Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
DOĞRU DİYET NASIL OLMALI ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

DOĞRU DİYET NASIL OLMALI ?

DOĞRU DİYET NASIL OLMALI ?

doğru diyet

 

 

DOĞRU DİYET NASIL OLMALI ?

Diyet uygularken farkında olmadan yaptığımız yanlışlar kilo verme hızımızı düşürebilir ve beklediğimiz kilo kaybını göremeyiz. Sadece abur cubur tarzı, hamur gıdaları, alkol, tatlı gibi besinler tüketilince diyeti bozduk diye düşünürüz. Diyet bozmak sadece kilo aldırıcı şeyler demek değildir. Doğru Diyet ’ in 3 büyük kuralı vardır.

1 ) Su içmek

2 ) 2,5 – 3 saat aralıklarla beslenmek

3 ) Porsiyon kontrolü

Su içmek metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar, yağ yakımı veya herhangi bir katabolizma sonucu açığa çıkan toksik maddeleri uzaklaştırır, vücut ısısını dengeler, vücutta sıvı dengesini kurar. Az su içiyorsak 3 zincirden biri kopmuş demektir. Su içmek mideyi doldurarak toklu sağlar

Azar azar sık sık yemek metabolizmayı çalıştırır. Besinler yakıt görevi görür. Böylelikle sindirim, emilim gibi olaylar devam ettiği için metabolizma hızı daha geç yavaşlama moduna geçer. Azar azar sık sık yemek kan şekerini dengede tutar, beyne giden açlık sinyalleri sayısının fazla olmasına engel olur, mide asit salgısı fazla salgılanmaz. Bunların sayesinde diyete dayanma iradesi artar. Doğru diyet yapan kişi zayıflarken  ruhen ve bedenen zorlanmaz.

Porsiyon kontrolü çok önemlidir. Her besinin belli bir kalori değeri vardır. 1 porsiyon meyve fazla yemek bir şey yapmaz, fazladan yenen bir köfteden bir şey olmaz dememelidir. Örneğin 1 porsiyon meyve 60 kaloridir.  1 dakika yürüdüğümüzde ancak 4 kalori  harcarız. Yani 1 porsiyon meyveyi yakabilmek için 15 dakika ekstra yürümemiz gerekir. Ayrıca kişiye özel hazırlanan, doğru diyet listeleri belli bir kalori ve karbonhidrat, protein ve yağ dengesi içinde hazırlanır. Vücuda bir yağ yakım komutu verilir. Porsiyon hatası dengeyi bozduğu için kilo verim hızını düşürür.

      Doğru diyet, karbonhidrat, protein ve yağ dengesi kişiye göre hazırlanan, diyettir. Bu diyette günlük kalori ve porsiyon miktarı da kişinin metabolizma hızına göre ayarlanır.

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş.Related Articles

ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Zayıflamaya başlamadan önce yapılması gerekenler : 1 – Zayıflama diyeti kişiye özel olmalıdır. Doğru diyet doğal olarak herkes için farklıdır.

AKDENİZ DİYETİ NEDİR ?

AKDENİZ DİYETİ NEDİR ? Akdeniz diyeti olarak bağsettiğimiz rejim tipi temellerini Yunanistan, Girit, Güney İtalya’nın yiyecek alışkanlıklarından almaktadır. Mutfak kültürü olarak,

DİYET LİSTESİ-POTASYUMDAN FAKİR DİYET

HASTALIKLARDA DİYET : POTASYUMDAN FAKİR DİYET Kronik böbrek yetmezliklerinde diyalize bağlı yaşayan hastalarda potasyumdan fakir diyet uygulamak gerekir. Kişinin diyet

3 comments

Write a comment
 1. Mustafa M.
  Mustafa M. 3 Şubat, 2016, 14:01

  Doğru diyet için, günlük toplam yediğimiz tüm besinlerin için de, karbonhidrat, protein, yağ oranları nasıl olmalıdır. ? Bunları nasıl ayarlayabiliriz ?

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 17 Şubat, 2016, 13:38

   Mustafa bey günlük kalori alımı ortalama :
   % 60 Karbonhidrat % 20 Protein %20 Yağ
   Olarak ayarlanmalıdır. Ama siz bunu kendi başınıza ayarlayamazsınız.
   Bir diyetisyene giderek, sizin iş, spor ve sosyal hayatınıza, uygun bir beslenme programı hazırlatmanızı öneririz.
   Bizim kliniğimize gelirseniz, diyet uzmanlarımız size uygulanabilir ve sürdürülebilir bir beslenme programı hazırlayabilirler.
   İyi günler dileriz.

   Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 17 Mart, 2016, 20:53

   Mustafa bey merhabalar.
   Kişiye özel doğru diyet için günlük alınması gereken, protein, karbonhidrat ve yağ oranı kişiye göre değişiklik gösterir.
   Bunun için bir diyetisyene giderek vücut analizi yaptırmalı ve metabolizma hızınızı ölçtürmelisiniz.
   Günlük hayatınızın temposu, hareketli veya hareketsiz bir sosyal hayat, spor yapıp yapmamanız önemlidir.
   Ayrıca kan tahlili değerleriniz ve sağlık durumuzda günlük almanız gereken; protein, karbonhidrat ve yağ oranının hesaplanmasında çok önemlidir.
   Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*