DİYET LİSTESİ-VERTİGO’ DA (BAŞ DÖNMESİ)

Vertigo olan hastalarda diyet listesi düzenlemeden önce mutlaka bağırsak düzenine bakılmalı herhangi bir kabızlık sorunu varsa ilk olarak o tedavi edilmelidir.

• Hiçbir öğün atlanmamalı, mutlaka 5-6 öğün şeklinde beslenmelidir.

• Sabahları aç karnına ılık su içilmelidir. Ayrıca günlük su tüketimine de önem vermek gerekir.

Vertigo olan hastaların diyet listesi düzenlenirken mutlaka tuz ve tuz içeren tüm gıdalar kısıtlanmalıdır. Hazır gıdalar, salamura ürünler, maya ve maya içeren tüm gıdalarla, sucuk, pastırma, sosis gibi işlenmiş ürünler, çikolata ve kuru yemiş gibi gıdalardan da bu dönemde kaçınmak gerekir. Eğer uğultu ve çınlama başladıysa tuz mevcut durum düzelene kadar kesinlikle diyetten çıkarılmalıdır.

• Kahve ve kolalı tüm içeceklerden uzak durulmalıdır. Çayın fazlası da sıkıntı yaratıyorsa mutlaka kısıtlanmalıdır. Soda (maden suyu) da belli miktarda sodyum içerdiği için ondanda uzak durulmalıdır.

• Sigara, alkol ve özellikle tüm mayalı içecekler ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Vertigo olan hastalarda diyet listesinde K (postasyum) içeren gıdaların tüketimini belli bir miktar arttırabiliriz. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası, maydanoz,marul, bamya gibi), tahıllar, peynir, yumurta, kivi, havuç ve yeşil çay en iyi potasyum kaynakları arasında yer alır.

 Yorum yok

Yorumlar
Yorum Yok! İlk yorumu sen gönder!

Yorum Yaz

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*