Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ

ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ

sismanlik

ŞİŞMANLIK : Yıllardır çözemediğiniz fazla kilo sorununuz var, yani şişmansınız. Zayıflama kararı almadan önce, neden şişman olduğunuzu bulmanız gerekir. Sonrada şişman olmanıza sebep olan her şeyi değiştirmeye başlamalısınız.

Şişmanlık ; bedenin yağ dokusunun, yağsız dokuya oranının artması sonucu, boya göre olması gereken kilonun üstüne çıkılması demektir. Bunun nedeni de ihtiyaçtan fazla alınan kalorilerin yağ olarak depolanmasıdır.

– Sağlıklı bir kadının yağsız vücut kitlesinin, yani kas, kemik, iç organ ve vücut sıvıları ağırlığının oranı, toplam ağırlığına göre % 75 Yağ kitlesinin ise en fazla % 25 olması gerekir.

– Sağlıklı bir erkeğin vücudunun yağsız vücut kitlesi % 85 Yağ kitlesinin ise en fazla % 15 olması gerekir.

Bu dengenin bozulması sonucu şişmanlık veya zayıflık ortaya çıkar.

ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ :

1- Vücudumuzun günlük ihtiyacından fazla yemek yemek. Yani her gün yakabildiğinizden daha fazla yemek.

2- Bilgisizlik nedeni ile yanlış yiyecek seçimi.

3- Metabolik ve hormonal bozukluklar da şişmanlığa yol açar. Bazı rahatsızlıklar metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına sebep olabilir.

4 – Aileden gelen genetik faktörler de şişmanlık ta rol oynar.

5 – Fast food beslenme alışkanlığı.

6 – Alkol tüketimi.

7- Fiziksel hareketlerin azlığı. Teknolojinin getirdiği kolaylıklardan ötürü insanların hareketleri azalmış, buda hem metabolizma hızının düşmesine, hem de alınan fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolanmasına yol açmıştır.

8- Stres ve Psikolojik bozukluklar da şişmanlığa yol açar. Bazı kişiler üzüntü ve sıkıntıyı aşırı yiyerek yenmeye çalışırlar.

9- Çok düşük kalorili sağlıksız diyetlerle kısa sürede hızlı zayıflamak ve sonrasında metabolizma hızının çok yavaşlaması sonucu, tekrar aşırı kilo almak.

10 –Zayıfladıktan sonra, tekrar eski alışkanlıklarına geri dönerek  verilen kiloların, daha da fazlasını geri almak. Zayıfladıkta sonra geri alınan bu kilonun, yağ oranının daha yüksek olması.

11 –Sürekli diyet yapan vücudun her türlü diyet listesini tanıması sebebiyle, tekrar diyet yaptığında da kilo kaybının bir önceki diyet denemesine göre çok daha zor olması.

Şişmanlık tedavisinden önce, önlenmesi çok daha önemlidir. Şişmanlığın önlenmesinde en önemli konu küçük yaşlardan itibaren sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığı kazanılmasıdır.

 

 Related Articles

ADET ÖNCESİ İŞTAH ARTIŞI

Kadınların acıkma dönemleri : Adet öncesi, dönemde, sadece ruh halinde ve hormonlarda değil iştahta da önemli değişiklikler meydana gelir. Su tutulmasına

DİYET LİSTESİ-VERTİGO’ DA (BAŞ DÖNMESİ)

• Vertigo olan hastalarda diyet listesi düzenlemeden önce mutlaka bağırsak düzenine bakılmalı herhangi bir kabızlık sorunu varsa ilk olarak o

SÜREKLİ YEME İSTEĞİ

Sürekli Yeme İsteğini Ortadan Kaldıracak Davranışlar Kalorisi yüksek ve şişmanlatan gıdaları ( tatlılar, cips, şeker, bisküvi, hamur işi börek, kurabiye

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*