SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

sa dklmesi

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

Saç dökülmesini önlemeye yönelik koruyucu beslenme için, biotin ve çinko yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir. Günümüzde saç dökülmesi erkek ve kadınlarda görülen önemli sorunlardan biridir. Eğer kişinin genetik yapısına bağlı bir dökülme değilse, beslenme planımızda  ÇİNKO ve BİOTİN  içerikli besinleri tüketmeye çalışmak gerekir.

Biotin saça rengini veren melanin salgılayan melanositleri uyararak saç beyazlamasının daha geç olmasını sağladığı gibi saç kalitesini artırır. Ayrıca saçın çatallanmasına, kırılarak dökülmesine engel olur. Saç telinin kalınlaşmasını sağlayarak dolgun görünüm verir. Saçların uzama hızını %30artırır. Aşırı doz alımının zararı yoktur, fazla alınan miktarı idrarla atılır. 19 yaş üstü yetişkinlerde günlük 30 mg biotin alınması sağlıklı beslenme için yeterlidir.

Biotın içeren besin gruplarının bazıları şunlardır:

-Tavuk ciğeri-kurutulmuş maydanoz

-Tavuk yumurtası-mercimek

-Fındık-barbunya

-Ay ve kabak çekirdeği-nohut

-Kaju-yulaf

-Badem-pazı

-Fesleğen-bezelye

-Toz acı biber -brokoli

-Kurutulmuş zencefil -mantar

ÇİNKO minareli ; Saç dökülmesini engellediği gibi saç kalitesini artırdığı günümüzde bilinmektedir. 19 yaş üstü yetişkinlerde günlük  8-12 mg çinko alınması sağlıklı beslenme için yeterlidir.

Çinko mineralinin zengin olduğu besinler: Beyaz et, kırmızı et ve deniz ürünleridir. Badem, fıstık ve kaju gibi kuruyemişlerde çinko açısından zengindir. Sebzeler içinde en yüksek çinko ıspanak ve mantardadır.  Bezelye, bamya ve kuşkonmazda iyi birer çinko kaynağıdır.

ÇİNKO ve BİOTİN hapları saç dökülmesi, saç ekimi sonrası gibi durumlarda, şikayetlerin kısa sürede çözülmesine yardımcı olduğu için takviye olarak önerilmektedir.

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

Slimming Center & Estetik – Bağdat cad. – İSTRelated Articles

GOJİ BERRY – ZAYIFLAMADAKİ YERİ

GOJİ  BERRY  –  ZAYIFLAMADAKİ YERİ Goji berry nedir, zayıflamadaki rolü nedir ve yan etkileri var mıdır? Goji berry son zamanlarda

ZAYIFLAMA İPUÇLARI – DEVAM

  Zayıflama ipuçları : Kilo fazlanız var ve sağlıklı aynı zamanda da kalıcı kilo vermek istiyorsunuz… O zaman size tavsiyemiz ;

HAYIR DİYEBİLMEK

Zayıflama diyetine başladınız ve etrafınızda ki kişiler size sürekli yiyecek ikram ediyor ve yemeniz konusunda aşırı ısrar ediyorlar. . Allah

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*