Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
TOK TUTAN BESİNLER | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

TOK TUTAN BESİNLER

TOK TUTAN BESİNLER

Tok tutanlar

‘Ben diyet yapamıyorum, çünkü çok hızlı acıkıyorum’  ‘Ben çok iştahlıyım, diyette yaparken doymuyorum’  diyenlerdenseniz ?  Yemeklerde ve ara öğünler de size tok tutucu besinleri önereceğiz. 

Tok tutan besinler : Yumurta, diyet yapan kişiler de Yumurta “ghrelin” (iştah hormonu) seviyesini  düşürüyor  ve daha uzun süre tok tutuyor. Son araştırmalara göre, sabah kahvaltısını  yumurtayla yapanların, daha uzun sure tok kaldığı ve  öğle  yemeğinde çok daha  az  yemek yediği tespit edilmiştir. Yumurta en önemli protein kaynağıdır. Hafta da 2-3 kere kahvaltıda haşlanmış veya  teflon sahanda yağsız pişirilmiş veya içine beyaz  peynir, maydanoz ilave edilerek yapılmış bir omlet  tok tutucu ve kaliteli bir sabah kahvaltısıdır.

Tok tutan besinler : Yulaf ezmesi, çözünür lif oranı yüksektir bu yüzden tokluk süresini uzatır. Kan şekerini düzenler. Çözünmez lifleri sindirim sistemini ve bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelir. Hem besleyici hem de düşük kalorilidir.

Sabah kahvaltısında ; 2 dilim ekmek yerine 40 gram yulaf ezmesini ( 4 yemek kaşığı = 150 kalori ) 200 gram süt ve biraz kuru meyvelerle karıştırarak yerseniz çok uzun süre tok kalırsınız. Ayrıca ara öğünlerde de tok kalmak için yine yulaf tercih edebilirsiniz. Yulaf ezmesi fosfor, potasyum, demir ,folik asit, B1, B2, B6 vitamini içerir. 

Tok tutan besinler : Tarçın, yapılan araştırmalardan çıkan sonuca göre, kan şekerini düzenleyerek iştahı azalttığı tespit edilmiştir. Özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi vardır. Zayıflama diyeti yapıyorsanız, hem daha uzun süre tok kalmak,  hem de kan şekerini dengelemek için günde bir çay kaşığı kadar tarçın tüketmelisiniz.  Bu tarçını içtiğiniz yeşil çayın içine ilave edebilirsiniz. Yediğiniz meyvelerin üzerine ekebilirsiniz. Özellikle elma ve şeftali gibi. İçtiğiniz süte ilave ederek, salep tadı da elde edebilirsiniz.

Tok tutan besinler : Kara buğday, yemeklerin yanında ekmek yerine yenirse sindirimi yavaştır ve uzun süre tokluk sağlar.  Karabuğday kilo vermek isteyenler için, zor sindirilmesi , tokluk sağlaması ve kan şekerini dengeli seviyede tutması sebebiyle faydalıdır. Zayıflama diyetlerinde yağ oranı düşük olduğu için kullanılabilir. Ayrıca vitamin mineral yönünden çok zengindir..

Tok tutan besinler : Yeşil çay, zayıflama diyeti yapan ve kilosunu korumak isteyen kişilerde yeşil çay, açlık hissini bastırıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Özellikle öğün aralarında acıktığınızda, içine tarçın ve karanfil karıştırılmış yeşil çay açlığınızı bastırır ve tatlı yeme isteğinizi frenler. Yeşil çayın, içinde bulunan EGCG maddesi kilo almayı % 45 yavaşlatır, açlık hissini bastırır, metabolizmayı hızlandırır,güçlü antioksidan etkisiyle toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. İçeriğinde ki kateşinler sayesinde, kan yağlarından ‘trigliserit’in yükselmesini önler.

Tok tutan besinler : Badem, sağlıklı yağlardan zengindir, kaliteli protein içerir. Lif oranı yüksektir, sert olduğu için, çiğnemesi zor olan badem kişiyi daha uzun süre tok tutar. Özellikle ara öğünlerde 5 badem ve 3 kuru kayısı veya bir bardak diyet sütlü kahve ve yanında 5 badem tok tutucu iyi ara öğündür.  Meyveleri tek başına yemek yerine, bademle birlikte yerseniz glisemik indeksi düşürmüş olursunuz bu da sizin daha uzun süre tok tutar.

Tok tutan besinler : Salata, yemeklerde büyük bir kâse salata yemek daha az porsiyonla  daha çabuk doymanızı sağlar. Salata içindeki yeşil yapraklı sebzelerin, özellikle taze kırmızı biberin tok tutma süresi uzundur.  Sebzelerin posa oranı yüksektir ve  midede yer tutarak daha çabuk doymanızı sağlar.

Tok tutan besinler : Süt, içeriğinde ki proteinler iştahı baskılar. Yüksek kalsiyum  da  zayıflamaya yardımcı olur. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada :  3 ay boyunca, her gün ara öğünlerde 2 bardak  yağsız süt verilen grupta ki ağırlık kaybının, verilmeyen gruba göre, daha çok yağ kitlesinden ve bel çevresinden olduğu gözlemlenmiştir. Yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Sütün içindeki kalsiyumun, zayıflamayı artırıcı etkisi diğer süt ürünlerinden daha fazladır. Vücudumuzdaki yağların depolanmasını azaltmaktadır. Protein içeriği yüksek olduğu için sütün içindeki şeker, kan şekerini hızlı yükseltmez. Ara öğünlerde bir bardak süt içmek iştahı keser, tokluk hissi sağlar.

Tok tutan : Su, yemek aralarında ve yemeğe başlamadan önce bir büyük bardak oda sıcaklığında su içerek, midenizin yarısının suyla dolmasını sağlayarak tokluk sağlayabilirsiniz. Yediğiniz besinlerin içinde ki lifler su ile şişerek daha az gıdayla daha uzun tokluk sağlar.

Gülten Özbek 

Slimming Center & Estetik –  Sistem 4B

 Related Articles

KEFİR YAPIMI

    KEFİR YAPIMI 1 veya 2 çorba kaşığı Kefir tanesi. 1 tane cam veya plastik kapaklı kavanoz. Naylon veya

ORUÇ TUTARAK ZAYIFLANABİLİR Mİ?

  Oruç tutarak zayıflanabilir mi? Uzun süreli açlık; metabolizmamızda yavaşlamaya neden olması ve düzensiz ve yetersiz beslenmeye neden olduğundan özellikle

KIŞ DİYETİ

KIŞ DİYETİ Kış aylarında diyet yapmak kimi insana daha zor, kimineyse çok kolay gelir. Yaz aylarında daha çok vaktimizi dışarıda

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*