Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
OSTEOPOROZ BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

OSTEOPOROZ BESLENME

OSTEOPOROZ BESLENME

OSTEOPOROZ

OSTEOPOROZ BESLENME

 Osteoporoz beslenme : Osteoporoz dan korunmak için nasıl beslenmeli ?

Kemik yoğunluğundaki azalma demektir. 35 yaşa kadar kemik yoğunluğu sürekli olarak artıyor ve 35 de doruk noktaya ulaşıyor. Bu yaştan sonra kemik kütlesi her 10 yılda bir % 3 – 5 kayba uğruyor ve osteoporoz ortaya çıkıyor.

Kendisini şöyle belli ediyor.: Özellikle kolay oluşan kemik kırıkları ,( en fazla kalça kırığı ) sırt ağrısı, boy kısalması, kamburluk gibi.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor.  Türkiye de 50 yaşın üstündeki her 3 kadında 1’i , her 8 erkekten 1’inde osteoporoza rastlanıyor.  Kadınlarda menopozdan sonra, östrojen hormonundaki azalmadan dolayı kemik kütle kaybında, menopozdan sonra hızlanma görülüyor.

Tedavisi için;kemik yıkımını baskılayan ve kemik yapımını artıran ilaçlar kullanılıyor.

Gelecekte  osteoporaz dan en az zarar görmek için almamız gereken önlemlerin başında beslenme geliyor. Kalsiyum yönünden zengin; süt, süt ürünleri,yoğurt, peynir, pekmez, deniz hayvanları, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, kuru meyveler gibi besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Osteoporaz dan korunmak için, Kalsiyum ve D vitamini takviyesi  almalıyız.  Yetersiz  kalsiyumlu beslenmekten ve sigara, alkol, aşırı kahve gibi kemiklerdeki kalsiyum miktarının azalmasına yol  açan zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz. Düzenli olarak egzersiz yapmalı, güneş ışınlarından oldukça fazla yararlanmalıyız.

Günlük   Kalsiyum ihtiyacı: Çocuklarda 800mg, ergenlerde 1200mg ,  40 yaş altı kadın ve 60 yaş altı erkeklerde 1000mg,  40 yaş üstü kadın 1500mg, ve 60 yaş üstü erkeklerde  1200mg, gebe ve emziren  kadınlarda 1200 mg dir.

Merkezimizde zayıflama diyeti hazırlama ve takip etme dışında hastalıklarda beslenme diyetleri de hazırlanmakta ve takip edilmektedir.

Merkezimizde Hacettepe Beslenme ve Diyetetik, bölümü mezunu tecrübeli diyetisyenler her üyenin kan değerlerine, tahlil ve tetkik sonuçlarına göre, hastalıklarda beslenme programı hazırlamaktadırlar.

Slimming Center  – Hastalıklarda Beslenme  Related Articles

DOĞRU ZAYIFLAMA YÖNTEMİ

Slimming Center olarak diyet ve kilo kontrolü hakkındaki yanılgı ve yanlış bilgiler konusunda üyelerimizi  uyarmak istiyoruz. Bazı bilgiler sağlığımıza zarar

KİLO VERMEK İÇİN ?

  KİLO VERMEK İÇİN Bir kişinin zayıflama diyeti uygulaması için : 1-Doktor muayenesinden geçmesi. 2-Kan tahlili yaptırarak kolesterol,trigliserit ,kan şekeri

YAĞ YAKICI DİYET

  YAĞ YAKICI DİYET Kilo fazlanız var ve diyet yaparak zayıflamak istiyorsunuz. Kilo fazlazı aslında yağ fazlasıdır. Doğru bir diyetle

2 comments

Write a comment
 1. Özge Kural
  Özge Kural 11 Temmuz, 2015, 14:02

  37 yaşında erkenden menopoza girdim. Kalsiyumdan zengin beslenmeye çok dikkat ediyorum. Ama yine de kemik yoğunluğumu ölçtürmeye gerek varr mı ?

  Reply this comment
 2. d
  d 7 Ekim, 2015, 11:49

  fizik tedavi uzmanınız ile görüşüp ölçüm yaptırmanı iyi olr..

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*