TİROİD HASTALIĞINDA BESLENME

TroidTİROİD HASTALIĞINDA BESLENME

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yerleşmiş olan ve salgıladığı hormonlarla vücut metabolizmamızı düzenleyen endokrin bir organdır.

Tiroid hormonlarının aşırı salgılanmasıyla oluşan hastalıklara hipertiroidizm.

Tiroid hormonlarının yetersiz salgılandığında oluşan hastalıklara hipotiroidizm.

Tiroid bezinin iltihaplanmasına tiroidit.

Tiroid bezinin normalden büyük olmasına guatr adı verilir.

Guatr’da tiroid bezi büyümüş ancak fonksiyonları normaldir

Hipotirodizmin yani yeterli hormon üretememesinin genel belirtileri kilo vermede zorluk ve kilo alım hızında artış, halsizlik, çabuk yorulma uyku eğiliminin artması, deride kalınlaşma, kuruluk, ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma, yüzde ve göz kapaklarında şişme gibi durumlardır.

Hipertirodizmde yani  aşırı hormon üretmesinin genel belirtileri iştah artışına karşın kilo almada zorluk ve hızlı kilo kaybı, çarpıntı, yüksek kan basıncı, ağız kuruluğu sık idrara çıkma, sinirlilik, acelecilik, terleme, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme gibi durumlardır.

Tiroid bezi hastalıklarında doymamış yağ asitlerinin  özellikle omega-3 tiroid fonksiyonlarını düzenleyici olduğu bilinmektedir. Selenyum minerali de tiroid hormonlarının kandaki düzeylerini etkileyen bir mineral olduğu için  yeterli alınıp alınmaması önemlidir. Çünkü selenyumdan yetersiz beslenildiğinde kanda T4 ve TSH hormonu yükselir, T3 hormonu düşer. Ayrıca iyot ve selenyum yetersizliği birlikte görülürse balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, ceviz gibi besinler önerilir.

Ayrıca beyaz lahana ve kara lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, turp, soya fasulyesinin çiğ tüketildiğin de tiroid hormonlarının çalışmasını azalttığı bilinmektedir. Bu besinleri hayattan tamamen çıkartmakta yanlıştır. Çünkü en iyi kanser koruyucu besin gruplarındandırlar. Bu yüzden pişirerek tüketmek en doğru kullanım tarzı olur. Çünkü pişirmek guatrojen madde miktarını azalttığından daha sağlıklı olacaktır.

 Benzer Makaleler

DİYETTE KAÇAMAK

DİYETTE KAÇAMAK  “Yeme düzenimi bir kere bozduğumda, kaldığım yerden devam etmekte zorlanıyorum” diyorsanız Diyet sağlıklı beslenme demektir, diyet vücudun ihtiyacı

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Kanserden korunma yolları : Öncelikle İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır. . Kanserden korunmak için beslenirken diyetle alınan yağ miktarı enerjinin %30′ unu;

RAMAZANDA DİYET NASIL YAPILMALIDIR ?

RAMAZAN DA DİYET NASIL YAPILMALIDIR ? Zayıflama Diyetini Ramazan ayı içinde de sürdüren bayanlar ve erkekler için : * İftara, 1 bardak

Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*