırmızı et ve tavuk tüketmezler. Balık, yumurta ve süt ürünleri tüketirler.
 • Ovo vejeteryanlar: Kırmızı et, balık ve süt ürünleri tüketmezler. Yumurta yerler.
 • Lakto vejeteryanlar: Kırmızı et, balık ve yumurta tüketmezler. Süt ürünleri kullanırlar.
 • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Kırmızı et tüketmezler ancak süt ve yumurta tüketirler.
 • Veganlar: Hayvansal hiçbir besin tüketmezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyvelerle gerçekleştirirler.
 • Fruiyarianlar: Sadece meyve tüketirler.

Vejeteryanlar genel olarak tahmin edilebileceği üzere tahıl ve kurubaklagil ağırlıklı beslenmektedirler. Özellikle protein içeriği yüksek olan soya fasülyesine ve soya fasülyesinden yapılan tofu peynirine beslenmelerinde çokça yer vermektedirler.

Vejeteryan beslenmede düzenli ve yeterli bir planla protein eksiği olmamaktadır ancak beslenmede tüketilmeyen çeşitler arttıkça bir takım eksikler olabilmektedir. Örneğin demir hayvansal kaynaklarda daha çok bulunduğundan ve emilimi yüksek olduğundan vejeteryanlarda demir eksikliğine rastlanabilmektedir. Ancak düşünüldüğünün aksine veganlarda demir eksikliği diğer vejeteryanlara göre daha az görülür. Bunun nedeni süt ürünlerinin içeriğindeki kalsiyumun demirin emilimini azaltmasıdır. B12 vitamini ise süt ürünleri ve yumurtadan alınabilir ancak veganlarda ilaç olarak alınması gerekmektedir. Kalsiyumun ise bazı sebzelerden bir miktar sağlanabilmekte ancak süt ve ürünlerini de kullanmayan vejeteryanlarda sıklıkla eksikliğine rastlanmaktadır.

Bunların yanı sıra  vejeteryan beslenme şeklinin bazı avantajlarından da bahsetmek mümkündür.  Vejeteryanlar beslenme alışkanlıkları sebebiyle oksidan maddelerinin  alımını azalttıkları gibi anti oksidan E vitamini, C  vitamini, biyoflavonoidler, karotenoidlerin alımlarını arttırdıkları için  kansere karşı daha korunaklıdırlar. Hayvansal yağlardan yüksek oranda uzak durduklarından kötü kolesterolleri düşüktür ve kalp krizi riskleri düşüktür. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelerinden dolayı posa tüketimleri fazladır ve bağırsak problemlerini azaltırlar.

Sonuç olarak vejeteryanlık bu bir yaşam biçimidir düzeltilmesi veya engellenmesi gereken bir durum değildir. Ancak düzenli olarak kan tahlili yaptırarak eksik kalan vitamin ve minerallerin yerine konmasını sağlamak gerekmektedir.


Tags assigned to this article:
demirETVejeteryanVejeteryanlıkvitamin

Related Articles

YİYEREK ZAYIFLAMA

• Yiyerek zayıflama ve doygunluk hissi için yapmanız gerekenler; Televizyon seyrederken, bilgisayarda çalışırken ve ayaküstü atıştırma yapmayın. Çabuk doygunluk hissi

DİYET UNSUZ MUZ KREP

DİYET UNSUZ MUZ KREP  1 Muz 2 Yumurta 1 tatlı kaşığı sıvı yağ 1 tatlı kaşığı tarçın Yapılışı : Blendırda

ZAYIFLAMA HAPLARI

ZAYIFLAMA HAPLARI Zayıflama hapları sağlık bakanlığından onaylı ve tarım bakanlığından onaylı olmak üzere ikiye ayrılır. Sağlık bakanlığından onaylı ancak doktor

1 comment

Write a comment
 1. Kadriye Sönmez
  Kadriye Sönmez 16 Ocak, 2016, 12:52

  19 yaşımda ki kızım, evimize kedi aldıktan sonra, vejeteryan oldu.Tüm hayvanları çok seviyor. Ve artık hayvansal hiç bir et yemeyi red ediyor. Sağlığı açısından bu durum zararlımıdır ?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*