OSTEOPOROZ BESLENME

OSTEOPOROZ BESLENME

OSTEOPOROZ

OSTEOPOROZ BESLENME

 Osteoporoz beslenme : Osteoporoz dan korunmak için nasıl beslenmeli ?

Kemik yoğunluğundaki azalma demektir. 35 yaşa kadar kemik yoğunluğu sürekli olarak artıyor ve 35 de doruk noktaya ulaşıyor. Bu yaştan sonra kemik kütlesi her 10 yılda bir % 3 – 5 kayba uğruyor ve osteoporoz ortaya çıkıyor.

Kendisini şöyle belli ediyor.: Özellikle kolay oluşan kemik kırıkları ,( en fazla kalça kırığı ) sırt ağrısı, boy kısalması, kamburluk gibi.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor.  Türkiye de 50 yaşın üstündeki her 3 kadında 1’i , her 8 erkekten 1’inde osteoporoza rastlanıyor.  Kadınlarda menopozdan sonra, östrojen hormonundaki azalmadan dolayı kemik kütle kaybında, menopozdan sonra hızlanma görülüyor.

Tedavisi için;kemik yıkımını baskılayan ve kemik yapımını artıran ilaçlar kullanılıyor.

Gelecekte  osteoporaz dan en az zarar görmek için almamız gereken önlemlerin başında beslenme geliyor. Kalsiyum yönünden zengin; süt, süt ürünleri,yoğurt, peynir, pekmez, deniz hayvanları, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, kuru meyveler gibi besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Osteoporaz dan korunmak için, Kalsiyum ve D vitamini takviyesi  almalıyız.  Yetersiz  kalsiyumlu beslenmekten ve sigara, alkol, aşırı kahve gibi kemiklerdeki kalsiyum miktarının azalmasına yol  açan zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz. Düzenli olarak egzersiz yapmalı, güneş ışınlarından oldukça fazla yararlanmalıyız.

Günlük   Kalsiyum ihtiyacı: Çocuklarda 800mg, ergenlerde 1200mg ,  40 yaş altı kadın ve 60 yaş altı erkeklerde 1000mg,  40 yaş üstü kadın 1500mg, ve 60 yaş üstü erkeklerde  1200mg, gebe ve emziren  kadınlarda 1200 mg dir.

Merkezimizde zayıflama diyeti hazırlama ve takip etme dışında hastalıklarda beslenme diyetleri de hazırlanmakta ve takip edilmektedir.

Merkezimizde Hacettepe Beslenme ve Diyetetik, bölümü mezunu tecrübeli diyetisyenler her üyenin kan değerlerine, tahlil ve tetkik sonuçlarına göre, hastalıklarda beslenme programı hazırlamaktadırlar.

Slimming Center  – Hastalıklarda Beslenme  Related Articles

KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

*Yaşımıza, sağlığımıza, günlük iş ve ev hayatımıza uygun beslenmeliyiz. Yani gün boyu oturarak çalışıyorsak yani hareketsiz yaşıyorsak, hiç aktivite yapmıyorsak

ALZHEIMER HASTALIĞI VE BESLENME İLİŞKİSİ

ALZHEIMER HASTALIĞI VE BESLENME İLİŞKİSİ Alzheimer; halk arasında bunama veya demans olarak bilinen ülkemizde ileri yaşlarda sıklıkla görülen ve başlangıcından

BESLENME SORULARI

  BESLENME SORULARI     Beslenme soruları : Günde kaç porsiyon sebze ve meyve tüketmeli.? Her gün mutlaka çeşitli sebze ve

2 comments

Write a comment
 1. Özge Kural
  Özge Kural 11 Temmuz, 2015, 14:02

  37 yaşında erkenden menopoza girdim. Kalsiyumdan zengin beslenmeye çok dikkat ediyorum. Ama yine de kemik yoğunluğumu ölçtürmeye gerek varr mı ?

  Reply this comment
 2. d
  d 7 Ekim, 2015, 11:49

  fizik tedavi uzmanınız ile görüşüp ölçüm yaptırmanı iyi olr..

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*