SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

sa dklmesi

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

Saç dökülmesini önlemeye yönelik koruyucu beslenme için, biotin ve çinko yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir. Günümüzde saç dökülmesi erkek ve kadınlarda görülen önemli sorunlardan biridir. Eğer kişinin genetik yapısına bağlı bir dökülme değilse, beslenme planımızda  ÇİNKO ve BİOTİN  içerikli besinleri tüketmeye çalışmak gerekir.

Biotin saça rengini veren melanin salgılayan melanositleri uyararak saç beyazlamasının daha geç olmasını sağladığı gibi saç kalitesini artırır. Ayrıca saçın çatallanmasına, kırılarak dökülmesine engel olur. Saç telinin kalınlaşmasını sağlayarak dolgun görünüm verir. Saçların uzama hızını %30artırır. Aşırı doz alımının zararı yoktur, fazla alınan miktarı idrarla atılır. 19 yaş üstü yetişkinlerde günlük 30 mg biotin alınması sağlıklı beslenme için yeterlidir.

Biotın içeren besin gruplarının bazıları şunlardır:

-Tavuk ciğeri-kurutulmuş maydanoz

-Tavuk yumurtası-mercimek

-Fındık-barbunya

-Ay ve kabak çekirdeği-nohut

-Kaju-yulaf

-Badem-pazı

-Fesleğen-bezelye

-Toz acı biber -brokoli

-Kurutulmuş zencefil -mantar

ÇİNKO minareli ; Saç dökülmesini engellediği gibi saç kalitesini artırdığı günümüzde bilinmektedir. 19 yaş üstü yetişkinlerde günlük  8-12 mg çinko alınması sağlıklı beslenme için yeterlidir.

Çinko mineralinin zengin olduğu besinler: Beyaz et, kırmızı et ve deniz ürünleridir. Badem, fıstık ve kaju gibi kuruyemişlerde çinko açısından zengindir. Sebzeler içinde en yüksek çinko ıspanak ve mantardadır.  Bezelye, bamya ve kuşkonmazda iyi birer çinko kaynağıdır.

ÇİNKO ve BİOTİN hapları saç dökülmesi, saç ekimi sonrası gibi durumlarda, şikayetlerin kısa sürede çözülmesine yardımcı olduğu için takviye olarak önerilmektedir.

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

Slimming Center & Estetik – Bağdat cad. – İSTYorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*