OMEGA DİYETİ

Omega diyeti, omega-3 yağlardan zengin yiyecekleri özellikle balık, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi omega-3 açısından zengin yeşil yapraklı sebzeleri ön plana çıkarırken sağlıklı kilo vermeye de yardımcı oluyor. Ayrıca bunun yanı sıra kolesterol ve trigliserit gibi kan yağ asitlerini de düşürerek vücudumuzu kalp hastalıklarından koruyucu rol oynuyor. Omega-3’ ün bir diğer faydası ise kan şekerini dengeleyerek insülin direncinin azaltılmasında görev almasıdır. Omega diyetini 7 temel omega diyet önerisi olarak inceleyebiliriz.

1)Balık (somon, ton, ringa, uskumru, alabalık), ceviziçi, keten tohumuyla yeşil yapraklı sebzeler gibi omega -3 yağlarından zengin yiyecekleri tüketin veya arzu ederseniz ektra omega-3 desteği de alabilirsiniz. Son yapılan araştırmalara göre, beslenmemizin omega-3 yağlarından güçlü olması kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Bu şekilde beslenme sistemi aynı zamanda doymuş yağ alımını azaltarak diyette doymamış yağ asidinden zengin beslenmeye de olanak sağlamaktadır. Bunun sonucunda diyabet, kalp-damar hastalıkları, romatizmal problemler gibi sağlık problemlerinin önlenmesinde de büyük bir adım atmış oluruz.

2)Omega diyetinde, zeytin ve kanola yağı gibi tekli doymamış yağ asitlerinden zengin yağları kullanmak vücudumuzun maruz kalacağı inflamasyonu önleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hücre çeperlerinin sağlığını da korur ve kötü kolesterolün (LDL) artmasını engeller.

3)Günde 6 porsiyon sebze, meyve tüketerek günlük ihtiyacımız olan vitamin, mineral ve posa ihtiyacımızı karşılar, kolon ve bağırsak sağlığına katkıda bulunarak vücudumuzun direncini arttırmış oluruz.

4)Bezelye, fasulye ve kuruyemişler gibi daha fazla bitkisel protein içeren besinleri tüketerek doymuş yağ oranını azaltırız. Ancak hayvansal kaynaklı besinlerde yer alan vücudumuzda üretemediğimiz dışarıdan almamız gereken elzem aminoasitlerin alımında kaliteli protein kaynakları (yumurta, kırmızı et, balık, tavuk gibi) önem taşımaktadır.

5)Yağsız et veya az yağlı süt ve ürünlerini seçerek doymuş yağ asitlerinden kaçının. Bu şekilde LDL kolesterolünün artışını önleyerek kalp dama hastalıkları riskini önlemiş olacaksınız.

6)Mısırözü, aspur, ayçiçeği, soya ve pamuk yağları gibi omega-6 yağ asitlerinden zengin bitkisel yağlardan kaçının.

7)Omega diyetinde, margarin, hazır gıdalar, kızartma ve hazır pastalar ile fast-food türü gıdaları azaltarak trans yağ asitleri alımını azaltmamız gerekir.  Bu tip gıdaları alışkanlık haline getirdiğimiz takdirde, vücudumuzda oluşabilecek zararlı maddeler ile sonraki dönemlerde, kalp- damar hastalıkları, kanser çeşitleri ile diyabet gibi ciddi sağlık problemlerine yakalanma riskimizi arttırabileceğimizi unutmamamız gerekir.

 Benzer Makaleler

ŞOK DİYET

ŞOK DİYET Yaz aylarına yaklaşırken fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin başvurduğu bir yoldur şok diyetler. Özellikle internetten buldukları en kısa zamanda

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Kanserden korunma yolları : Öncelikle İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır. . Kanserden korunmak için beslenirken diyetle alınan yağ miktarı enerjinin %30′ unu;

ZAYIFLAMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ( 2 )

Sağlıklı yemek lezzetsizdir’ Psikolojisinden kurtulun. Az yağla pişireceğiniz yemeğe çeşitli baharatlar, soğan, sarımsak, taze domates püresi, naneli yoğurt ilave ederek

Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*