Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
DİYET LİSTESİ – DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

DİYET LİSTESİ – DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Besinlerle alınan demir miktarı gereksinmeden az olabilir. Bu nedenle demir eksikliğinde diyet listesinin çok kontrollü hazırlanmış olması gerekir. En iyi demir kaynağı besinler önem sırasına göre; karaciğer, böbrek, kırmızı et, yumurta, pekmez, kuru baklagiller, kuru meyveler (özellikle siyah üzüm) , koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Kuru baklagil gibi bitkisel kaynaklı besinlere oranla hayvansal kaynaklı besinlerin içerdiği demirin emilimi daha iyidir. Demir bakımından fakir besin grubu ise süt ve süt ürünleri grubudur.

Besinlerle aldığımız demirin emilimi birçok faktörden etkilenir. Turunçgiller, brokoli, domates, yeşilbiber içerdiği zengin C vitamini ile  demir emilimini artırır. O yüzden mutlaka her yemekte C vitamininden zengin besinlere yer verilmelidir. Eğer demir suplementi önerildiyse aç ya da ara saatte meyve /taze sıkılmış meyve suyu ile beraber tercih edilmelidir. Kepekli undan yapılmış ekmek, kurubaklagillerin içindeki fitatlar ile çay, kahve içindeki tanenler demir emilimini azaltan faktörlerdir. Bu nedenle   diyetteki posa miktarını çok dengeli tutmak, asla aşırıya kaçmamak gerekir. Özellikle yemekten hemen sonra çay, kahve içilmek yerine en az 2-3 saat sonra kafeinli içecekler tüketmeliyiz.

Demir kaybının diğer önemli bir sebebi bağırsak parazitlerinin yiyeceklerle alınan demire ortak olmak suretiyle kişilerde demir eksikliğine yol açmasıdır. Bu durum mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. 

Demir eksikliği anemisinin diğer nedeni, gereksinimin artmasına karşın vücuda alınan demirin yetersiz kalmasıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarla, gebe ve emziren annelerde demir ihtiyacı fazladır. Bu nedenle demir eksikliğinde diyet listesini bu koşullar göz önünde bulundurarak hazırlamak gerekir.  Unutmayın, doktor ve diyetisyen kontrolünde düzenli beslenme ve sağlıklı yaşam koşulları ile demir tedavisi yapılarak anemi kolaylıkla önlenebilir. Slimming Center da diyet listesi hazırlanırken, kişinin kan tahlili sonuçlarına bakılarak, kişiye özel bir diyet listesi hazırlanmaktadır. 

SLIMMING  CENTER & ESTETİK

  • Zayıflama Diyeti 
  • Kilo Koruma Diyeti 
  • Hamile Beslenmesi 
  • Loğusa Beslenmesi
  • Ergen Çocuk Beslenmesi
  • Hastalık Diyetleri


Related Articles

ATAŞEHİR ZAYIFLAMA

ATAŞEHİR ZAYIFLAMA Soru:Dünyada ve Türkiye de obezitenin hızla artmasının sebepleri nelerdir.?  Ataşehir zayıflama : Ülkemiz de son 10 yıl içinde

KARIN YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR ?

  Kişilerin fazla kilolarının olması sağlıksız olduklarına işaret değildir ve buna karşı normal kilolarında olması da sağlıklı olduklarının göstergesi değildir.

ZAYIFLAMA HAPLARI

ZAYIFLAMA HAPLARI Zayıflama hapları sağlık bakanlığından onaylı ve tarım bakanlığından onaylı olmak üzere ikiye ayrılır. Sağlık bakanlığından onaylı ancak doktor

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*