Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
SAĞLIKLI BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

SAĞLIKLI BESLENME

SAĞLIKLI BESLENME

SAGLIKLI BESLENMESAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı bir vücut için 50’den fazla ve farklı besin öğesine ihtiyaç vardır. Tek yönlü, tek çeşit beslenme şekli doğru ve sağlıklı değildir.

Sağlıklı beslenme için, günlük beslenme planını hazırlarken ; Ekmek ve tam tahıllar, meyve, sebze, süt ürünleri, kırmızı et, balık, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller olmak üzere her besin grubundan oluşturulmalıdır. Sağlıklı beslenme bir bütündür. Sadece sebze, meyve ve protein kaynaklı beslenmekle değil her gün farklı besinlerle yaşamımıza renk katmalıyız. Her besinin kendi içeriğine göre diğer besinlerden farklı özelliği ve vücuda faydası vardır. Vücudumuz için faydalı ve tüketilmesi gereken besinlere örnek olarak.

Badem : E vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir yağlı tohumdur. Besin öğelerinin yanısıra magnezyum ve demirden zengindir. Hemen hemen br avuç badem (20-25 tane) günlük E vitaminin yarısını ve 75 mg kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Brokoli : Kalsiyum, potasyum ve posa kaynağıdır. Kalp-damar hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Kan basıncı ve kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. İçerdiği A ve C vitamini sayesinde antioksidant özelliği taşır.

Somon Balığı : Omega-3 yağ asiti zenginliği ile kalp koruyucudur. Trigliserid değerini düşürür ve damarlardaki plak oluşumunu engeller. Sağlıklı beslenme için haftada en az 2 kere balık tüketilmelidir.

Elma : Tüm elma çeşitleri pektin açısından zengindir. Pektin kolesterol düşürücü ve glikoz seviyesini dengeleyici özelliğe sahiptir. Kas, kemik ve diğer dokuları bir arada tutan proteinin yapımında yardımcıdır.

Yeşil çay :Sağlıklı içeceklerin başında gelen yeşil çay HDL (iyi kolesterol) eviyesinin yükselmesini LDL  ( kötü kolesterol) seviyesinin düşmesini sağlar.

Zencefil : Baharat içeren bir kök olan zencefil ateş düşürücü, idrar söktürücü, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir, kan dolaşım sisteminde etkilidir. Ayrıca zencefil hazımsızlık giderici özelliği vardır.

Greyfurt : İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Kanser tedavisinde kemoterapik ilaçların etkisini artırdığı gözlemlenmiştir. Kansere karşı koruyucu ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkisiolan bir besindir.

Kereviz : C ve A vitamini, potasyum, sodyum açısından zengindir. Sakinleştirici, gaz giderici ve adet sancılarını azaltıcı etkisi vardır.

Bu besinleri, sağlıklı beslenme için düzenli olarak tüketmenizde  çok fayda vardır.

Slimming Center & Estetik –  Bağdat caddesi – İst.Related Articles

DİYETİSYEN ÜCRETLERİ

DİYETİSYEN ÜCRETLERİ Merhaba ben 43 yaşındayım, kilo vermek istiyorum. Diyetisyen ücretleriniz ne kadardır ? Ben daha önce 2 kez diyetisyen

BAHARATLARIN FAYDALARI

BAHARATLARIN FAYDALARI   Baharatlar tat verici olarak kullanıldığı gibi şifa kaynağı olarakta günümüzde kullanılmaktadir. Baharatların faydaları ; Zencefil bulantıya iyi gelen

KEFİR YAPIMI

    KEFİR YAPIMI 1 veya 2 çorba kaşığı Kefir tanesi. 1 tane cam veya plastik kapaklı kavanoz. Naylon veya

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*