Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
DİYET LİSTESİ – REFLÜ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

DİYET LİSTESİ – REFLÜ

DİYET LİSTESİ – REFLÜ

REFLU

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflüyü asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasıyla özetleyebiliriz. Erişkinlerin yaklaşık %20’sinde reflü görülmektedir.

DİYET LİSTESİ : REFLÜ HASTALARI İÇİN

Yağ ve yağlı besinlerin tüketimini azaltınız.

Koyu çay ve kahve tüketmeyiniz.

Çikolata, nane, soğan gibi besinlerin tüketimini azaltınız.

Acı baharatlar, domates, turunçgiller tüketmeyiniz.

Karbonatlı içecekler ve alkol tüketmeyiniz.

Çok sıcak ve soğuk besinlerden sakınınız.

Bir öğünde fazla miktarda yemek yemeyiniz. Az miktarlarda sık aralıklarla öğünlerinizi tüketiniz.

Sıvı alımınızı öğünlerle birlikte değil öğün aralarında yapınız.

Şişmanlık reflü ile birlikte görülen veya onu provoke eden bir faktör olduğundan fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışınız.

Reflü için Yaşam Düzenlemeleri :

Kişinin yaşamında yapacağı bazı düzenlemeler Reflünün ilerlemesini engelleyerek kişiyi rahat kavuşturabilir. Bunlar;

* YÜKSEK YASTIKTA YATIN

Yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlayın. Dilerseniz tek yerine çift yastık kullanabilir veya 25-30 derecelik açıyla yükseltebilirsiniz. Bu şekilde yatıldığında mide içeriğinin yemek borusu ve yutağa doğru yukarı kaçışı azalacaktır.

* YATMADAN ÖNCE BESİN ALMAYIN

Midenin içeriğini boşaltma süresi yaklaşık olarak 2-3 saattir bu nedenle yatmadan 2 saat önce besin almamaya özen gösterin. Böylelikle boş mideyle yatmak reflü olasılığını en aza indiricektir.

*SİGARA ve ALKOL KULLANMAYIN

Sigara asit salgısını uyarıp mide kapakçık basıncını düşürerek reflünün artışına yol açar. Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının.

*ASİTLİ İÇECEKLER İÇMEYİN

Kafein içeren asitli içecekler, kahve, çikolata ile aşırı yağlı, acılı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bu besinlerin tümü mide şikayetlerinin artmasında önemli rol oynayarak asit salgısını uyarıp mide kapakçık basıncını düşürerek reflünün artışına neden olurlar.

*SAĞLIKLI BESLENİN 

Az miktarda sık olarak beslenin. Bir defada çok fazla yemek yerine, sık sık ve az miktarda yemeyi tercih edin. Bir anda fazla yemek yemek, mide içi basıncı arttırdığından geri kaçışı da şiddetlendirir.

*FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN  

Düzenli spor yaparak ve dengeli beslenerek fazla kilolarınızı vermeye çalışın. Zayıf insanlara göre kilosu fazla insanlarda karın iç basıncı daha yüksek olduğundan reflü yakınmalarının artabileceğini unutmayın.

*BELİNİZİ SIKAN KEMERLER VE DAR GİYSİLER KULLANMAYINIZ 

Unutmayın diyet listenizde ve yaşam şartlarınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile reflü ile çok daha kolay şekilde mücadele edebilir, yaratacağı sorunları ise minimuma indirebilirsiniz.Related Articles

ZAYIFLAMA YÖNTEMİ

ZAYIFLAMA YÖNTEMİ 1 – Slimming Center ın  uyguladığı  SİSTEM 4B zayıflama yöntemi  nedir. ? Zayıflamay bir bütün olarak ele alan ve

NEDEN ZAYIFLAYAMIYORUM ?

NEDEN ZAYIFLAYAMIYORUM ? Diyet yapıp zayıflıyor ama sonra tekrardan kilo alıyoruz. Bu kısır döngü devam ettikçe kilolar inatçı bir hale

İNSÜLİN DİRENCİ

İnsülin Direnciyle Mücadele Etmenin Yolları İnsülin, pankreas bezinden kan şekeri seviyesiyle doğru orantıda salgılanan bir hormondur. Birincil amacı kan şekeri

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*