Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
OMEGA DİYETİ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

OMEGA DİYETİ

OMEGA DİYETİ

Omega diyeti, omega-3 yağlardan zengin yiyecekleri özellikle balık, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi omega-3 açısından zengin yeşil yapraklı sebzeleri ön plana çıkarırken sağlıklı kilo vermeye de yardımcı oluyor. Ayrıca bunun yanı sıra kolesterol ve trigliserit gibi kan yağ asitlerini de düşürerek vücudumuzu kalp hastalıklarından koruyucu rol oynuyor. Omega-3’ ün bir diğer faydası ise kan şekerini dengeleyerek insülin direncinin azaltılmasında görev almasıdır. Omega diyetini 7 temel omega diyet önerisi olarak inceleyebiliriz.

1)Balık (somon, ton, ringa, uskumru, alabalık), ceviziçi, keten tohumuyla yeşil yapraklı sebzeler gibi omega -3 yağlarından zengin yiyecekleri tüketin veya arzu ederseniz ektra omega-3 desteği de alabilirsiniz. Son yapılan araştırmalara göre, beslenmemizin omega-3 yağlarından güçlü olması kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Bu şekilde beslenme sistemi aynı zamanda doymuş yağ alımını azaltarak diyette doymamış yağ asidinden zengin beslenmeye de olanak sağlamaktadır. Bunun sonucunda diyabet, kalp-damar hastalıkları, romatizmal problemler gibi sağlık problemlerinin önlenmesinde de büyük bir adım atmış oluruz.

2)Omega diyetinde, zeytin ve kanola yağı gibi tekli doymamış yağ asitlerinden zengin yağları kullanmak vücudumuzun maruz kalacağı inflamasyonu önleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hücre çeperlerinin sağlığını da korur ve kötü kolesterolün (LDL) artmasını engeller.

3)Günde 6 porsiyon sebze, meyve tüketerek günlük ihtiyacımız olan vitamin, mineral ve posa ihtiyacımızı karşılar, kolon ve bağırsak sağlığına katkıda bulunarak vücudumuzun direncini arttırmış oluruz.

4)Bezelye, fasulye ve kuruyemişler gibi daha fazla bitkisel protein içeren besinleri tüketerek doymuş yağ oranını azaltırız. Ancak hayvansal kaynaklı besinlerde yer alan vücudumuzda üretemediğimiz dışarıdan almamız gereken elzem aminoasitlerin alımında kaliteli protein kaynakları (yumurta, kırmızı et, balık, tavuk gibi) önem taşımaktadır.

5)Yağsız et veya az yağlı süt ve ürünlerini seçerek doymuş yağ asitlerinden kaçının. Bu şekilde LDL kolesterolünün artışını önleyerek kalp dama hastalıkları riskini önlemiş olacaksınız.

6)Mısırözü, aspur, ayçiçeği, soya ve pamuk yağları gibi omega-6 yağ asitlerinden zengin bitkisel yağlardan kaçının.

7)Omega diyetinde, margarin, hazır gıdalar, kızartma ve hazır pastalar ile fast-food türü gıdaları azaltarak trans yağ asitleri alımını azaltmamız gerekir.  Bu tip gıdaları alışkanlık haline getirdiğimiz takdirde, vücudumuzda oluşabilecek zararlı maddeler ile sonraki dönemlerde, kalp- damar hastalıkları, kanser çeşitleri ile diyabet gibi ciddi sağlık problemlerine yakalanma riskimizi arttırabileceğimizi unutmamamız gerekir.

 


Tags assigned to this article:
diyet tarifleriOmega diyeti nasıl yapılır

Related Articles

DİYET LİSTESİ – KARACİĞER KORUMA

DİYET LİSTESİ-KARACİĞER KORUMA Karaciğer koruma diyet listesinde besinlere göre serbestler ve yasaklar şöyledir; İÇECEKLER Bir günde 400 gr. (2 su

LİMON SARIMSAK KÜRÜ

LİMON SARIMSAK KÜRÜ Malzemeler 1 adet cam kavanoz 40 diş sarımsak 2,5 litre saf limon suyu ( 6 kilo limondan

DETOX SU

DETOX SU 2 Litre su 1 orta boy salatalık 1 limon 1 tatlı kaşığı rendelenmiş  taze zencefil 1 fincan yeşil

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*