Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
DİYETKOLİK | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

DİYETKOLİK

DİYETKOLİK

Diyetkolik Başak Gazdağ

DİYETKOLİK OLMA SAĞLIKLI BESLEN

Diyet, bazen herhangi bir sağlık problemi nedeniyle ömür boyu uygulanması gereken bir tedavi ve koruma yöntemidir. Ancak kilo problemleri söz konusu olduğunda sağlıklı ve dengeli beslenmeyle diyet adı altında yapılan çok kısıtlı beslenmeyi karıştırmamak gerekir. Özellikle hayatının herhangi bir döneminde kilo problemi yaşayan kadınların kilo verse dahi kendini zayıf görememe ya da tekrar kilo almamak için başvurduğu diyetler geri dönüşü çok zaman alan metabolizma yavaşlamasına neden olabilmektedir.

‘’ Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum ’’ – ‘’ Diyet yapıyorum ama çok yavaş kilo veriyorum’’ –  ” Sürekli diyet yapıyorum ” veya ” Aç geziyorum ama kilo alıyorum ” diyorsanız eğer çözüme gidebilmek için kendinize şu soruyu sorun; ‘’ En son ne zaman kalorisini düşünmeden istediğim bir şeyi yedim’’ ve cevabı hatırlayamadıysanız beslenme tarzınızı tekrar bir gözden geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Zayıflama diyetinin kalorisi, bireyin bazal metabolizma hızının altına düşmeyecek ancak üzerine de çok çıkmayacak şekilde planlanır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek deyince bu kalorinin üzerine bireyin gün boyunca harcadığı enerjide beslenme planına eklenmelidir.

Diyetkolik kişiler sürekli olarak diyet modunda yaşar ve çok düşük kalori ile beslenir. Oysa fazla kilonuz varsa, günlük kaloriyi azaltarak, fazla kilolarınızı vermek ve  sonradan bu kiloyu korumak  her zaman sağlıklı ve dengeli beslenme eşliğinde olmalıdır. Ancak şunu bilmek gerekir ki zayıflamak için uyguladığınız diyet kilonuzu korumak için uyguladığınız beslenme planı ile aynı olamaz.

Kilo kaybetmek için uygulanan bir diyet başlangıçtaki kilonuz baz alınarak hesaplandığı için kilo verdikçe verdiğiniz kilonun az olmasını sağlayabilir ve koruma planı gibi algılamanıza sebep olabilir ancak bu sizi yanılgıya düşürüp hayatınız boyunca bu planla kilonuzu koruyabileceğinizi düşünmemelisiniz. Metabolizmanız o kadar akıllıdır ki bir süre sonra siz ne kadar enerji alırsanız metabolizmanız o enerjiyi yetirecek şekilde hızını düşürebilmektedir. Bu hayatınızda ne kadar uzun süre böyle devam ederse bilin ki metabolizmanız o kadar yavaşlayacaktır ve hatta o enerjiyle yağ depolamayı bile başarabilecektir.

Sonuç olarak sağlıklı ve dengeli beslenme ile zayıflama diyetinin farklı olması gerektiğini bilmek gerekir. Metabolizmamızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayarak hızlı çalışmasına devam etmesini sağlamalıyız. Aksi takdirde ilerleyen zamanda yeniden kilo vermek için uygulayabilecek bir diyet programı hazırlamak çok zor olacaktır. Ve unutmamak gerekir ki vücudunuzu zayıflama diyeti yaparken bile arada bir ödüllendirmelisiniz ve kendini rahat hissetmesini sağlamalısınız.

Diyetkolik denebilecek kadar kendinizi sıkıntıya sokmayın, sadece sağlıklı ve dengeli beslenin, vücudunuzun ve psikolojinizin ihtiyaçlarına duyarsız olmayın…

Diyetisyen Başak GazdağNo comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*