Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KİLO VERİRKEN DURAKLAMA? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KİLO VERİRKEN DURAKLAMA?

KİLO VERİRKEN DURAKLAMA?

plato

PLATO DÖNEMİ yani kilo verirken duraklama döneminin inatçı sorunlarıyla mücadele etmek

Zayıflama programına katılan herkes bir süre sonra, heves kırıcı bir duraklama dönemi olan ‘’ Plato dönemine ’’ ulaşır. Slimming Center programını aynen uyguladığınız halde bir gram  bile veremiyor muşsunuz gibi görünür. Bu tabi ki, çok moral bozucu bir durumdur, çabalar boşa gitmiş gibidir ancak bu durumdan çıkabilirsiniz ve çıkacaksınız.

Her şeyden önce ‘’plato dönemi ’’nedir gerçekten? Sizin beslenme programınıza tamamen uyduğunuzu kabul edelim (bazen insanlar doğruyu söylemezler ve kabahati platoya yüklerler) Siz daha az yedikçe vücudunuz daha az ‘’yakıt’’ ile çalışmaya alışır ve metabolizma açısında ” vites küçültür ’’  Vücut  gıdayı daha verimli bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Bu, vücudun gıda kısıtlandığı zaman kendini doğal koruma tepkisidir. Bir koruma mekanizmasıdır.

Slimming Center beslenme programını uygulayan ve çok az egzersiz yapan yada hiç yapmayan üyelerin bazılarında metabolizma hızı %20 kadar bir azalma gösterebilmektedir. Metabolizma hızının yavaşlaması kilo kaybı hızını da yavaşlatır. Kilo kaybı sırasında ‘’ Plato dönemi ’’ ne gelmenin  başka bir nedeni itici dürtü motivasyon kaybıdır. Gittikçe artan bir şekilde incelmenizden dolayı memnun kaldıkça, aşırı rahatlayıp bir gevşeme içine girebilirsiniz. Beslenme programınızın dışına çıkmaya ve sık sık kaçamaklar yapmaya başlayabilirsiniz. Zayıflama diyetinin ilk başlangıç zamanları, kilo kaybının çok kolay ve hızlı olduğu dönemdir ve kişiyi çok mutlu eder. Çünkü kilolar hızla ve kolayca erir giderler.  Ancak kişi  hedef kilosuna yaklaştıkça kilo kaybı artık daha yavaş olabilir. Kişinin öncelikle kilo kaybı hızının yavaşlaması, motivasyonunu korumasını zorlaştırır.

Kilo verirken duraklama  yani plato dönemine girmemek için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz birkaç şey var. Yeni başlayanlar için; vücudunuzun tekrar vites yükseltmesine ve daha yüksek viteste kalmasına yardımcı olunuz. Bunu egzersizleri artırarak yapabilirsiniz. Çok ağır egzersizlere gerek yoktur, hele düşük kalorili bir beslenme programında iseniz. Her gün yarım saat sabah ve yarım saat akşam yürüyüşleri ile plato dönemi duraklamasını aşabilirsiniz. Kendi evinizin rahatlığı içinde evde 20 dakikalık egzersizler yapabilirsiniz. Size kişisel olarak uygun egzersizlerin hangileri olduğu konusunda merkezimizin uzmanlarına danışa bilirsiniz.

Daha sonra, beslenme programına bağlılığınızı tekrar gözden geçirmelisiniz ; Hala yemeklerinizi ölçülü ve doğru porsiyonlarda mı tüketiyorsunuz ? Arada sırada yaptığınız kaçamaklar da artış oldu mu? Yediklerinizi hazırlama ve pişirme şeklinizi değiştirdiniz mi? Üzerinde diyet yazan ve sadece  % 30 kalori azaltılmış diyet ürünlerden nasıl olsa diyet bu diyerek acaba çok mu tüketiyorsunuz ? Öncelikle bu soruları kendinize sormalı ve yanıtlamalısınız.

Kilo verirken duraklama dönemine girdiğiniz de öncelikle sabırlı olmalısınız. Bu plato dönemi geçecektir. Vücudunuz tekrar kilo kaybetmeye başlayacaktır. Ve şundan emin olunuz. Terazi aynı kiloyu gösteriyorsa da, bunun nedeni vücut bileşiminizin değişiyor olmasıdır. Siz beslenme programınıza sadık kaldığınız sürece yağların yanması ve erimesi  de devam edecektir.

Sizin hedef kilonuza doğru çıktığınız bu yolculukta, plato dönemi önemli bir dönemdir. Şu an bu yolda ilerlerken olumlu düşünmeye başlamanız için en uygun zamandır.  Eğer siz o fazla kiloları kaybetmek için o denli emek ve zaman vermemiş olsaydınız, vücudunuz da vites küçült meyecekti. Aslında kendinizi tebrik etmelisiniz.

Bu geçici duraklamanın sizin kilo vermenizi engellemesine izin vermeyin. Hemen herkesin plato dönemi ile ilgili sorunları  vardır. Slimming Center uzmanlarının desteği ile bu dönemi mutlaka aşacak ve sonunda başarılı olacaksınız. Hedef kilonuza ulaşmayı sağlayacak bu zorlu yolu başaracaksınız.

Slimming Center & Estetik  Bağdat Caddesi  Kadıköy  Related Articles

ATAŞEHİR DİYETİSYEN

SORU : Kendimi bildim bileli şişmanım. Ailemde de herkes şişman, bu benim kaderim mi ? Ataşehir  diyetisyen : Şişmanlık, vücuttaki

DİYETKOLİK

DİYETKOLİK OLMA SAĞLIKLI BESLEN Diyet, bazen herhangi bir sağlık problemi nedeniyle ömür boyu uygulanması gereken bir tedavi ve koruma yöntemidir.

NORMAL BESLENME

Zayıflama diyeti  programına başlayan ve fazla kilolarını veren, zayıflayan, incelen Slimming Center üyelerinin en çok sorduğu soru ‘ ben artık

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*