SAĞLIKLI BESLENME – SARIMSAK MUCİZESİ

SAĞLIKLI BESLENME – SARIMSAK MUCİZESİ

sarmsak

SARIMSAK MUCİZESİ

Sarımsak kanserden bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Sağlıklı beslenmede gelelim bu mucizevi bitkinin bizler için faydalarına:

• Antioksidan özelliği bulunan sarımsak vücuttaki serbest radikalleri yani zararlı maddeleri etkisiz hale getirip, kanser yapıcı maddeleri vücuttan atarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kısaca doğal antibiyotik olarak tanımlayabiliriz.

• Kandaki yüksek serum kolesterolü ve trigliserit seviyesi damar tıkanıklığı riski için tehlike oluşturmaktadır. Sarımsak kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürücü etkiye sahiptir.

• Sarımsağın içinde bulunan kimyasal bir madde ile vücudu etkileyerek ağrı hissinin azaltması nedeniyle doğal bir ağrı kesici diyebiliriz.

• Hücrelerin tamirini kolaylaştırmaktadır.

• Böbrek taşını önlemektedir.

• Mide ve bağırsakları uyarıp faaliyetlerini artırarak hazmı kolaylaştırmaktadır.

• Uzmanlar sağlıklı beslenme programlarında sarmısaklı yoğurdun, insanları zehirlenmeye karşı koruduğunu ve sarmısağın en ince damarları dahi temizleyerek kan gitmesini sağladığını bildirmektedir.

• Sarmısak bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizleyerek, daha dinç ve genç kalmayla uzun yaşamayı sağlamaktadır.

• Sarımsak esansı akciğerler yoluyla dışarı atılırken bu organları ve bronşları dezenfekte edip, oralardaki mikropları öldürmekte ve astıma faydalı olmaktadır.

• Veremin iyileşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

• Halsizlik ve yorgunluk için de etkilidir.

Bunları biliyor muydunuz?

oSarımsağı yemeklerin içinde pişirirseniz, kokuya neden olan fakat bakterileri yok eden alisin maddesi çiğken daha etkili olduğu için mikropları yok etme özelliği ile birlikte yok olabilir fakat bu durum sarımsağın yararlarını kaybettiği anlamına gelmez.

oSarımsak kokusunu gidermek için uzmanlar; kahve, bal, yoğurt veya 1 bardak süt önermektedir. Uzmanlar, özellikle maydanozun sarımsak kokusuna karşı çok etkili olduğunu söylemektedir. Ellerinizdeki sarımsak kokusunu gidermek için de, ellerinizi limon suyu ile yıkayabilirsiniz.

oBakterilerin ölmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kanserin önlenmesi için sarımsak çiğ tüketilmelidir fakat pişmiş sarımsağın da kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Günde sadece 1 diş sarımsak kan pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini de azaltmış olur. 

Unutmamalıyız ki sağlıklı beslenme programında tüm sebzeler ve meyveler gibi sarımsağın da yeri önemlidir. Günlük yaşantımızda sarmısak tüketimine önem vererek, mutlaka günlük beslenme alışkanlıkları içerisine pişmiş veya pişmemiş olarak yerleştirmelidir.

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy – DiyetisyenRelated Articles

VİTAMİN ve MİNARELLER

Vitamin ve mineraller VİTAMİN Vitaminlerde sağlıklı yaşamın vazgeçilmez öğeleridir. Vücutta üretilmedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Vücutta enerji kaynağı yada yapım

KARABUĞDAY DİYETİ

KARABUĞDAY DİYETİ  1 – Karabuğday çok besleyici bir gıdadır.  İçeriğinde ki proteinin % 74′ ü kullanılabilir. Yüksek protein oranına rağmen

ATAŞEHİR DİYETİSYEN

SORU : Kendimi bildim bileli şişmanım. Ailemde de herkes şişman, bu benim kaderim mi ? Ataşehir  diyetisyen : Şişmanlık, vücuttaki

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*