GRİPTE BESLENME

GRİPTE BESLENME

GRİPTE  BESLENME

Havaların soğumasıyla nezle, grip gibi hastalıklarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu dönemde korunmanın ve hastalanmışsak en kısa sürede atlatmanın yolu tabii ki yeterli ve dengeli beslenmektir. Özellikle yaşlılarda, gebelerde ve çocuklarda soğuk havalarda yakalanma riski yüksek olduğu için dikkat göstermek gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin ve besin öğelerinin tam alınmasıyla gerçekleşir. Gripte beslenme ve Enfeksiyon durumlarında vücudumuzun protein ihtiyacı da artar. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, yumurta, et ve balık gibi besinler iyi protein kaynağı olduğundan bu dönemde tüketilmesi gerekir.

Gripte  beslenme ; A,C, E Vitaminleri, potasyum, magnezyum gibi mineraller bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler. Potasyum ve magnezyumdan zengin olan muz, badem, ceviz ve kurutulmuş  meyvalar sonbahar ve kış aylarında ara öğün olarak belli ölçüde tüketilmelidir. En az her gün 5 porsiyon meyva sebze alınması gerekir.

A vitamini açısından zengin olan havuç, kuru kayısı, roka, marul ıspanak, balık, yumurtaya beslenmede yer verilmelidir. C vitamini açısından zengin olan portakal, greyfurt,kivi, limon, maydanoz, yeşil biber  , E vitamini açısından zengin olan yağlı tohumlardan badem, ceviz, fındık  gibi besinler  tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Soğan, sarımsak gibi içeriklerinde kükürtlü bileşenler bulunduğundan ve antibiyotik etki gösterdiklerinden kış aylarında tüketilmesi gereken besin grupları içindedirler.

Gripte  beslenme , Probiyotik besinler yoğurt, kefir, ayran vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korurlar. Vücuda zarar veren bakteriler  uzaklaştırırlar.

Kışın terleme azaldığı için su içmeyi unutur veya ihtiyaç hissetmeyiz. Ancak su en güzel detoksifiyedir. Yani vücudu artık maddelerden temizler ve enfeksiyon sırasında 2,5-3 litre civarında su tüketilmelidir. Çünkü su enfeksiyonun daha çabuk atlatılmasını sağlar.

 Zayıflama Programları – Online Diyet – Online Zayıflama Related Articles

DİYETİSYEN SUADİYE :SORU

Diyetisyen Suadiye Soru : ‘‘Ben kilo alınca hepsini kalçamdan alıyorum. Boyum 162 kilom 52 ama kalçam çok büyük, iki kilo

BEYAZ ÇAY

Beyaz Çay , diğer bildiğimiz çay çeşitlerine göre daha az kafein oranına sahip, antioksidan içeriği en yüksek olan çay çeşitidir.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA DİYETİ

  BÖLGESEL ZAYIFLAMA DİYETİ  ? Bölgesel zayıflama diyeti  için beslenme programı oluşturmak mümkün müdür? Bu yazıya ‘evet’ diyerek başlayabilseydim çok

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*