Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/slim/public_html/index.php:4) in /home/slim/public_html/wp-content/themes/quadrum-theme/functions/other.php on line 1796
KANSERDEN KORUNMA YOLLARI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Kanser beslenme

Kanserden korunma yolları : Öncelikle İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.

. Kanserden korunmak için beslenirken diyetle alınan yağ miktarı enerjinin %30′ unu; doymuş yağlar da günlük toplam enerjinin %20′ sini geçmemelidir. Fazla yağlı kırmızı etler yerine tavuk veya balık eti tercih edilmelidir.

. Yiyecekler hazırlanırken kızartma, kavurma yerine ızgarada veya fırında pişirme veya haşlama gibi yöntemler (150 derecenin altında) kullanılmalıdır.

. Günlük beslenme miktarının ortalama %60 ‘ını karbonhidratlar oluşturmalı, rafine ve işlem görmüş şeker tüketimi %10′ na kadar azaltılmalıdır.

. Günlük ortalama 1gr /kg protein alınmalıdır. Günlük enerjinin %15’ ini oluşturmalıdır. Fazla protein alımı meme, rahim, barsak, pankreas ve böbrek tümörleri gelişimini kolaylaştırır. Ancak protein yetersizliği de T-lenfositlerinin faaliyetlerini yavaşlatarak bağışıklık sistemini bozduğu için kanserlerin daha çabuk yayılmasına sebep olur. Kanserden korunmak için beslenirken, aşırıya kaçmadan yeterli protein alımına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kanserden korunma beslenmesin de, günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Antioksidan vitamin ve minerallerin kaynağı olan ıspanak, karnabahar, havuç, lahana, brokoli, brüksel lahanası,  domates,  kırmızı-yeşil biber ve turunçgiller bol miktarda tüketilmelidir. Bazı sebzelerin (brokoli, maydanoz, lahana, salatalık, biberiye, soya fasülyesi) içerdikleri bazı maddelerin kansere karşı koruyucu etki gösterdikleri bilinmektedir. Antioksidanlar (E ve C vitamini, Betakaroten, Çinko, Selenyum, Polifenol) kansere karşı koruyucudur.

. Kanserden korunma beslenmesin de, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar daha sık tüketilmelidir. Posalı-lifli besinler özellikle barsak kanserlerinden koruyucu etkiye sahiptirler.

. Kurubaklagiller ve tahıllarda kanserden korunmak için beslenirken koruyucu biyoaktif bileşenler (oligosakkaritler, inositoller, saponinler, izoflavonlar gibi) içerdiği için ayrı önem taşır.

. Yemekler hazırlanırken sarımsak, soğan, arpacık soğan, nane, maydanoz gibi besinler sıklıkla kullanılmalıdır.

. Süt ve süt ürünleri satın alırken daha az yağlı ürünler tercih edilmelidir. Yağı düşük kalsiyumu yüksek ürünler kanserden koruyucu etkiye sahiptir.

. Aşırı tuzdan kaçınılmalıdır. Tuzun mide kanserine sebep olabileceği bilinmektedir. Turşu, salamura gibi tuzlanıp saklanan ürünler yerine dondurarak saklama yöntemleri tercih edilmelidir. Yapılan araştırmalar dondurularak saklama yönteminin tercih edildiği ülkelerde mide kanseri görülme sıklığının %64 azaldığını göstermektedir.

Slimming Center & Estetik  Bağdat Caddesi Bostancı Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*