Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
KADINLARDA YAŞA GÖRE BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

KADINLARDA YAŞA GÖRE BESLENME

KADINLARDA YAŞA GÖRE BESLENME

kadınlarda yaşa göre beslenme

Kadın doğru beslendiği sürece her yaşta güzeldir sağlıklıdır

Beslenme, bir kadının her hangi bir döneminde mutlaka özen gösterdiği ve hatta bazılarının sürekli dikkat ettiği bir kavramdır. Doğru ve sağlıklı beslenme her yaşın daha güzel geçmesini sağlar. Bizde sizlere yardımcı olabilmek adına yaş gruplarına göre beslenme açısından yapabileceklerinizden bahsedelim;

Kadınlarda yaşa göre beslenme

20’li yaşlar ; özellikle tatlı isteğinizin en çok olduğu ve en çok hazır yiyecekler tüketilen dönemdir. Bu dönemde tüketilen hazır ve çok şekerli besinler erken yaşlanmanıza neden olabilir. Bunu engellemek için her gün özellikle sabahları tarçın tüketerek bu istekleri azaltabilirsiniz. Ayrıca bu yaşlarda kemik gelişiminizin tamamlanması söz konusu olduğundan kalsiyumdan zengin beslenmelisiniz. Süt ve süt ürünlerini yeterince tüketmenin yanı sıra kalsiyumdan zengin olan brokoliye de beslenmenizde yer vermelisiniz.

30’lu yaşlar ; artık metabolizmanın yavaşlamaya başladığı ve gençliğinizi korumanız gereken yaşlardır. Özellikle antioksidanlar ve C vitamini beslenmenizde önemli yer tutmalıdır. Ayrıca regl döneminde kaybedilen demirin de yerine konmasına özen göstermelisiniz. Demir kaynağı olarak yumurta tüketebilirsiniz. Barsak floranızın ilerleyen yaşlarda sağlıklı olabilmesi için probiyotik içeren gıdalar ve yoğurt tüketin. Yaşlanma cildinizin elastikiyet kaybından gerçekleştiği için sebze tüketimini arttırarak bunu geciktirebilirsiniz.

Kadınlarda yaşa göre beslenme

40’lı yaşlar ; bağışıklık sistemimizin düştüğü ve desteklenmesi gereken yaşlardır. Özellikle B vitamini (kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler) ve E vitamini (çiğ fındık, ceviz, badem) tüketmelisiniz. Ayrıca hücre yenilenmesinin yavaşladığı bu yaşlarda mor renkli sebze ve meyveleri (kırmızı erik, üzüm, pancar, kırmızılahana, böğürtlen) tüketerek hücrelerinizin yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.

50’li yaşlar ; menopoz ve menopoz sonrası etkilerin azaltılması yönünde beslenmenizi şekillendirmeniz gereken yaşlardır. Kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünlerinin ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gereken yaşlardır. Bunların yan ısıra düzenli yürüyüş ve egzersizlerle kemiklerinizi ve kaslarınızı desteklemeniz gerekir.

Kadınlarda yaşa göre beslenme

60’lı yaşlar; özellikle D vitamini (balık, beyaz peynir, yumurta) ve su tüketimine dikkat etmeniz gereken yaşlardır. Tükettiğiniz besinlerin yanı sıra güneş ışığından da faydalanmanız ve D vitamini sentezine destek olmanız gereken dönemdir.

Her yaş için belirleyici birkaç besine özen göstermek gerekse de sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayat tarzı haline getirmek en önemlisidir. Dönem olarak değil tüm hayatınızı düzenli bir beslenme, egzersiz ve su tüketimi ile planladığınız takdirde ekstra çaba sarf etmeye gerek kalmayacaktır.

Diyetisyen Başak GazdağNo comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*