ÜÇ BEYAZ NEDİR ?

ÜÇ BEYAZ NEDİR ?

TUZ, ŞEKER, UN

Üç Beyaz / TUZ  : Besinlerin bileşiminde vardır. Ayrıca göllerden, denizlerden ve kayalardan saf olarak elde edilir. Tuz, suyun tutulması, kas ve sinirlerin çalışmasında etkilidir. İnsanın günlük tuz tüketimi  5-15 gram arasındadır. Yaz aylarında, çok sıcak günlerde, fiziksel aktivitenin çok olduğu günlerde, ateşli hastalıklarda, ishal gibi durumlarda su ve tuz kaybı olur. Tuz gereksinimi olmayan kişilerin ekstra tuz kullanmalarına gerek yoktur.  Kişi  tadına bakmadan ekiyor ise ve tuzluk alışkanlığını varsa bırakmalıdır. Çünkü tuz kan basıncını artırır, yani tansiyonu olumsuz yönde etkiler. Ayrıca böbrek hastalıklarında, bazı kalp hastalıklarında damar harabiyetine, vücudun belirli yerlerinde su toplanmasına ( ödem) sebep olabilir. Bu gibi durumlarda besinlerin bileşimlerindeki tuzla yetinilmelidir.

Üç Beyaz / ŞEKER : Şeker şeker pancarının şeker kısmının ayrılmasıyla elde edilir. Fazla şeker tüketimi başta obezite olmak üzere, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, hipertansiyon, kronik yorgunluk sendromu,  diş çürümesi gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca şeker kanser hücrelerinin en çok  sevdiği şeydir. Kan yağlarından özellikle trigliseridin yükselmesine neden olur. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Karbonhidratların vücutta parçalandıktan sonraki yapı taş şekerdir. Yani vücudumuzun şeker ihtiyacını besinlerden yeteri kadar alabiliriz. Günlük şeker ihtiyacımızı meyve, süt ve yoğurt, ekmek ve ekmek yerine geçen çorba, pilav, makarna, kurubaklagiller gibi gruplardan almamız yeterlidir. Boş enerji kaynağı olan şekeri sağlığımızı olumsuz yönde etkileme riski çok yüksek olduğundan yaşantımızdan uzak tutmaya çalışmak en doğru davranış olacaktır.

Üç Beyaz / UN : Buğday ve diğer tahıl tanelerinden elde edilir. Tahıl tanesinin dış kabuğunun ve çekirdeğinin ayrılmasıyla beyaz un elde edilmektedir. Fakat vitaminler, minareler ve protein tanenin dış kabuğundaki kepek ve özünde  bulunmaktadır.   Bu sebeple kepekli ekmek, tam buğday ekmek, çavdar gibi ekmek çeşitlerinin önerilmesinin sebebi, vücuda vitamin, minarel ve protein katkısı içindir.  Bu tür ekmek çeşitleri, beyaz undan yapılmış ekmek ve besinlere oranla daha çok tercih edilmelidir. Çünkü kepekli , tam buğday, çavdarlı besinler  kan şekerini  dengeler, uzun süre  tokluk hissi vererek kilo kontrolünü sağlar. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı önler. Posalı oldukları için kolesterolü kendilerine bağlayarak kan kolesterol düzeyini düşürmede etkilidirler.

ÜÇ BEYAZ  : Tuz, şeker, un’ dan günümüzde tam olarak kaçınmak çok mümkün olmamakla beraber, az tüketmeye dikkat etmek gerekir.   Gıda alış verişinde bilinçli ve seçici olmak, yemek soframızda sağlıklı ve doğal gıdaları bulundurmak, gelecekte sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmekte çok etkili ve önemlidir.

Slimming Center & Estetik –  Bağdat caddesi – İst.2 yorum

Yorumlar
 1. Nurseren Evim
  Nurseren Evim 25 Mayıs, 2015, 19:31

  Kepekli kahve rengi unla yapılan tam tahıllı ürünler ve esmer şeker kullanabilir miyiz ?

  Reply this comment
 2. Diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  Diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 13:37

  Miktarlarına dikkat ederek kullanabilirsiniz. Kana geçiş hızları daha yavaştır.

  Reply this comment

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*