HAMİLELİKTE BESLENME KURALLARI

HAMLE BESLENMES

Hamilelik her kadın için doğal bir süreçtir. Hamilelikte beslenmede kadının normal metabolizması üzerine bebeğin büyümesi de eklediği için mutlaka değişiklikler yapmak gerekir. Hamilelikte annede artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebe kadının normal zamanda yediklerine ek olarak bebeğin büyüme ve gelişmesini de düşünerek tüketmesi gereken besinler ve miktarı şöyledir: 

– Bir su bardağı kadar süt veya yoğurt veya 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 yemek kaşığı çökelek. Süt veya yoğurt çorbalar içinde de (sütlü çorba, yoğurtlu çorba) tüketilebilir.

– Yumurta, et, tavuk, hindi ve balık. Organ etleri, sosis, salam, sucuk, pastırma tüketimi sınırlandırılmalıdır. Et grubu besinler tüketilemiyorsa kuru baklagil yemekleri veya mercimekli, nohutlu, yarmalı çorbalar tüketilebilir.

– Yemeklerle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, kıvırcık, lahana, biber, domates, karnabahar vb.) meyveler (kuşburnu, portakal, mandalina, elma vb.) ve taze sıkılmış meyve suları tüketilmelidir.

– Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlandıktan sonra sularının dökülmesi vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama suları dökülmemelidir.

– Hamilelikte beslenmede fazla kilo alımını önlemek için unlu, yağlı ve şekerli besinler az tüketilmelidir.

– Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir.

– Yemekler ana öğünler ve ara öğünler şeklinde sık sık ve azar azar tüketilmelidir.

– Alkol-sigara kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç kullanımı öncesi mutlaka doktora başvurulmalıdır.

– Satın alınırken taze besinler tercih edilmelidir. Konserve, beklemiş ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

– Besin çeşitliliğine gerekli önem verilerek birçok vitamin ve mineralin vücuda doğru şekilde alınması mümkün olacaktır.

– Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde en az 2 lt veya 8-10 bardak su içilmelidir. Özellikle kabızlığı önlemek için bol su içerek, kabuklu ve posalı meyveleri tüketerek, her öğünde sebze veya salataya yer vererek ve de yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.

Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için annelerin hamilelikte beslenmeye dikkat etmesi, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi ve sağlıklarını korumaları konusunda bilinçlendirilmeleri gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek mümkündür.

 Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*