Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
EKMEKSİZ DİYET DOĞRU MU ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

EKMEKSİZ DİYET DOĞRU MU ?

EKMEKSİZ DİYET DOĞRU MU ?

Ekmeksiz diyet olur mu

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU ? 

EKMEKSİZ DİYET DOĞRU MUDUR ?

Zayıflamak isteyen kişilerden duyduğumuz ilk cümledir ‘Ekmeği kestim’  ve evet başlangıçta kilo verirler ancak sonradan yaşanabilecek sağlık sorunlarından ve yağdan kilo veremediklerinin farkında değillerdir. Sağlıklı kilo vermek sağlıklı beslenmeyle olur ve sağlıklı beslenebilmemizin en doğru yolu karbonhidrat, protein ve yağlardan gelen enerjinin dengeli olmasını sağlamaktır. Özellikle son zamanlarda popüler olan yanlış diyetlerle vücutta yağlanmalara ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarılmaktadır.

Ekmek temel besin kaynağımızdır. Doğru ekmek çeşitleri doğru miktarlarda kullanıldığında kilo aldırmaz verdirir. Tam buğday, kepekli, ruşeymli, çok tahıllı, çavdarlı yulaflı gibi esmer ekmekler kişiye göre uygun miktarlarda beslenmeye mutlaka eklenmelidir.

Ekmek Tüketmenin Faydaları Nelerdir?     

 • Protein içeriği çok yüksek olmasa da insan vücudu için gerekli olan amino asitleri içerir ve değişik ekmek çeşitleriyle beslenmemizi kuvvetlendirebilmemiz mümkündür.
 • İçeriğindeki karbonhidrat, kompleks olduğundan glisemik indeksi daha düşüktür ve tok tutar.
 • Özellikle esmer ekmekler daha çok çiğneme gerektirdiği için yemeğin daha yavaş yenmesini sağlar ve doygunluk hissine ulaşmayı kolaylaştırır.
 • Posa bakımından zengindir ve bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına yardımcı olur ve özellikle bağırsak kanseri riskini azaltır.
 • B grubu vitaminler açısından zengindir ve özellikle çocukluk çağında beyin fonksiyonları için gereklidir.
 • Yemeğin yanında, pilav, makarna, patates yerine, karbonhidrat olarak doğal işlenmemiş esmer ekmek tüketmek faydalı ve sağlıklıdır.

Ekmek Tüketilmezse Ne olur?

Günlük aldığımız enerjinin proteinden ve yağdan gelen yüzdeleri artar ve başta kalp damar hastalıkları olmak üzere böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında ciddi problemler yaşanabilir. Kilo kayıpları söz konusu olsa bile bu kayıplar vücut kas ve su kitlesinden olacaktır. Özellikle yüksek proteinli diyetlerde vücut kas kitlesinde çok fazla düşüşler olmaktadır ve beraberinde ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılmaktadır. Ardından vücut kendini toplamaya çalışacağı için verilen kilonun daha fazlasını yağ olarak depolamaya başlayacaktır. Bu arada kan trigliserit düzeyleri ve kolesterol düzeylerindeki artış kalp krizi riskini ve karaciğer yağlanması riskini arttırır. Kan ürik asitinin artması Gut hastalığına ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Aşırı protein tüketimi her türlü kanser riskini arttırabilir.

Ekmeksiz diyet olur mu ? : Sonuç olarak kolay yoldan hızlı bir şekilde zayıflama uğruna sağlığımızdan olmamak ve kalıcı olarak kilo vermek için doğru ekmeği beslenmenizden çıkarmayın. Unutmayın ki aslında ekmek değil yanında tükettiğiniz yağlı yiyecekler kilo almanızı sebep olur.

Diyetisyen Başak Gazdağ2 comments

Write a comment
 1. huriye altın
  huriye altın 25 Ocak, 2016, 13:46

  Kilo fazlam yok, hatta zayıfım. 3 öğün yemeklerde 2 şer dilim ekmek ekmek yiyorum … Sağlığım açısından yeterli ve doğrumudur ?

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 17 Şubat, 2016, 13:48

   Huriye hanım merhabalar.
   Bir diyet uzmanına giderek vücut analizi yaptırmanızı ve sizin iş, spor ve sosyal hayatınıza uygun bir beslenme planı hazırlamasını öneririz.
   Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat miktarını ve karbonhidratın çeşidini beslenme uzmanı hesaplayabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*