DİYETE BAŞLARKEN

GNLK TUT

DİYETE BAŞLARKEN 

Diyete başlarken önce kendinizi takip etme alışkanlığı kazanmalısınız.

Bunun içinde öncelikle yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi yazmaya başlamalısınız. Tüketilen her şeyin yazılmasının önemli faydaları vardır.

•Değişime yardımcıdır.

•Davranışlar hakkındaki farkındalığı artırır.

•Yeme üzerindeki kontrolü arttırır.

•Hangi davranış ve düşünce tarzlarının ele alınması gerektiğini tanımlamada yardımcı olur.

•Kişiye başarabildiği olumlu değişiklikleri gösterir.

•Kişilere yüksek kalori aldıkları yiyecek seçimleri hakkında bilgi verir. Bu da nasıl kilo verecekleri hakkında bir plan oluşturmaları ve verdikleri kiloyu korumaları için yardımcı olur.

Tüketilen yiyecek ve içeceklerin yazılması temel bir davranıştır. İyi bir kendini izleme yöntemi olmadan kilo vermeye çalışmak genellikle başarısızlığa uğrar.

Diyete başlarken kilo hedeflerinin tanımlanması

Pek çok kişinin birden fazla kilo verme ile ilgili hedefleri vardır fakat bunlar net değildir. İlk amaç bunları açıklığa kavuşturmaktır. Bu tanımlama üç aşamada yapılabilir.

1.İdeal kilo: Bu kilo hedefi başarılamayacağı bilinen ama hep olması hayal edilen ağırlıktır. Kişiler eğer bu kiloya ulaşamazlarsa kendilerini başarısız olmuş hissetmezler.

2.Arzu edilen kilo: Bu kilo hedefi tedavi süresince muhtemelen başarılabileceğine inanılan ağırlıktır. Bazen bu gerçekçi olmayacak kadar düşük olabilir ama temel özelliği başarılabileceğine inanılmasıdır. Kişiler bu kiloya ulaşamazlarsa kendilerini başarısız hissederler.

3.Kabul edilebilir kilo: Bu kilo hedefi kabul edilebilen en yüksek kilo hedefidir. Kişiler sadece bu kadar kilo verebildiklerinde hayal kırıklığına uğrarlar ama aynı zamanda bu hedefi de kabul edilebilir bulurlar.

Diyete başlarken arzu edilen kilo hedefini bilmek çok önemlidir. Eğer herhangi bir kilo hedefi yok ise aşağı yukarı bir süre belirlemek motive edici olacaktır. Önemli olan kesin bir rakam vermek değildir ki bu rakam zaten değişebilir. 

Diyete Başlarken, önce kendi kendinize düşünmelisiniz.

1.Geçmişteki diğer kilo hedefleri

2.Arzulanan kilo hedefinin ne kadar başarılabilir olduğu

3.Arzulanan kilo hedefine ulaşmanın ne kadar önemli olduğu

4.Arzulanan kilo hedefine ulaşıldığında elde dilecek sonuçlar

5.Arzu edilen kilo hedefine ulaşılmadığında elde edilebilecek sonuçlar

Diyete başlarken kendinize bir beslenme günlüğü tutarak, isteklerinizi, hedeflerinizi, bunlara ulaşmak için yapabileceklerinizi yazmak ve sonrasında da bunları takip etmek önemlidir.

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*