Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/slim/public_html/index.php:4) in /home/slim/public_html/wp-content/themes/quadrum-theme/functions/other.php on line 1796
KEFİRİN FAYDALARI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KEFİRİN FAYDALARI

KEFR

KEFİRİN FAYDALARI

Kefir;  inek, keçi ve koyun sütlerinden mayalanarak elde edilen ayrana benzer ancak daha ekşi bir içecektir. Aslında çok uzun yıllardan beri bilinen ve tüketilen kefirin günümüzde yaygınlaşması özellikle faydalarının öğrenilmesi ile başlamıştır. Beslenmemizde süt ve süt ürünlerine (özellikle yoğurt ve ayran) yer veriyor olsak da kefiri yoğurttan farklı olarak düşünerek en azından günde 1 bardak tüketmeye özen göstermeliyiz. Yoğurt ile kefir arasındaki fark; kefir direkt olarak probiyotik bakterileri içerirken yoğurt probiyotik bakteri üretimine yardım etmektedir.

Kefirin Faydaları ;

1.Süt ürünü olduğu için; yüksek oranda kalsiyum içerir. Kemik ve dişlerin yapısını korur.

2.Kaliteli bir protein kaynağıdır.

3.Probiyotik bakteri içerdiği için sindirim sistemini düzenler, bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaların gelişimini ve büyümesini engeller.

4.Bağırsakları kansere karşı korur.

5.B vitamini içeriği yüksektir. Bu nedenle sinir sistemi için olumlu bir etkiye sahiptir.

6.Yapılan araştırmalara göre kan basıncını düzenlemeye yardım eder.

7.Fosfor minerali içerir bu sayede hücre gelişimine yardım eder.

8.Dermatolojik olarak vücutta çıkan yaraların iyileşmesini hızlandırır.

9.A ve D vitamini içerir bu nedenle, göz sağlığını korur.

10.Cildin yaşlanmasını geciktirir.

11.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

12.Uyku problemlerini azaltır.

13.Özellikle kansere karşı korur. Tümörlü hücrelere karşı savaşır.

Bunlar dışında birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlaması ve birçok hastalığın iyileşme sürecinde hızlandırması nedeniyle her yaştaki insanlar için tüketilmesi gereken bir içecektir. Hiçbir yan etkisi yoktur ve çocuklar da tüketebilir.

Kefir nasıl mayalanır;

Pastörize edilmiş oda sıcaklığındaki sütün içerisine yeteri kadar (1 litre süte 30-40 g.kefir tanesi) kefir mayası eklenerek karanlık bir yerde 24 saat bekletilir. Bu işlem için mutlaka cam kavanoz kullanılmalıdır, kefir tanelerine kesinlikle metal deydirilmemelidir. Mayalanma süresinin sonunda metal olmayan bir süzgeçten süzülür. Süzgeçte kalan kefir taneleri temiz mümkünse kaynamış soğumuş suyla yıkanıp tekrar süt e konur. Evde hazırlanan kefirin kullanım süresi 3 gündür, buzdolabında saklandığında 6-8 güne çıkabilir, marketlerde satılanların raf ömrü uzundur. Kefirin sıcak yemeklerle birlikte içilmesi probiyotik mayaların ölümüne sebep olabilir. Kefirin faydaları ndan dolayı düzenli olarak tüketmeniz faydalıdır.

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*