Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KARIN YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KARIN YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR ?

KARIN YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR ?

Karın yağlanması nasıl önlenir

 

Kişilerin fazla kilolarının olması sağlıksız olduklarına işaret değildir ve buna karşı normal kilolarında olması da sağlıklı olduklarının göstergesi değildir. Sağlıklı kiloda olmak demek vücut yağ oranının olması gereken sınırlar içerisinde kalması demektir. Kadın veya erkeklerde fazla olan yağ kütlesi genellikle karın bölgesinde toplandığı için ve sağlık açısından risk oluşturduğundan bunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Evde çok kolay bir yöntemle bel çevrenizi ölçerek risk gurubunda olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz.

 

Bel çevresi ;  Erkeklerde 102 cm. –  Kadınlarda 88 cm.’i geçmemelidir.

Genel olarak sağlıklı beslenme ve düzenli spor tüm vücut yağlanmamızı azalttığı halde özellikle karın yağlanmasını  azaltmak için yapabileceğimiz şeyler mevcuttur. Bunlar;

 • Şekerli yiyecekleri sınırlı miktarda tüketmeye çalışın. Sıvı şeker yani şekerli içecekler kan şekerini çok hızlı yükselterek insülin salınımını arttırıp karın bölgesinde yağlanmayı hızlandırdığı için hiç tüketmeyin.
 • Diyetteki karbonhidrat miktarını size uygun olan miktarda tüketmeye özen gösterin. Özellikle beyaz undan uzak durmaya çalışın.
 • Tüketmeniz gereken protein miktarını asla azaltmayın ve kaliteli protein tüketin (yumurta, et, süt, yoğurt vb.)
 • Alkol karın yağlanması yapar. Alkol alacaksanız da alkol oranı en düşük olan şarabı tercih etmelisiniz. Alkolün kalori oranı yüksektir. 1 gram alkol 7 kaloridir. Alkol den alınan bu kalori vücut tarafından, enerji kaynağı olarak kullanılamaz ve yağ olarak depolanır.
 • Yağı tamamen hayatınızdan çıkarmayın ama sağlıklı yağ kullanın (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı). 1 gram yağ 9 kaloridir. Yağ oranı yüksek gıdaları az porsiyon ve seyrek tüketin.
 • Karın yağlanmasını önlemek için, ara öğün tüketmeye dikkat edin. Uzun süre açlık sonrası yemek de karın yağlanması yapar.
 • Pişirme yöntemlerinizi doğru seçin (Haşlama, fırında ve ızgara). Yağ da kızarmış yiyecek tüketmemeye çalışın.
 • Özellikle çözünen lifli besinler kullanın (kurubaklagil, yulaf, lahana)
 • Düzenli egzersiz yapın özellikle karın bölgesini çalıştırın en azından her gün mekik çekmeye çalışın.
 • En az 2,5 litre su tüketin.
 • Yediklerinizin farkında olabilmeniz için günlük beslenme planınızı her gün gözden geçirin.

Karın yağlanmasını önlemek için, yukarıda yazdığımız önerilere bir ömür boyu uymaya çalışmalısınız.Related Articles

İNSÜLİN DİRENCI VE DİYABET

İNSÜLİN DİRENCİ VE DİYABET Diabetus mellitus (şeker hastalığı), insülin yapımı ve kullanımında gelişen problemler sonucunda sürekli kan şekeri yüksekliği ile

AKDENİZ DİYETİ LİSTESİ İLE HIZLI ZAYIFLAMA

AKDENİZ DİYETİ LİSTESİ İLE HIZLI ZAYIFLAMA Kilo verdiren rejim listeleri sıralamasında, Akdeniz diyet listesi ile zayıflama baş çekmektedir. Bilhassa Akdeniz

ZAYIFLAMA YOLLARI

ZAYIFLAMA YOLLARI Kilo fazlanız var ve sağlıklı aynı zamanda da kalıcı kilo vermek istiyorsunuz… O zaman size tavsiyemiz ; Diyet psikolojisi

3 comments

Write a comment
 1. Mustafa M.
  Mustafa M. 25 Ocak, 2016, 13:56

  Karın yağlanmaması için alkol içmeyin demişsiniz… Ama illada içeceksek ve alkol seviyorsak, en iyisi hangisidir ? Alkol olarak neyi tercih edelim ??

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 17 Şubat, 2016, 13:27

   Sosyal ortamlarda, kutlamalarda içki içmemiz gerekiyorsa ve içki içmeyi seviyorsak, en masum içki, şaraptır. Kalorisi en düşük içki şaraptır.
   ( 1 kadeh kırmızı veya beyaz şarap = 1 porsiyon meyvedir.)
   Örneğin; 2 kadeh şarap içtiğinizde, o gün 2 porsiyon meyve yemeyerek kalori alımınızı dengeleyebilirsiniz.
   Alkol oranı arttıkça, kaloride artar ve karın bölgesinde yakılamayan bu kaloriler yağ olarak depolanır. Göbek sorunu oluşur.

   Reply this comment
 2. Mevlüt
  Mevlüt 18 Aralık, 2017, 17:22

  Az yesemde karin bölgem yaglaniyor neden

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*