Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
BESLENME UZMANI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

BESLENME UZMANI

BESLENME UZMANI

Beslenme Uzmanı

BESLENME UZMANI

SORU – Sevil K. : 1.69 boyum var. 72 kiloydum ve 3 ay diyet yaparak 10 kilo verdim. Ama artık son 20 gündür hiç kilo veremiyorum. Ben 59 kilo olmak istiyorum. Ne önerirsiniz ?

Beslenme uzmanı : Şu anda 10 kg vermişsiniz, 20 gündür hiç kilo vermemeniz normaldir. Genellikle vücut ilk 10 kiloyu çok kolay verir ve sonra kilo verme hızı düşer ve vücut takılır. Bu döneme plato dönemi denir. Genellikle diyete başladıktan sonra vücut düşük kalori ile beslendiği için, kendini korumaya alarak daha az yakar hale gelir. Veya kişinin uzun süre kaldığı ve vücudun tanıdığı bir kilo vardır. Vücut bu kiloya inince bir süre takılır.

Fakat moralinizi bozmayın. Sabırla daha önceden uyguladığınız diyetinizi yaparsanız mutlaka bir süre sonra tekrar vücut kaldığı yerden kilo vermeye devam eder. Bu süreç içinde zararlı gıdalardan uzak durarak, hiç kaçamak yapmayın ve gıdadan azaltmak yerine ,egzersizi artırın Her gün düzenli olarak 1 saat tempolu yürüyüş yaparak ,metabolizmanızı hızlandırın.

SORU – Nursev B. : Yaşım 16 – Boyum 1.64 – Kilo verdim ve 58 oldum. Ama ben 48 kilo  olmak istiyorum. Bana diyet listesi gönderirmisiniz ?

Beslenme uzmanı : Sizin için ideal kilo ortalama olarak ( 52 – 57 ) arasıdır. Sizin isteğiniz olan 48  kg genetik yapınız ve iskelet yapınıza göre  az ve sağlıksız olabilir. Böyle bir hedef için,  16 yaşında çok katı ve sağlıksız diyetler yaparsanız vücut gelişimi ve boy uzamasını geriletirsiniz.  Doktor muayenesi , kan tahlilleri ve metabolizma hızı ölçümü  yapılmadan  size bir  diyet  listesi hazırlamamız doğru ve sağlıklı değildir.

Önce bunlar yapılmalı sonra, uzman bir diyetisyen tarafından kişinin , metabolizma hızına, yaşına, cinsiyetine, sosyal ve iş hayatına ,fiziksel aktivitesine uygun ve kişiye özel  bir diyet programı hazırlanmalıdır.  Kilo verme sürecinde devamlı olarak doktor ve diyetisyen tarafından kontrollerinin yapılması gerekir.

Beslenme uzmanı olarak size önerim : Kilo vermek için, hem günlük aldığınız kaloriyi azaltın, hem de  fiziksel aktivitenizi artırın. Fiziksel aktivitenin ara sıra değil, mutlaka sürekli olması gerekir. Günde 1 saat tempolu yürüyüş veya 20 dakika  egzersiz yapmak  aktivite için yeterlidir.

Bir süre, tatlı, yağlı hamur işi , pilav, makarna, kızartılmış her çeşit besin, kuru yemiş, cips, bisküvi , çikolata, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri, her türlü sakatat,  pizza, alkol fast foot gibi gıdalardan uzak durun.

Fazla yağ içeren ve şeker içeren gıdaları tüketmemeye çalışın. Öğünlerde 2 veya 3 dilim kepekli ekmek tüketebilirsiniz. Canınız tatlı istediğinde meyve yiyebilirsiniz. Yağsız ve kaymaksız süt ve yoğurdu tüketin. Kızartma yerine fırında veya ızgarada pişmiş yemekleri tercih edin. Tüm bunları yaşam tarzı haline getirerek sürekli olarak bunları uygularsanız zaman içinde yavaş yavaş kilo verebilirsiniz.

SORU – Cemal E. : Ben 24 yaşındayım, çocukluğumdan itibaren 20 yaşıma kadar  hep şişmandım. Sonra daha az yiyerek ve her gün 1 saat koşarak kilo verdim. Şu anda oldukça zayıfım ve kilo fazlam hiç yok.  Ama göğüslerim çok büyük. Zayıflayınca onlar küçülmedi ne önerirsiniz.?

Beslenme uzmanı : Kliniğimiz de Plastik Cerrahi doktorumuz Op. Dr. Eser Aydoğdu’ya  muayene olabilirsiniz. Doktorumuz uygun bulursa size,  Jinekomasti ameliyatı önerebilir.

Beslenme Uzmanı  ile,  Kilo verme – Kilo koruma programları Related Articles

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 14 KURAL

1) GÜNLÜK ALINAN ENERJİNİN EN BÜYÜK KISMINI KARBONHİDRATLAR GERİYE KALAN KISMINI DA PROTEİN VE YAĞLAR OLUŞTURMALIDIR. 2) GÜNLÜK BESLENİRKEN HER

ÜÇ BEYAZ NEDİR ?

ÜÇ BEYAZ NEDİR ? TUZ, ŞEKER, UN Üç Beyaz / TUZ  : Besinlerin bileşiminde vardır. Ayrıca göllerden, denizlerden ve kayalardan saf

DİYETE BAŞLARKEN

DİYETE BAŞLARKEN  Diyete başlarken önce kendinizi takip etme alışkanlığı kazanmalısınız. Bunun içinde öncelikle yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi yazmaya başlamalısınız.

4 comments

Write a comment
 1. Sude Naz
  Sude Naz 10 Haziran, 2015, 15:40

  Kilo verirken durma ( plato ) süresi en fazla ne kadar gündür ?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:05

  4-6 hft arası değişir

  Reply this comment
 3. huriş
  huriş 15 Mayıs, 2016, 00:14

  merhaba ben 1.69 boyunda 87 kiloyum 42 yaşındayım .1 ay detoks yaparak 10 kilo verdim .sonra sebze agırlıklı beslenmeye devam ettim .meyve ve kurubaklagil tüketiyorum .3 aydır karbonhidrat ve kapalı yiyecek tüketmiyorum ama kilo veremiyorum .tatlı hiç yemiyorum .haftada 5 gün yürüyüş yapıyorum .

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 28 Mayıs, 2016, 12:43

   Merhaba; Çok uzun süre detoks yaptığınız için metabolizma hızınızı yavaşlatmış olabilirsiniz. Ayrıca protein alımınızı çok azalttıysanız vücudunuz tepki gösteriyor olabilir. Öncelikle metebolizmanızın düzenli çalışması için size uygun bir beslenme planı düzenlenmelidir. Kliniğimize gelerek veya online diyetisyen kontrolünde, Sağlıklı Kilo Verme Programına, katılabilirsiniz…

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*