Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ÇOCUKLARDA BESLENME | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ÇOCUKLARDA BESLENME

ÇOCUKLARDA BESLENME

ocuklarda beslenme

Obezite  yetişkenler dışında çocuk ve ergenlerde de giderek artmaktadır. Bunun sebebi günümüzün modern yaşam tarzı ve  karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek olan beslenme alışkanlıkların yaşama girmesi ve fiziksel aktivitenin azalmasıdır. Çocukların televizyon ve bilgisayar başında geçen özellikle oyun oynamak için harcadıkları zaman dilimi sağlıklarını da bu yönde olumsuz etkilemektedir. İlkokul çağı ailesinden ilk kez ayrıldığı ve çocuğun çevresiyle iletişimin arttığı bir dönemdir.

Çocuklarda beslenme ; yeterli ve dengeli beslenme için bazı temel kurallar vardır. Yeterli beslenme vücudunun gerekli enerji ihtiyacının karşılanması, dengeli beslenme ise besin öğelerinin gün içerisinde tam alınması demektir. Dolayısıyla besin öğeleri tam alındığında vitamin ve mineral ihtiyaçları da karşılanmış olur. Okul çağı çocuklarda gerekli protein , karbonhidrat, vitamin, mineral doğal yollarla alınmalıdır. Yani günlük süt, yoğurt, kırmızı veya beyaz et, sebze, meyve, tahıl grubu gün içerisinde dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Okul çağındaki çocuklarda da yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli kurallarından biride ana öğün ve ara öğünlerin muhakkak tüketilmesi gereklidir. Özellikle sabah kahvaltısını çocukların yapması gereken bir öğündür. Bilindiği gibi beyin yakıt olarak sadece glikoz kullanır. Kahvaltı beyne enerji sağlayarak öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği gibi konsantrasyonu da artırır. Anne ve babaların okulda çocuklarının ne şekilde beslendikleri hakkında bilgi edinmeleri zorunludur. Örneğin sebze türevi genellikle çocukların sevmediği besin gruplarındandır. Akşam yemeğinde muhakkak bir sebze yemeği veya içinde renkli gruplardan havuç, domates, kırmızı lahana, kırmızı biber gibi yiyeceklerden katılmış bir salata ile destek verilmelidir.

Çocuklarda beslenme ; Çocuk ve ergen döneminde kilo problemi olan bireylerde izlenmesi gereken yol 2 adımdan oluşur. Birincisi hızla kilo alımı varsa kilo alımını yavaşlatmak veya durdurmak, ikinci adım ise yavaş bir şekilde örneğin ayda iki kiloyu geçmeyecek şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus çocuğun büyüme ve gelişmesini engellemeyecek bir beslenme programı ile hareket etmek gerekir. Çünkü yeterli ve dengeli beslenmesi kemiklerinin epifiz denilen kıkırdak yapısındaki uç kısımlarının kemikleşmesi tamamlanıp artık boyunun uzamayacağı zamana kadar çok önemlidir.

Çocuklarda beslenme, için yapmamız gerekenleri şöyle özetleyebiliriz

– Çocuklarımıza ana ve ara öğünleri yeme alışkanlığı kazandırmalıyız.

– Beslenme çantalarında okulda yiyebilecekleri meyva (kuru üzüm ,kuru kayısı, elma, muz) ,bir avucu geçmeyecek şekilde ceviz, fındık , badem  gibi sağlıklı yiyecekler taşımasını sağlamalıyız.

– Ara öğünlerde transyağlardan ve mısır şurubu içeren cipsler, çikolatalı kekler, kurabiyeler, yağlı börekler, kremalı bisküviler gibi gıdaları tüketmemesine özen göstermeliyiz. Gerekirse okul yöneticileri ile beslenme konusunda işbirliği içinde olmaya çalışmalıyız.

– Çocuklarımıza beslenme eğitimi vermeliyiz. Neyi neden yemesi ya da yememesi gerektiğini anlayacağı bir dilde anlatmalıyız. Örneğin şekerli gıdalar tükettiğinde dişlerinin çürümesinin olabileceğini, süt ve yoğurt düzenli tüketirse hem dişlerini koruyabileceğini hem de boyunun uzamasını sağlayacağını anlatmaya çalışmalıyız.

– Çocuklarımızı hazır meyve suları, gazoz, kola gibi içeceklerden uzak tutmaya çalışıp su içmesini sağlamalıyız. Su herkesin bildiği gibi en güzel detoksifiyedir. Yani vücudu oluşan artık maddelerin veya yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

– Çocuklarımızı egzersize özendirmeliyiz. Basketbol, voleybol gibi spor aktivitelerine katılmasına teşvik etmeliyiz. Bu spor dalları kilo kontrolüne destek verdiği gibi parametrik gelişmeyi destekler.

– Televizyon ve bilgisayar başındaki zaman dilimlerini kontrol altında tutup bu şekilde zaman geçirirlerken çikolata, bisküvi, cips, kurabiye vb. uzak tutmaya çalışmalıyız.

– Çocuklarda beslenme , onların kalan tüm hayatlarını etkileyeceği için  çok önemlidir. 

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – KadıköyRelated Articles

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME Saç dökülmesini önlemeye yönelik koruyucu beslenme için, biotin ve çinko yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir. Günümüzde saç

ZAYIFLAMA DİYETLERİ

SIKI BİR DİYET YAPMADAN KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ? Daha sağlıklı bir yaşam için kilo vermek çin sağlıklı zayıflama diyetleri yapmak

ARA ÖĞÜN

ARA ÖĞÜN   Sağlıklı beslenme ve kilo korumda 3 ana öğün ve aralarda da  3 ara öğün beslenme önemlidir. Pek çok

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*