Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ŞİŞMANLIK | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ŞİŞMANLIK

ŞİŞMANLIK

MANLIK

Şişmanlık Dünya Sağlık Örgütünün sağlık raporunda ‘’vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu’’ olarak tanımlanmaktadır. Şişmanlık genetik kalıtım, hormonal dengesizlikler, psikolojik sorunlar, yüksek kalorili besin tüketimi, sigara bırakma, alkol tüketimi gibi faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Bu da yaşam süresini, kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır. Kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, adet düzensizlikleri gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

Kilolu olup olmadığımızı hesaplamanın en kolay yolu :

BEDEN KİTLE İNDEKSİ (BODY MASS INDEX) yöntemidir. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur. BKI= 30 kg/m2  ve üzerinde ise kişiye obez denilir. Sınıflandırma şu şekildedir.

18,5 kg/m2 zayıf

18,5 – 24,9 kg/m2normal kilolu

24,5 – 29,9 kg/m2hafif şişman

30 – 34,9 kg/m2orta derecede şişman

35 – 39,9  kg/ m2ağır derecede şişman

40kg/m2       çok ağır derecede şişman

Diğer bir ölçüm olarakta bel çevresinin erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm geçmemesine dikkat edilir.

Şişmanlıktaki en kalıcı tedavi şekli yeterli ve dengeli beslenerek diyet uygulanması ve doğru beslenme alışkanlığının yaşam tarzı haline getirilmesiyle olabilir. Mucizevi bir zayıflama yöntemi yoktur. Hızlı kilo kaybetmek sağlıktan ödün vermek demektir. Hızlı kilo kaybı metabolizmanın bozulmasına sebep olduğu gibi bu kiloları fazlasıyla geri almaya vücudu hazırlar.

Uyguladığınız diyette olmasına dikkat etmeniz gerekenler :

¬ Diyetiniz yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uygun hazırlanmış olmalıdır.

Yeterli beslenme; vücudunuz için gerekli olan enerjinin verilmiş olması, dengeli beslenme ise uyguladığınız diyetin karbonhidrat, protein, yağ içeriğinin aldığınız enerjiye uygun olması ve buna bağlı olarak da vitamin ve mineral ihtiyacını karşılanması demektir. Diyette süt ve yoğurt, ekmek ve ekmek yerine geçebilenler (pilav, makarna ,çorba vb), sebze ve meyve, et ve et değişimlerine (peynir , yumurta vb) yer verilmelidir.

¬Günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Çünkü insan vücudunda 1,5 litre su hergün terleme, defakasyon, solunum ve idrar yoluyla atılır. Bunun yerine konulması gerekir. Ayrıca su en iyi detoksifiyedir. Yani yağ yakımı veya herhangi bir katabolizma sonucu oluşan toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Su vücut ısısını dengeler ve metabolizma hızının  düzenli çalışmasını sağlar..

¬ Diyetiniz hazırlanırken kan bulgularınız dikkate alınmalıdır. Kolesterol, LDL kolesterol,HDL kolesterol, trigliserid, Açlık kan şekeri ve açlık insülin,üre, ürik asit, tiroid  , hemogram gibi değerler kontrol edilmelidir. Eğer bu değerlerde yükseklik var ise diyetle düzelmeyecek bir durumda ise bir dahiliye uzmanına veya bir endokronoloğa danışmak gerekir.

¬Diyetiniz 2,5-3 saat aralıklı beslenmeyle 3 ana ve 3  ara öğün içermelidir. Azar azar sık sık beslenme metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Mide 4 saat de boşalır. Boşalmasına izin vermeden 2,5-3 saat aralıklarla beslenirsek metabolizmaya yakıt vererek sindirim, emilim gibi olayların devam etmesiyle metabolizma hızını düşürmemeye çalışır. Ayrıca kan şekeri dengede  kaldığı için beyne giden açlık sinyalleri kontrol altına alınmış olur. Ve mide asit salgılanması azalacağından diyete tahammül etme gücümüz artacaktır.

¬Sağlıklı bir yaşam için haftada 3 gün 40 dakikalık bir egzersiz gereklidir. Egzersiz metabolizmayı hızlandırırken kilo vermenize yardımcı olur. Egzersiz iyi kolesterolü (HDL) yükseltir kötü kolesterolü(LDL) düşürür. Kalp damarlarını genişleterek kalp-damar riskini azaltır, kan şekerini ve kan basıncını dengeler, strese karşı koruyucu hormonların salgılanmasını sağlar.

Şişmanlık sorunu yaşamak istemiyorsanız, ömür boyu yiyecek  tercihlerinizde seçici olmalı ve porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz.

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – KadıköyRelated Articles

ORUÇ TUTARAK ZAYIFLANABİLİR Mİ?

  Oruç tutarak zayıflanabilir mi? Uzun süreli açlık; metabolizmamızda yavaşlamaya neden olması ve düzensiz ve yetersiz beslenmeye neden olduğundan özellikle

KADINLARDA YAŞA GÖRE BESLENME

Kadın doğru beslendiği sürece her yaşta güzeldir sağlıklıdır Beslenme, bir kadının her hangi bir döneminde mutlaka özen gösterdiği ve hatta

ZAYIFLAMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ( 2 )

Sağlıklı yemek lezzetsizdir’ Psikolojisinden kurtulun. Az yağla pişireceğiniz yemeğe çeşitli baharatlar, soğan, sarımsak, taze domates püresi, naneli yoğurt ilave ederek

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*