SAĞLIKLI BESLENME

SAGLIKLI BESLENMESAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı bir vücut için 50’den fazla ve farklı besin öğesine ihtiyaç vardır. Tek yönlü, tek çeşit beslenme şekli doğru ve sağlıklı değildir.

Sağlıklı beslenme için, günlük beslenme planını hazırlarken ; Ekmek ve tam tahıllar, meyve, sebze, süt ürünleri, kırmızı et, balık, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller olmak üzere her besin grubundan oluşturulmalıdır. Sağlıklı beslenme bir bütündür. Sadece sebze, meyve ve protein kaynaklı beslenmekle değil her gün farklı besinlerle yaşamımıza renk katmalıyız. Her besinin kendi içeriğine göre diğer besinlerden farklı özelliği ve vücuda faydası vardır. Vücudumuz için faydalı ve tüketilmesi gereken besinlere örnek olarak.

Badem : E vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir yağlı tohumdur. Besin öğelerinin yanısıra magnezyum ve demirden zengindir. Hemen hemen br avuç badem (20-25 tane) günlük E vitaminin yarısını ve 75 mg kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Brokoli : Kalsiyum, potasyum ve posa kaynağıdır. Kalp-damar hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Kan basıncı ve kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. İçerdiği A ve C vitamini sayesinde antioksidant özelliği taşır.

Somon Balığı : Omega-3 yağ asiti zenginliği ile kalp koruyucudur. Trigliserid değerini düşürür ve damarlardaki plak oluşumunu engeller. Sağlıklı beslenme için haftada en az 2 kere balık tüketilmelidir.

Elma : Tüm elma çeşitleri pektin açısından zengindir. Pektin kolesterol düşürücü ve glikoz seviyesini dengeleyici özelliğe sahiptir. Kas, kemik ve diğer dokuları bir arada tutan proteinin yapımında yardımcıdır.

Yeşil çay :Sağlıklı içeceklerin başında gelen yeşil çay HDL (iyi kolesterol) eviyesinin yükselmesini LDL  ( kötü kolesterol) seviyesinin düşmesini sağlar.

Zencefil : Baharat içeren bir kök olan zencefil ateş düşürücü, idrar söktürücü, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir, kan dolaşım sisteminde etkilidir. Ayrıca zencefil hazımsızlık giderici özelliği vardır.

Greyfurt : İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Kanser tedavisinde kemoterapik ilaçların etkisini artırdığı gözlemlenmiştir. Kansere karşı koruyucu ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkisiolan bir besindir.

Kereviz : C ve A vitamini, potasyum, sodyum açısından zengindir. Sakinleştirici, gaz giderici ve adet sancılarını azaltıcı etkisi vardır.

Bu besinleri, sağlıklı beslenme için düzenli olarak tüketmenizde  çok fayda vardır.

Slimming Center & Estetik –  Bağdat caddesi – İst.Benzer Makaleler

KİLO VERİRKEN DURAKLAMA?

PLATO DÖNEMİ yani kilo verirken duraklama döneminin inatçı sorunlarıyla mücadele etmek Zayıflama programına katılan herkes bir süre sonra, heves kırıcı

DİYET NASIL OLMALI

DİYET NASIL OLMALI ARA ÖĞÜN : Doğru, sağlıklı beslenme ve kilo korumda 3 ana öğün ve aralarda da  3 ara

DİYETİSYENE SOR ?

DİYETİSYENE SOR ?  Kumru A. : Kilo alınca tüm kilo basen ve bacaklarımda toplanıyor. Üst bedenim 36 ama alt bedeni

Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*