METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER 

Bazal metabolizma hızı; kişinin dinlenir vaziyette, hiçbir aktivite yapmadan harcadığı enerjidir. Başka bir deyişle vücudun çalışması için gerekli olan enerjidir.

Metabolizma hızının arttığı durumlar : Gebelik sürecinde. Bebek emzirme dönemide. Düzenli egzersiz yapıldığı dönemlerde. Tiroid bezinin hızlı çalıştığı hormonal  bozukluklarda.  Ateşli hastalıklarda, her artan bir derecelik vücut ısısının artışında %10-20 civarında metabolizmada hızlanma gerçekleşir.

Metabolizmayı hızlandıran içecekler ; bağırsak hareketlerini  çalıştırarak kabızlığa iyi gelir.  Vücutta ödem yani fazla su tutulması varsa, bu ödemin atılmasına yardımcı olur yani ödem attırıcıdırlar. Diyet dönemin de, tokluk hissini artırır.

Örneğin tarçın gibi kan şekerini dengeleyip tokluk hissi sağlanması açısından diyet yapanlara kolaylık sağlar.Metabolizmayı hızlandıran içecekler, kabızlık, ödem, tokluk hissi yaratma, kan şekerini dengeleme gibi amaçlar için kullanılabilir karışımlardır.

Metabolizma hızını artıran içecekler :

2 Orta boy elma

1 Orta boy limon

1 Rulo halinde tarçın

1 Tatlı kaşığı karabiber

1 Tatlı kaşığı karanfil

Hazırlanışı:Elma ve limonu dörde bölerek kabuklarını soymadan ve çekirdeklerini çıkarmadan kesilir.  1 Rulo tarçın, 1 Tatlı kaşığı karabiber, 1 Tatlı kaşığı karanfil. Hepsini  3 litre suyun içine atıp kaynatılır ve süzülür. Her gün 2 bardak içilebilir. Sıcak veya soğuk keyfinize göre içebilirsiniz.

Metabolizma hızını artıran içecekler :

1/2  demet saplarıyla maydanoz

1/2 demet taze nane

1 Adet limon

1 Tutam ıhlamur

Hazırlanışı: Tüm malzemeler 1 litre suyun içine atılıp kaynatılır ve süzülür. Sabahları aç karnına 1 fincan içilir.

Metabolizma hızını artıran içecekler :

1 demet maydanoz

1 Adet elma

1 tutam mısır püskülü

1 tutam kiraz sapı

Hazırlanışı:Elma çekirdekleriyle birlikte dörde bölünür, maydanoz, mısır püskülü, kiraz sapı ile birlikte, 1 litre suda 15-20 dakika kaynatılır ve süzülür. Sabahları aç karnına sadece 3 gün 1 su bardağı içilir.

Bu içecekleri, bazı hastalıklarınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız, diyetisyeninize veya doktorunuza danışarak ve onun onayını aldıktan sonra içmelisiniz.

Zayıflama Programları – Online Diyet – Online Zayıflama Related Articles

ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ

ŞİŞMANLIK : Yıllardır çözemediğiniz fazla kilo sorununuz var, yani şişmansınız. Zayıflama kararı almadan önce, neden şişman olduğunuzu bulmanız gerekir. Sonrada

KEFİRİN FAYDALARI

KEFİRİN FAYDALARI Kefir;  inek, keçi ve koyun sütlerinden mayalanarak elde edilen ayrana benzer ancak daha ekşi bir içecektir. Aslında çok

VİTAMİN ve MİNARELLER

Vitamin ve mineraller VİTAMİN Vitaminlerde sağlıklı yaşamın vazgeçilmez öğeleridir. Vücutta üretilmedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Vücutta enerji kaynağı yada yapım

2 comments

Write a comment
 1. Cemre Sarı
  Cemre Sarı 16 Haziran, 2015, 19:14

  Benim hiç sağlık sorunum yok, günde kaç fincan bu çaylardan içebilirim ?

  Reply this comment
 2. Diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  Diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 13:42

  Günde 1- 2 fincan içmek yeterlidir.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*