Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ŞOK DİYET | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ŞOK DİYET

ŞOK DİYET

ŞOK DİYET

ŞOK DİYET

Yaz aylarına yaklaşırken fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin başvurduğu bir yoldur şok diyetler. Özellikle internetten buldukları en kısa zamanda en fazla kilo verdiren diyetler, içecekler ve hatta haplarla kilo kaybetmeye çalışırlar. Amaç tartıda kilo kaybettiğini görmekse eğer başarılı olurlar ancak verdikleri kiloyu korumak ve sağlıklı kalmak isteği de varsa hayal kırıklığına uğrarlar.

Bilimsel olarak obezite dediğimiz kavram vücut yağ yüzdesinin olması gerekenden fazla olması demektir. Bireyin kaç kilo değil, yağ yüzdesine bakarak değerlendirilir. Kilo kaybından bahsetmek için de bu yağ yüzdesinin düşüşüne bakılır. Kilo kaybı tartıda gözükmese bile yağdaki düşüş başarı sayılır ve sağlıklı zayıflamadan bahsedilebilir. Ancak şok diyetler gibi düşük kalorili, sağlıksız, çeşitlilikten uzak diyetlerle yağ kaybı sağlamak imkansızdır. Şok diyet ile vücut yağ değil su kaybeder.

Vücudumuzun metabolizması çok düzenli çalışmaya alışkın bir mekanizmadır. Alıştığı ve ihtiyaç duyduğu besinler gelmediği zaman depolardan bunu karşılamaya veya alınan besinleri daha çok depolamaya yönelir. Ayrıca bazal metabolizma dediğimiz günlük harcadığı enerjiyi de düşürerek ihtiyaçlarını karşılar. Yani metabolizmamızı uzun süre kandırmamız mümkün değildir.

Kalıcı kilo kaybı, için şok değil,  her zaman uygulanabilir bir diyet yapmalısınız.

Genel olarak uzun süreli şok diyetlerin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerine bakacak olursak;

 • Kan şekeri düzeyinde bozulmalara neden olur ve insülin hormonunu etkileyerek yağlanmayı arttırır.
 • Vücuttan su kaybını sağlayarak elektrolit dengesinin bozulmasına ve kalp ritminin düzensizliğine neden olur. Ayrıca böbreklerimizde sorun yaratabilir.
 • Yetersiz ve dengesiz kalori alımı sonucu, kaslardaki protein ve karaciğerdeki glikojen depolarının enerji olarak kullanılması durumu söz konusu olur. Kas kayıpları kaçınılmaz olur.
 • Yetersiz vitamin ve mineral tüketimi sonucu bağışıklık sisteminde zayıflama olur.
 • Yavaşlayan metabolizma sonucunda kronik yorgunluk ve dikkat düzeyinde azalma oluşur.
 • Sindirim ve sinir sisteminde bazı bozukluklara neden olabilir.
 • Yetersiz ve dengesiz kalsiyum tüketimi sonucu kemik erimesi oluşabilir.

Sonuç olarak kilo vermek için sağlığımıza zarar vermemeli ve verdiğimiz kiloları koruyabilmeliyiz. Amacımız hiçbir zaman kısa yoldan sonuca ulaşmak olmamalıdır. Düzenli diyet ve egzersiz yaparken diyetisyeninizin metabolizmanızı kısa süreli şaşırtmak için uygulayacağı diyetler uygulanabilmekle birlikte sürelerine dikkat etmek gerekmektedir. Sadece kilo kaybı amaçlı kullanılan ilaçlardan uzak durulmalı ve önceliğiz sağlığınız olmalıdır. Unutmamak gerekir ki yavaş verilen kilo metabolizmanızı rahatsız etmez, kilo kaybının devamlılığı sağlanır ve kaybedilen kilo korunur. Şok diyetle, hızlı verilen kilolar, hızla ve fazlasıyla geri gelir.

Sağlıklı zayıflama

Diyetisyen Başak Gazdağ2 comments

Write a comment
 1. Menekşe Doğan
  Menekşe Doğan 29 Ocak, 2016, 14:23

  Geçen yaz 72 kilo iken, 1 ay şok diyet yaptım. 10 kilo vererek 62 kilo oldum. Ama şimdi 76 kiloyum. Hepsini geri aldım. Metabolizmam bozuldu. Şimdi diyet yapınca veremez oldum.

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 29 Ocak, 2016, 14:53

   Menekşe hanım, şok diyetlerle çok hızlı verilen kilo hiç bir zaman kalıcı olmaz. Sizin için üzüldük.
   Arzu ederseniz, kalıcı sağlıklı kilo vermek için sizi merkezimize bekleriz.
   Eğer İstanbul dışındaysanız?
   Online diyetisyeninizle, telefonla iletişim halinde olarak sizi takip edebiliriz.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*