Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
SAĞLIKLI BESLENME – CEVİZ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

SAĞLIKLI BESLENME – CEVİZ

SAĞLIKLI BESLENME – CEVİZ

ceviz

Ceviz şeklinin beynin küçültülmüş bir modeli olduğunu hiç düşündünüz mü? Ceviz, gerek dışında ki yeşil kabuğu gerek sert kabuğu gerek içindeki ince zar katmanı ile beynin şeklini birebir aynı olarak yansıtır. Sağlıklı beslenme denilince vazgeçilmez besin olan ceviz;

•Bileşenlerinde, n–6 ve n–3 içeren çoklu doymamış yağ asitleri içeren ceviz, az miktarda da olsa doymuş yağ asidi oranına sahiptir. Cevizin içerdiği bu yağ grupları, bitkisel sıvı yağlarla da benzerlik gösterir.

Sağlıklı beslenme sisteminde ceviz tam bir beyin dostudur.

•İçeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor nedeniyle kemik ve dişleri güçlendirir, zihinsel yorgunlukları atmaya yardımcı olur.

•Potasyum açısından oldukça zengin olan ceviz,  içerdiği potasyum sayesinde sinirlerin uyarımını sağlayarak, kas dokusunun çalışmasına yardımcı olur.

•İçerdiği magnezyum ile kasları rahatlatıcı rol oynar.

•Demir açısından zengin bir besin olan ceviz, kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olur ve kansızlığı önler.

•Yapısındaki posa ve magnezyum, Tip2 diyabetin insülin ve glikoz düzeylerinin dengelenmesine de yardımcı olan cevizin, yapısındaki antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirme ile alzhemier ve kanser gibi hastalıklarından korunmada olumlu etkileri olduğunu unutmamak gerekir.

•Yapılan gözlemler sonucunda, ceviz ve diğer sert kabuklu yemişlerin günlük tüketim sıklığı ile kalp krizi riski arasında ters orantılı olduğu kanıtlanmıştır. Cevizin günlük diyetin bir parçası olarak kolayca tercih edilebileceği belirtilen araştırmada, ceviz ve benzeri sert kabuklu yemişlerin koroner kalp krizi riskini % 30 ile % 50 arasında azalttığı açıklanmıştır.

Ceviz, güçlü bir Omega–3 kaynağı olarak iyi kolesterolü yükselten ve total kolesterolü de azaltabilen önemli bir yiyecektir. Eğer kilo probleminiz yoksa, yani kalorileri hesaplamanız gerekmiyorsa, günde 7–8 ceviz yemeniz kolesterol probleminizi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Bir tam cevizde ortalama 25 kalori olduğunu düşünürsek, 8 tam ceviz ortalama 200 ek kalori kazandıracaktır.

•Ayrıca cevizin B grubu vitaminlerden ve folik asitten de zengin olduğunu unutmamak gerekir.

•Hem taze hem de kuru tüketilebilen bir meyve olan ceviz, pastalardan soslara, salata çeşitlerinden et yemeklerine, makarnalardan pilavlara kadar konulduğu her yemeğe benzersiz bir tat katıyor. Tüm dünya mutfaklarında olduğu gibi Türk mutfağında da kendine bolca yer buluyor.

Unutmamalıyız ki sağlıklı beslenmede önemli olan ceviz, besin öğeleri açısından zengin olmakla birlikte yoğun enerji kaynağı olması nedeniyle aşırı tüketimi şişmanlığa neden olabileceğini unutmamak ve avuçla değil, sayarak tüketmekte yarar olduğunu hatırlamak gerekir.

Slimming Center & Estetik  Bağdat Caddesi  Diyetisyen


Tags assigned to this article:
cevizDiyetisyenSağlıklı beslenme

Related Articles

KIŞ DİYETİ

KIŞ DİYETİ Kış aylarında diyet yapmak kimi insana daha zor, kimineyse çok kolay gelir. Yaz aylarında daha çok vaktimizi dışarıda

TATİLDE KİLO ALMAMAK İÇİN

TATİLDE KİLO ALMAMAK İÇİN Bazı dönemler örneğin seyahat ve tatiller, kilo verme veya kilo koruma açısından  riskli zamanlardır. Bu riskli

GOJİ BERRY – ZAYIFLAMADAKİ YERİ

GOJİ  BERRY  –  ZAYIFLAMADAKİ YERİ Goji berry nedir, zayıflamadaki rolü nedir ve yan etkileri var mıdır? Goji berry son zamanlarda

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*