Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KİLO ALMA NEDENLERİ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KİLO ALMA NEDENLERİ

KİLO ALMA NEDENLERİ

KİLO ALMA NEDENLERİ

KİLO ALMA NEDENLERİ

Kilo alma nedenleri : Evlenmek

Evlilik yemek alışkanlıklarını, her iki taraf için de bilinçsizce değiştiriyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki evlendikten sonra erkekler  daha sağlıklı besleniyor. Bekar erkek  genel de dışarı da ve genel de fast foot besleniyor. Yemek seçimlerini yaparken sağlıklı mı diye düşünmüyor. Kadınlar ise eskiye göre evlendikten sonra  yemelerine  dikkat etmeyip kilo alıyorlar. Sebep kadınlar evlendikten sonra porsiyonlarını büyütüyor. Karşılarında yemek yiyen erkeğin porsiyonuna ayak uydurmaya başlıyorlar.

Kadın da erkek de bekar iken daha düzenli spor yapıyor. Çünkü spor yapmaya vakitleri oluyor. Oysa evlendikten sonra her iki tarafta spora vakit ayıramadıklarını belirtiyor.

Evlilikte kadın strese daha yatkın, bu stres kadında, düşünmeden aşırı yemeye ve kilo almaya sebep oluyor. Evlilikte kadına verilen rol, iyi yemek yapması. Kadın eşine bunu gösterme çabası içine girerek tüm hünerlerini sergilemek istiyor. Her gece 3-4 çeşit ve lezzetli yemekler yapıyor. Bu durum evlendikten bir süre sonra hem kadın da hem de erkek de kilo almaya sebep oluyor.

Kadın ya da erkek her iki tarafta bekar iken dış görünümlerine önem veriyor ve düzgün bir vücuda sahip olma çabası için de oluyorlar. Ama evlendikten sonra, artık karşı tarafa güzel ve çekici gelme çabası bir süre sonra önemini yitiriyor. ‘‘ Alan almış, satan satmış’’ ruh haline bürünüyorlar.

Oysa her iki tarafta evlendikten sonra da bekar oldukları zamanlarda ki gibi, beslenmelerine dikkat etmeli ve sporlarına devam etmelidir.

Kilo alma nedenleri : Sigarayı bırakmak
Son yıllarda sigaranın zararlarına karşı bilinçlenen pek çok insan sigara bırakıyor. Sigarayı bırakan kişiler de kesinlikle kilo alıyor. Bunun sebepleri ;  Sigaranın hayatlarında yarattığı boşluğu, sürekli atıştırarak doldurmaya çalışmaları.  Ayrıca da sigarada ki nikotin iştahı kesiyor ve metabolizmanın çalışma hızını artırıyor. Sigara kesilince metabolizma yavaşlıyor ve aşırı bir iştah artışı oluyor.

Örneğin normalden 2 veya 5 kilo fazlanız var. Sigarayı bıraktıktan sonra, bu fazla kilo 8-10 kiloya kadar çıkabiliyor.

Kişinin  sigarayı bırakması tabi ki, sağlık açısından çok doğru ve güzel bir şey. Kilo  almaya değer bir başarı. İnsan sağlığına nikotinden daha  zararlı bir şey yok. Ama bu süreç sadece 2-3 kilo almakla da başarılabilir.  Özellikle ilk 6 ay çok dikkat edilmelidir.

Bunun için kendinizi oyalayacak bir uğraşı içine girmek, spora başlamak, yürüyüşler yapmak, sigara içilemeyen sosyal ortamlara girmek, atıştırma isteğini düşük kalorili besinlerle geçiştirmek gibi çabalarla, vücut  21 gün için de nikotini unutur. Atıştırma isteği tatlı ve hamur işi besinler yerine taze ve kuru meyveler, çay, kahve sakız olabilir. Sigara içilmeyen sinema, tiyatro gibi mekanlara gitmek, yeni bir hobi edinmek bu süreçte kesinlikle çok fayda sağlar.

Sigara bırakanların yoksunluk duygusunu kolayca atlatabilmeleri için en faydalı şey spordur.

Her gün açık havada yapacakları tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binme, yazın yüzme, arkadaşlarla açık havada futbol, basketbol, tenis oynama size sigarayı unutturur. Ayrıca da yavaşlayan metabolizmayı hızlandırarak kilo almanızı önler. Yapılan bu sporların asıl faydasını da ruh sağlığınızda görürsünüz. Spor siz de terapi etkisi yaratır, sigarasızlıktan kaynaklanan stresinizi atmanızı sağlar. Sporla vücut mutluluk hormonu salgılar.Related Articles

ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ

  ZAYIFLIĞIN  NEDENLERİ  SORU : 27 yaşında  176 boyun da ve 65 kiloyum. Çok zayıfım ve bir türlü kilo alamıyorum.

KANSEROJEN MADDELER

KANSEROJEN  MADDELER Kansorejen maddeler , hücrelerin yapılarını değiştirerek tümör oluşumlarına ya da kontrolsüz çoğalmalarına sebep olan maddelerdir. Örnek :  Yüksek ısıda

KEFİR YAPIMI

    KEFİR YAPIMI 1 veya 2 çorba kaşığı Kefir tanesi. 1 tane cam veya plastik kapaklı kavanoz. Naylon veya

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*