Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
VEGAN NEDİR ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

VEGAN NEDİR ?

VEGAN NEDİR ?

vegan nedir

VEGAN  NEDİR ?

Vejeteryanlık kısaca et yememek olarak adlandırılır, çeşitleri vardır, bir çeşidi de veganlıktır.

Vegan vejeteryanlık , her türlü hayvansal ürünün kullanılmamasını benimseyen beslenme ve hayat biçimidir.

Veganlar, hayvansal her türlü şeyi reddederler.  Her çeşit hayvan eti ve süt ve süt ürünleri, yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi,  hayvanlardan elde edilen ürünleri kullanmayı reddederler.

Vejetaryen beslenmenin bir çeşidi olan “vegan” tarzı oldukça sağlık açısından  riskli bir beslenme planıdır. Vejetaryen türlerinde, eksiklik oluşmadan beslenmek mümkünken vegan vejetaryenler de bazı mineral ve vitamin yetersizliği ortaya çıkabilmektedir.

Vegan vejeteryanlık ;zararlarından bahsedecek olursak .

 • Protein eksikliği; özellikle vücut için elzem olan ve vücudumuzda sentezlenemeyen proteinler alınmadığı takdirde kas kayıplarıyla karşılaşabilirler.
 • Çinko eksikliği; özellikle bağışıklık sisteminde görev alınan bu mineralin eksikliği sağlık açısından problem yaratabilir.
 • B12 vitamini eksikliği; kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, amino asitlerin, yağların kullanımında ve vücut hücrelerinin bir fonksiyonlarında rol alan bir vitamindir. B12 vitamini eksikliğinde özellikle anemi ile çok sık karşılaşılır.
 • D vitamini eksikliği; kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek kullanılmasını sağlayan bir vitamindir.
 • Kalsiyum eksikliği; kemik sağlığı, kasların düzenli çalışması, diş sağlığını korunmasında ve sinirlerin uyarılmasında rol alan bir mineraldir. Eksikliği çok ciddi hastalıklar oluşturabilir.
 • Demir eksikliği; vücudun bağışıklık sistemini destekleyen, kanda oksijenin taşınmasını sağlayan, kalsiyum, b vitamini ve bakır emilimi için elzem olan bir mineraldir. Eksikliğinde anemi görülmekle birlikte daha riskli sağlık sorunları da söz konusu olabilir.

Risklerini vurgulamamıza rağmen genede veganlık bir seçim olduğundan en azından dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedecek olursak;

 • Günde en az 3-4 porsiyon sebze tüketilmelidir.
 • Günde en az 3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Kuru baklagil ve et alternatifi soya ürünleri günde 2 porsiyon tüketilmelidir.
 • Özellikle çinkoyu alabileceğiniz yağlı tohumlar hergün ancak sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Bunların yanı sıra düzenli olarak kan tahlilleri yaptırılmalı ve yetersizliği olan vitamin ve mineraller ilaç olarak alınmalı. Son olarak bu bir seçimdir ancak özellikle çocukları bu beslenme tarzına özendirmemekte fayda vardır.


Tags assigned to this article:
porsiyonsağlıkveganVejeteryanlıkvitamin

Related Articles

OMEGA 3

OMEGA 3 Omega-3 bir yağ türüdür (Alfa linolenik asit) Vücut tarafından yapılamayan ve dışarıdan besinlerle alınması gereken doymamış yağ asitlerinden

BESLENME SORULARI

  BESLENME SORULARI     Beslenme soruları : Günde kaç porsiyon sebze ve meyve tüketmeli.? Her gün mutlaka çeşitli sebze ve

KADIKÖY DİYETİSYEN

SEZEN  S. OĞLU : Kadıköy de oturuyorum, 24 yaşındayım boyum 165 kilom 59. Ben 50 kilo olmak istiyorum. Kilom göbek bölgemde

4 comments

Write a comment
 1. Rümeysa T.
  Rümeysa T. 29 Ocak, 2016, 14:33

  Ben veganım. Hayvanlara acı vererek, işkence yapılarak elde edilen hiç bir şeyi satın almıyorum. Böylece bu vahşete sebep olmuyorum. Keşke tüm insanlar vegalar gibi düşünse. Dünya cennet olurdu.

  Reply this comment
 2. MEHMET DURU
  MEHMET DURU 29 Ocak, 2016, 14:38

  Kaz tüyü kaban satın alma.
  Kaz tüyü yastık satın alma.
  Angora kazak, hırka alma.
  Deri eldiven alma.
  Kürk alma.
  Sadece Yakası bile kürk olan hiç bir giysiyi alma…
  HAYVANLARI SEV
  HAYVAN SEVEN İNSAN : VİCDANLI İYİ İNSANDIR

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 29 Ocak, 2016, 14:40

   Mehmet bey, yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyoruz.
   Verdiğiniz bu mesajlar için çok teşekkür ederiz.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*