pos sistemi

KİLO VERMEK İÇİN ?

Kahverengi

 

KİLO VERMEK İÇİN

Bir kişinin zayıflama diyeti uygulaması için :

1-Doktor muayenesinden geçmesi.

2-Kan tahlili yaptırarak kolesterol,trigliserit ,kan şekeri ,ürik asit ve doktorun gerek duyabileceği tahlilleri yaptırması gerekir.

3-Bilgisayarlı vücut analizi yapılarak ;1 -Yağ ve yağ dışı dokunun miktarı saptanır, kişinin ideal kilosu belirlenir.

4 – Metabolizma hızı ölçülerek günlük kalori ihtiyacı tespit edilir.

5-Uzman bir diyetisyen tarafından kişinin , yaşına ,cinsiyetine ,sosyal ve iş hayatına ,fiziksel aktivitesine uygun ve kişiye özel  bir diyet programı hazırlanmalıdır.

Fazla kilosu olan kişinin, kilo vermek için, hem günlük yaktığı kalori miktarından azaltma yapması gerekir , hem de fiziksel aktivitesini arttırması gerekir.

Kilo vermek için ; Bir süre ,Tatlı, yağlı hamur işi , pilav,makarna ,kuru yemiş  cips, ,büsküvi , çikolata, alkol, sucuk, salam, sosis gibi ürünleri, sakatat, kızartılmış  yemekleri yememesi gerekir. Sizlere  ; Sabah 1 tost veya 1yumurta  –  bir öğün ızgara et  –   bir öğün sebze  – öğlen ve akşam yemeklerinin yanında az yağlı salata –  aralarda meyve,  süt , yoğurt, günde 2 – 3  litre su  ve bol bol hareket önerebiliriz. Yemeklerinizi az ve sıvı yağ ile pişiriniz.. Tüm bunları yaşam tarzı haline getirerek sürekli olarak bunları uygularsanız zaman içinde yavaş yavaş kilo verebilirsiniz.

Kilo vermek için , beyaz ekmek yerine, tam tahıllı kepekli undan, yapılan lif oranı yüksek  ekmek tüketmek tokluk sağlayarak diyeti kolaylaştırır. Ayrıca diyet yapan kişileri uzun süre tok tuttuğu ve bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırdığı içinde faydalıdır. Kabuklu pirinç, kepekli erişte ,makarna gibi  besinlerde normaline göre düşük kalori içerdikleri ,posalı oldukları ve (B ) vitamini yönünden zengin oldukları  için yaralıdır.

Kilo vermek için, günde 2-3 litre su içilmelidir. Yemek yerken su içilmez , içilirse şişmanlatır gibi yaygın kanı doğru değildir. Gerek yemeklere başlamadan , gerekse de yemek arasında su içmek , doygunluk hissi yaratarak, daha az yememize yol açtığı için faydalıdır. 

Kilo vermek için, günde 3-4 tane soda içmek doğru değildir. Tam aksine vücuttaki dengeyi bozarak kilo alımına sebep olur.Vücudun su tutmasına ve çabuk acıkmasına yol açar. Günde 1 şişeden fazla içmek doğru değildir. Hazmı kolaylaştırır ama içindeki fazla tuz miktarından dolayı kan  şekerini  düşürerek daha çabuk acıkılmasına sebep olur. Özellikle zayıflamak için sürekli soda içilirse yediğimiz besinler hemen sindirileceği için acıkmada hızlı ve sürekli olur .Buda diyet yapmayı zorlaştırır.


pos sistemi

Benzer Makaleler

VEJETERYAN NEDİR ?

VEJETERYAN NEDİR ?  Vejeteryanlık nedir sağlık açısından nasıl değerlendirilir Vejeteryanlık kısaca et yememek olarak adlandırılsa da aslında 7 farklı çeşidi

VİTAMİN ve MİNARELLER

Vitamin ve mineraller VİTAMİN Vitaminlerde sağlıklı yaşamın vazgeçilmez öğeleridir. Vücutta üretilmedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Vücutta enerji kaynağı yada yapım

KADINLARDA YAŞA GÖRE BESLENME

Kadın doğru beslendiği sürece her yaşta güzeldir sağlıklıdır Beslenme, bir kadının her hangi bir döneminde mutlaka özen gösterdiği ve hatta

2 yorum

Yorumlar
 1. Zeliha T.
  Zeliha T. 6 Temmuz, 2015, 12:15

  Kepekli ekmek zayıflatır mı?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:03

  emer ekmek daha uzun süre tok tutar.

  Reply this comment

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*