Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
BEYAZ ÇAY NEDİR ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

BEYAZ ÇAY NEDİR ?

BEYAZ ÇAY NEDİR ?

BEYAZ ÇAY 

Çay, işlenmiş yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir bitki türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia Sinensesdir. Günümüzde sıcak bir içecek olarak tüketilen çay çeşitleri siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bütün bu çayların ortak özelliği antioksidan olmalarıdır.

Beyaz çayda yapraklar daha açmadan, tomurcuk iken toplanır. Çayın tomurcuk kısmıdır.

Yeşil çayda yapraklar körpe iken toplanır. Genelde üstteki yapraklardır.

Siyah çayda bitkinin alt yapraklarından oluşur.

Çaylar antioksidan özelliklerini içlerinde bulunan flavonel ve kateşinlerden alır. Yapılan araştırmalar da çay tüketimini insan sağlığına olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Çayların ortak olarak insan sağlığına faydaları şöyle sıralanabilinir.

Örneğin bir fincan beyaz ve yeşil çaydan alınan antioksidan etkisi, 1 porsiyon ıspanak, brokoli, havuç ve çilekten alınandan daha fazladır.

Prostat, kolon ve mide kanserleri gibi bazı kanser çeşitlerine karşı koruyucu özellikleri vardır. Kanser aşamasında kanserli hücreye karşı savaşırlar.

Beyaz çay, kanı sulandırıp, kan basıncını ve kolesterolü düşürücü etki yapar. Bu özelliklerinden dolayı kalp koruyucudurlar. Kalp krizi riskini ve damar sertliği riskini azaltlıkları tespit edilmiştir.

Kan şekerini dengeleyerek iştah kontrolünü sağlayıp aynı zamanda diyabetin etkisini azaltırlar.

Kateşinlerin özellikle leptin düzeyini artırıcı etkisi tespit edilmiştir. Leptin vücut ağırlığını düzenlemede görev alan , hem gıda alımını hem de harcamasını başlatan hipolatamustan salgınan bir proteindr. Leptin düzeyinin artması iştahı azaltan bir mekanizmadır. Bu yüzden kilo kontrolünde tercih edilirler.

Ayrıca çaylar  stresi azaltıp, bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

Ama özellikle siyah çay yemek üzerine tüketilmemelidir. Çünkü demir emilimini olumsuz yönde etkiler. Yemekten en erken bir saat sonra içilmesi önerilir. Fakat beyaz ve yeşil çayın böyle bir etkisi yoktur. Beyaz çay hafif yemeklerin arkasından tercih edilmelidir. Baharatlı yiyeceklerin arkasından tüketilirse tadına varılamaz. Çünkü beyaz çay da kavunu andıran hoş bir tat vardır.

Kafein oranlarına gelince bir fincan :

Siyah çayda 40 mg

Yeşil çayda 20 mg.

Beyaz çayda 15 mg. kafein vardır.

Antioksidan içeriklerine bakılınca da beyaz çayın antioksidan etkisi yeşil çaydan fazla, yeşil çayınki de siyah çayınkinden fazladır.

Slimming Center & Estetik –  Bağdat caddesi – İst.


Tags assigned to this article:
beyaz çayçaykafeinsiyah çayyeşil çay

Related Articles

KIŞ DİYETİ

KIŞ DİYETİ Kış aylarında diyet yapmak kimi insana daha zor, kimineyse çok kolay gelir. Yaz aylarında daha çok vaktimizi dışarıda

GRİPTE BESLENME

GRİPTE  BESLENME Havaların soğumasıyla nezle, grip gibi hastalıklarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu dönemde korunmanın ve hastalanmışsak en kısa sürede atlatmanın

KALORİ ÇETVELİ

KALORİ CETVELİ SÜT GRUBU Kalori Besin (244 gr)   Süt, yağsız 86 Süt, yağsız 1% 102 Süt, az yağlı 2%

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*