Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KİLO KORUMAK | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KİLO KORUMAK

KİLO KORUMAK

Bir insanın aynı kiloda kalabilmesi için bir günde yaktığı kadar yemesi gerekir. Örneğim; Bir günde 1800 kalori yakan bir kadın, günde 1800 kalori yerse kilosunu korur. 

Ama sadece kalori toplamı da önemli değildir. Aynı zaman bir günde alınan toplam kalorinin dağılımı şöyle olmalıdır.

% 20-30′u  Proteinden,

% 40-50′si  Karbonhidrattan,

% 20-30′u  Yağdan 

Kilonuzu korumak istiyorsanız: 

1 – Günlük kalori ihtiyacınızı bilmelisiniz.

2 – Günlük kalori toplamınızın içinde; günde kaç gram protein + kaç gram karbonhidrat + kaç gram yağ olması gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Dengeli bir diyet yaparak kilo verdik ve ideal kilomuza geldik. Bundan sonra, indiğimiz bu kiloda kalabilmemiz ve tekrar kilo almamamız için, diyete başlamadan önce bir günde yediğimiz toplam kaloriden % 25 daha az yemeliyiz. Örneğin; diyet yaparak 15 kg kilo verdik ve vücut kitlemizde 15 kg azalma oldu. Artık vücudumuzun yaşayabilmek için daha az enerjiye ihtiyacı var demektir. Dolayısıyla da artık, kilo korumak için eskiden yediğimizden daha az yemeliyiz.

Eğer daha fazla yersek, fiziksel aktiviteyi artırarak denge sağlanmamız gerekir. Zayıflarken olduğu gibi, gelinen kilo korumak içinde egzersiz yapmaya mutlaka devam etmek, zayıfladıktan sonra bırakmamak gerekir.

Kilo verme sürecinde, öğrendiğimiz, doğru davranışları yaşam tarzı haline getirmeli ve artık sürekli olarak öyle yaşamaya devam etmeliyiz. Her türlü kızartılmış besinler, tatlı, pasta, hamur işi, alkol  fast food, döner, kebap, sucuk ,salam gibi şarküteri ürünleri, hazır köfteler, pane ve kroketler, kuru yemiş, şekerli bisküviler, cips, çikolata gibi yağ ve şeker oranı yüksek gıdaları bundan sonra çok seyrek ve çok küçük porsiyonlar halinde tüketmeliyiz. Ancak bu şekilde verdiğimiz kiloları geri almayız ve kilo korumayı becerebiliriz.

Uzun süre diyet yaparak günlük ihtiyacın altında kalori alan vücut, bir süre sonra kendini korumaya alarak daha az çalışmaya başlar ve vücut kilo veremez hale gelir. Bu duruma PLATO dönemi diyoruz. Ayrıca uzun süre diyet yapan kişi, psikolojik olarak ta diyetten sıkılmaya ve kaçamaklar yapmaya başlar. Her gün bir küçük kaçamak, yorulmuş vücuda, ya kilo olarak yansır, yada kişi hiç kilo veremez hale gelir. Plato dönemine girerek kilo veremez hale gelen kişinin yapması gereken :

1- Moralini bozmadan,  sabırla diyetine devam etmesi gerekir. Bir süre sonra vücut takıldığı yerden tekrar kilo vermeye devam eder. Bu süreç içinde kişinin, günlük yediği kalori miktarını azaltmak yerine, günlük aktivitesini artırması gerekir. Eğer hiç egzersiz yapmadan kilo vermiş iseniz, artık egzersize başlamalısınız. Veya her gün egzersiz yapmışsanız da, artık egzersiz süresini daha da artırmalısınız.

2- Plato dönemine girdiyseniz, artık kilo vermek yerine kilo korumaya geçmek gerekir. Gelinen kiloyu korumak, kilo vermek ten daha büyük bir başarıdır. Kişinin kilosunu koruyabilmesi için, vücudunun bir günde yaktığı kadar, yemesi gerekir. Metabolizma hızınızı ölçtürerek, bir günde ne kadar enerji harcıyorsanız o kadar yerseniz, verdiğiniz kiloları geri almazsınız. Ayrıca kalorisi yüksek gıdaları, kızartılmış ve yağ oranı yüksek her türlü besini ve alkolü sadece haftada 1 veya maksimum 2 kere ve az miktarlarda tüketerek kilonuzu koruyabilirsiniz. Fazla kaçırdığınız bir günün hemen ertesinde, hem yediklerinize dikkat etmeli, hem de mutlaka egzersizle telafi etmelisiniz.

Slimming Center Zayıflama Üyelik Programı : 

. Kilo Verme  

. Kilo Koruma 

Olarak iki sürece ayrılır. Her programın, son 1 veya 2 ayında kilo koruma takibi yapılır. Verilen kiloların kalıcı olması ve bir daha geri alınmaması için, yaşam tarzı olabilecek, yasaksız ‘ Kilo Koruma Besin Değişim Dosyası ’ kişiye özel hazırlanarak üyeye verilir.

 


Tags assigned to this article:
kilo korumakkilonuzu koruma yöntemleri

Related Articles

KABAK CİPS

KABAK CİPS ( 4 porsiyon ) Malzemeler : 2  büyük kabak, çok ince dilimlenmiş 1 çorba kaşığı zeytin yağı 1

KALORİ ÇETVELİ

KALORİ CETVELİ SÜT GRUBU Kalori Besin (244 gr)   Süt, yağsız 86 Süt, yağsız 1% 102 Süt, az yağlı 2%

DİYETİSYEN ÜCRETLERİ

DİYETİSYEN ÜCRETLERİ Merhaba ben 43 yaşındayım, kilo vermek istiyorum. Diyetisyen ücretleriniz ne kadardır ? Ben daha önce 2 kez diyetisyen

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*