Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
İDEAL KİLO NEDİR | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

İDEAL KİLO NEDİR

İDEAL KİLO NEDİR

İdeal kilo hesaplama

İDEAL KİLO NEDİR ?

1) Zayıf insan sağlıklı mıdır?

Zayıf insan demek vücut ağırlığının olması gerekenden az olmasıdır. Bu da şişmanlıkta olduğu gibi hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Zayıf insanın taşıdığı risklerden bir tanesi bağışıklık sistemi güçlü olmayabilir. Buda enfeksiyonlara açık olmasına sebep olur, çabuk hastalanıp iyileşme süreci uzun olabilir. Zayıf insanlarda genetiksel olarak kan yağları (Total kolesterol,  LDL kolesterol vb. ) yüksek çıkabilir. Yani kişi zayıftır ama vücut kolesterol üretebilir. Zayıf insanlarda halsizlik, yorgunluk, algıda güçlük, saç dökülmesi gibi sorunlarda oluşabilir. Kişi yetersiz ve dengesiz besleniyorsa; kansızlık, B12 vitamini, çinko eksikliği oluşabilir.

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada kabul gören “ZAYIF KADIN GÜZELDİR” inancının  değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Güzel olan zayıflık değil ‘’ İDEAL KİLO ‘’ da olmaktır. İdeal kilolu olmak sağlıklıdır. Kişinin aileden gelen genetik bir vücut yapısı ve iskelet sistemi vardır. Çok zayıf olmak uğruna bu genetik yapıyı zorlamak ruh ve beden sağlığının bozulmasına sebep olur.

2 ) İdeal kilo nedir? İdeal kilo hesaplama.

Kilo durumunun derecesi  BKI ( Body Mass Index) ile anlaşılır. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesiyle bölünmesiyle bulunur.

İdeal kilo hesaplama :

18,5 kg/ m2 – Zayıf

18,5- 24,9 kg/m2 – Normal kilolu

21 kg/ m2  – İdeal kilo olarak derecelendirilir.

3) Diyet yapmak yerine dengeli beslenme alışkanlığı edinsek ideal kiloya ulaşılır mı?

İdeal kiloya ulaşmanın yolu metabolizma hızının altında beslenmekle gerçekleşebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile günlük enerji alımımız, yaktığımızla eşit olursa kilo verimi gerçekleşemez. Kilo verebilmek için mutlaka, vücudumuzun günlük yaşamsal aktivitemizle birlikte harcadığımız kalorinin altında beslenmesi ile olur. Yani vücutta fazla kilo varsa, o fazla kiloyu verene kadar, 1 günde yakabildiğinden daha az yemesi gerekir. Var olan kiloyu korumak için de bir günde yakabildiği kadar yemesi gerekir.

4 ) Balıketi diye tabir edilen gruba kimler girer?

Balıketi halk arasında yayılmış bir tanımlama şeklidir. Eğer böyle bir ölçü var ise sadece 4-5 kilo fazlalığı olanlar için kullanılabilinir. Beden Kitle Index’ine göre ideal 21 demiştik, balıketi tabiri için BKI 23 olanlar bu gruba girebilir diyebiliriz. Çünkü 25 ve üzeri kilolu sınıfına girer. Balıketli denilen kişiler görünüşte genellikle göğüs, karın ve basen orantılı olup yuvarlak hatlıdırlar.

5) Zayıf olmak için diyet yapma, yaşı son yıllarda çok düştü.

Evet güzel bir tespit . Bunun en önemli 2 sebebi var. Birincisi günümüzde görsellik ön plana çıkmış durumda, ikincisi ise obezite durumunun dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması ve gençlere de sıçraması. Dikkat ettiyseniz tekstil firmaları da çok konuşulan 0 beden tarzı kıyafet üretimini de artırmıştır. Buda gençlere cazip gelmektedir. Gençlerin yetişme çağında medyada ki popüler kişilere özenerek, onlar gibi 34 beden olma özentileri yanlış ve eksik beslenmelerine sebep olmaktadır. Bu da vücut gelişimlerini ve ruh ve beden sağlıklarını bozmaktadır. Medyanın ‘ zayıf güzeldir’ inancının kırılmasını, desteklemesi gerekir.

Ayrıca  fast- food tarzı beslenme, paketlenmiş, dondurulmuş ve hazır gıdalara yönelme artmıştır. Ekonomik olması ve zaman kazanımı açısından dışarıda yemek yemek veya telefonla eve yemek getirtmek yaşamımıza girdi. Bu da kötü beslenmeyi ve kilolu insan artışını yanında getirdi. Toplum olarak yeterli ve dengeli beslenmenin ne demek olduğunu iyi anlayıp yaşamımıza geçirmek artık zorunlu hale gelmeye başladı. Anneler çocuklarını yetiştirirken, bilinçli olmalı ve çocuklarını dengeli besleyerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarını sağlamalıdır.

Diyetisyen Nurdan ÇeliktaşRelated Articles

VÜCUT ANALİZ TESTİ

InBody Vücut Analiz Testi; Kliniğimizde ki  ‘Slimming Center – Sistem 4B Zayıflama’ programı üyelerine programa başlarken ve sonrasında her kontrolde

HIZLI İNCELME – DAVET ÖNCESİ

Davet, düğün, tatil gibi özel günler öncesinde, birkaç gün içinde karnınızdaki şişkinlikten ve vücuttaki ödemden, kurtulmak ve hızlı incelme ve

SAĞLIKLI YEMEK PİŞİRME

Sağlıklı  Sebze Yemeği Nasıl Yapılır ?   Sebzeler yıkandıktan sonra doğranıp hiç bekletilmeden pişirilmelidir. Çünkü doğranmış sebze bekletilirse içeriğinde ki

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*