Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
DUYGUSAL YEME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

DUYGUSAL YEME

DUYGUSAL YEME

DUYGUSAL YEME

DUYGUSAL AÇLIK  –  DUYGUSAL YEME

Duygusal yeme probleminizi durdurmak için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz :

Gerçek açlık duygusunu tanımayı öğrenin. Açlığınız fiziksel mi yoksa duygusal mı? Sadece kısa bir süre önce yediyseniz karnınız toksa ve midenizde bir guruldama yoksa muhtemelen gerçekten aç değilsinizdir.

Farkı nasıl ayırt edebiliriz?

• Duygusal açlık aniden gelir, fiziksel açlık aşamalı olarak  yavaş yavaş gelişir.

• Duygusal açlığı gidermek için yapılan yemek eylemiyle genelde tatlı, çikolata, kurabiye, pizza, çerez, börek gibi belirli yiyeceklere yönelirsiniz. Halbuki geçekten aç olduğunuz için yediğinizde ise seçenekler daha fazla ve daha sağlıklıdır.

 Duygusal açlık hemen tatmin edilmesi gereken bir şeydir fakat, fiziksel açlık bekleyebilir.

• Mideniz dolu olduğu halde duygusal bir ihtiyacınızı karşılamak için yiyorsanız büyük ihtimalle yemeye devam edersiniz. Ama aç olduğunuz için yiyorsanız doyduğunuzda duracaksınızdır.

• Duygusal yeme arkasında suçluluk duygularını bırakır, fakat fiziksel açlıktan yediğiniz de suçluluk duygusu yaşamazsınız.

Duygusal açlık sonucu duygusal yeme ataklarından vazgeçme stratejileri : 

1 -Öncelikle duygusal yeme moduna girdiğiniz an önce, midenizin kazınma duygusunun geçmesi için kendinize bir kaç dakika verin.

2 -Sizi nelerin tetiklediğini bilin. Önümüzdeki birkaç gün, ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Zamanla, olumsuz yeme alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran durumları görebilir ve bunları tetikleyen şeylerden uzaklaşabilirsiniz.

3 -Rahatlamak için başka bir alternatif bulmaya çalışın Bir çikolata paketini açmak yerine, yürüyüş yapın, müzik dinleyin, bir arkadaşınızı arayın. Çevrenize bu durumu anlatın ve bu konuda yardım isteyin. Rahatlamak için mutlaka önceden düşündüğünüz alternatifleriniz olsun.

4 -Abur cuburları etrafınızda bulundurmayın. Duygusal yeme atağı geldiğinde abur cuburlar veya yüksek kalorili yiyecekler etrafınızdaysa kendinizi kontrol etmeniz kolay olmayabilir. Bu nedenle bu tür yiyecekleri evde bulundurmamak veya mevcut durdukları dolapların yerlerini değiştirmek farkındalığınızın artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizi aç ve üzgün, sıkıntılı hissettiğinizde alış verişe çıkmayın.

5 -Sağlıklı yiyecekler atıştırın. Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsanız taze meyve veya domates, salatalık, yağsız mısır gibi yiyecekler tercih edin.

6 -Dengeli bir beslenme programı oluşturun. Vücudunuzun ihtiyacı kadar gerekli besinleri almıyorsanız duygusal yemeye eğiliminiz artacaktır. Örneğin vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri meyveden almadığınızda çikolata, şeker gibi yiyeceklere yönelebilirsiniz. Düzenli aralıklarla yediğinizde ise bu sorun ciddi oranda azalacaktır.

7 -Düzenli egzersiz yapın ve dinlenmeyi unutmayın. Bedeniniz dinlenmiş ve zinde olursa bu durum ruh halinizi de olumlu etkiler. Böylelikle stresle başa çıkabilmeniz kolaylaşır.

Her şeye rağmen duygusal yeme problemi yaşayıp fazla yediyseniz kendinizi affedin ve ertesi gün taze bir başlangıç yapın. Deneyimlerinizden bir şeyler öğrenmeye çalışın ve gelecekte karşılaşabileceğiniz durumlar için bir plan yapın. Yeme alışkanlıklarınızda yapmayı başardığınız pozitif değişimlere odaklanmayı unutmayın.        

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy Related Articles

TATLI KRİZİ NASIL ÖNLENİR

  TATLI KRİZİ NASIL ÖNLENİR Pek çok kişiye diyet yaparken tatlıdan vaz geçmek çok zor gelir. Tatlısız bir gün geçirmeyen

ZAYIFLAMA YOLLARI

ZAYIFLAMA YOLLARI Kilo fazlanız var ve sağlıklı aynı zamanda da kalıcı kilo vermek istiyorsunuz… O zaman size tavsiyemiz ; Diyet psikolojisi

FAZLA KİLO NASIL VERİLİR ?

FAZLA KİLO NASIL VERİLİR ? Genellikle, zayıflama amaçlı diyet yapmak,  kilo fazlası olan insanlara çok zor gelir. Fazla kilosu olan

1 comment

Write a comment
  1. ALMİNA
    ALMİNA 23 Mayıs, 2015, 13:20

    bide bunu denicem:)

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*