Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
TİROİD HASTALIĞINDA BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

TİROİD HASTALIĞINDA BESLENME

TİROİD HASTALIĞINDA BESLENME

TroidTİROİD HASTALIĞINDA BESLENME

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yerleşmiş olan ve salgıladığı hormonlarla vücut metabolizmamızı düzenleyen endokrin bir organdır.

Tiroid hormonlarının aşırı salgılanmasıyla oluşan hastalıklara hipertiroidizm.

Tiroid hormonlarının yetersiz salgılandığında oluşan hastalıklara hipotiroidizm.

Tiroid bezinin iltihaplanmasına tiroidit.

Tiroid bezinin normalden büyük olmasına guatr adı verilir.

Guatr’da tiroid bezi büyümüş ancak fonksiyonları normaldir

Hipotirodizmin yani yeterli hormon üretememesinin genel belirtileri kilo vermede zorluk ve kilo alım hızında artış, halsizlik, çabuk yorulma uyku eğiliminin artması, deride kalınlaşma, kuruluk, ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma, yüzde ve göz kapaklarında şişme gibi durumlardır.

Hipertirodizmde yani  aşırı hormon üretmesinin genel belirtileri iştah artışına karşın kilo almada zorluk ve hızlı kilo kaybı, çarpıntı, yüksek kan basıncı, ağız kuruluğu sık idrara çıkma, sinirlilik, acelecilik, terleme, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme gibi durumlardır.

Tiroid bezi hastalıklarında doymamış yağ asitlerinin  özellikle omega-3 tiroid fonksiyonlarını düzenleyici olduğu bilinmektedir. Selenyum minerali de tiroid hormonlarının kandaki düzeylerini etkileyen bir mineral olduğu için  yeterli alınıp alınmaması önemlidir. Çünkü selenyumdan yetersiz beslenildiğinde kanda T4 ve TSH hormonu yükselir, T3 hormonu düşer. Ayrıca iyot ve selenyum yetersizliği birlikte görülürse balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, ceviz gibi besinler önerilir.

Ayrıca beyaz lahana ve kara lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, turp, soya fasulyesinin çiğ tüketildiğin de tiroid hormonlarının çalışmasını azalttığı bilinmektedir. Bu besinleri hayattan tamamen çıkartmakta yanlıştır. Çünkü en iyi kanser koruyucu besin gruplarındandırlar. Bu yüzden pişirerek tüketmek en doğru kullanım tarzı olur. Çünkü pişirmek guatrojen madde miktarını azalttığından daha sağlıklı olacaktır.

 Related Articles

PİLATES VE DİYET

Pilates yaparken beslenme Pilates yaparken beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler : – Pilates yemekten hemen sonra, tok karna veya 4-5 saat

AVAKADONUN FAYDALARI

AVAKADO besin değerleri 100 gr Avakado : 215 kaloridir. Protein : 2,4 gr Karbonhidrat : 0,5 gr Yağ : 29,4

SPORLA ZAYIFLAMA

Aktivite ve egzersiz kilo verme ve kilo korumada en önemli bir etkiyi sağlar. Aktivite, sağlıklı yaşamanın ve diyetin olmazsa olmazlarından

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*