Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KANSERDEN KORUNMA YOLLARI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Kanser beslenme

Kanserden korunma yolları : Öncelikle İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.

. Kanserden korunmak için beslenirken diyetle alınan yağ miktarı enerjinin %30′ unu; doymuş yağlar da günlük toplam enerjinin %20′ sini geçmemelidir. Fazla yağlı kırmızı etler yerine tavuk veya balık eti tercih edilmelidir.

. Yiyecekler hazırlanırken kızartma, kavurma yerine ızgarada veya fırında pişirme veya haşlama gibi yöntemler (150 derecenin altında) kullanılmalıdır.

. Günlük beslenme miktarının ortalama %60 ‘ını karbonhidratlar oluşturmalı, rafine ve işlem görmüş şeker tüketimi %10′ na kadar azaltılmalıdır.

. Günlük ortalama 1gr /kg protein alınmalıdır. Günlük enerjinin %15’ ini oluşturmalıdır. Fazla protein alımı meme, rahim, barsak, pankreas ve böbrek tümörleri gelişimini kolaylaştırır. Ancak protein yetersizliği de T-lenfositlerinin faaliyetlerini yavaşlatarak bağışıklık sistemini bozduğu için kanserlerin daha çabuk yayılmasına sebep olur. Kanserden korunmak için beslenirken, aşırıya kaçmadan yeterli protein alımına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kanserden korunma beslenmesin de, günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Antioksidan vitamin ve minerallerin kaynağı olan ıspanak, karnabahar, havuç, lahana, brokoli, brüksel lahanası,  domates,  kırmızı-yeşil biber ve turunçgiller bol miktarda tüketilmelidir. Bazı sebzelerin (brokoli, maydanoz, lahana, salatalık, biberiye, soya fasülyesi) içerdikleri bazı maddelerin kansere karşı koruyucu etki gösterdikleri bilinmektedir. Antioksidanlar (E ve C vitamini, Betakaroten, Çinko, Selenyum, Polifenol) kansere karşı koruyucudur.

. Kanserden korunma beslenmesin de, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar daha sık tüketilmelidir. Posalı-lifli besinler özellikle barsak kanserlerinden koruyucu etkiye sahiptirler.

. Kurubaklagiller ve tahıllarda kanserden korunmak için beslenirken koruyucu biyoaktif bileşenler (oligosakkaritler, inositoller, saponinler, izoflavonlar gibi) içerdiği için ayrı önem taşır.

. Yemekler hazırlanırken sarımsak, soğan, arpacık soğan, nane, maydanoz gibi besinler sıklıkla kullanılmalıdır.

. Süt ve süt ürünleri satın alırken daha az yağlı ürünler tercih edilmelidir. Yağı düşük kalsiyumu yüksek ürünler kanserden koruyucu etkiye sahiptir.

. Aşırı tuzdan kaçınılmalıdır. Tuzun mide kanserine sebep olabileceği bilinmektedir. Turşu, salamura gibi tuzlanıp saklanan ürünler yerine dondurarak saklama yöntemleri tercih edilmelidir. Yapılan araştırmalar dondurularak saklama yönteminin tercih edildiği ülkelerde mide kanseri görülme sıklığının %64 azaldığını göstermektedir.

Slimming Center & Estetik  Bağdat Caddesi Bostancı Related Articles

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN İÇECEKLER  Bazal metabolizma hızı; kişinin dinlenir vaziyette, hiçbir aktivite yapmadan harcadığı enerjidir. Başka bir deyişle vücudun çalışması için

ONLİNE DİYETİSYEN

ONLİNE DİYETİSYEN  Soru : 27 yaşında 166  boy 65 kiloyum. Basen, göbek ve selülit sorunum var. Ne önerirsiniz ? Online

HIZLI ZAYIFLAMAK İSTİYORUM

    Hızlı Zayıflamak İstiyorum ; Genelde kilo fazlası olan insanlar hep hızlı zayıflamak isterler. Zayıflamak  hem sağlık, hem de

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*