Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
BESLENME SORULARI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

BESLENME SORULARI

BESLENME SORULARI

Beslenme soruları

 

BESLENME SORULARI    

Beslenme soruları : Günde kaç porsiyon sebze ve meyve tüketmeli.?

Her gün mutlaka çeşitli sebze ve meyvelerden tüketmeliyiz. Her sebze ve meyvede farklı miktarlarda vitamin ve mineral vardır. Ne kadar çeşit yersek , o kadar değişik vitamin ve mineralden almış oluruz.

Günde 2 porsiyon meyve ( 2 orta boy )  ve 3 porsiyon sebze ( 12 yemek kaşığı ) tüketerek günlük A –  C ve diğer bir çok vitamin gereksinimini karşılamış oluruz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, koyu renkli meyveler, kuru meyveler daha fazla vitamin ve mineral içerirler.

 Beslenme soruları : Metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalı ?

 • Öğün atlamadan sık sık az az beslenmek ( 3 ana – 3 ara öğün )
 • Metabolizmayı hızlandırmak için ;  Öğün aralarında vücudu hızlandıracak , yağ ve şeker içermeyen ara öğünler ( meyve , kuru kayısı, yağsız süt, yağsız yoğurt, salatalık, marul , müsli, 30 gr peynir gibi )
 • Aralarda dolaşım sindirimini hızlandıran ,ödem çözen, kabızlığa iyi gelen bitki çaylarından, günde 2 – 3 fincan (yeşil çay, kuş burnu , ıhlamur gibi )
 • Kahve, çay ve kolalı içecekleri tüketmemek.
 • Metabolizmayı hızlandırmak için, hareketli bir yaşam tarzı.
 • Günde 30 dakika tempolu yürüyüş. Ayrıca her zaman kısa mesafeleri yürümek.
 • İlk 3 katı merdivenle çıkmak , inişleri hep merdinle inmek.
 • Haftada 2 – 3 gün evde yer egzersizleri yapmak.
 • Vücut proteinleri yakmak için, karbonhidratlara göre daha fazla kalori harcıyor Özellikle deniz ürünleri fazla yemek  leptin hormonunun seviyesini düşürüyor. Leptin hormonu düşük olanların metabolizmaları daha hızlı  çalışıyor.
 • Günlük beslenmede katı yağ, hayvansal yağ ve şeker içeren yüksek kalorili gıdalardan her zaman uzak durmak.  

Beslenme soruları : Kepekli  besinlerin diyete faydası nedir ?

Kepekli ekmek,  kepekli pirinç, kepekli un, gibi rafine edilmemiş lif oranı yüksek doğal besinlerin kalorileri,  beyaz rafine edilmiş besinlere göre çok az daha düşüktür.  Fakat asıl faydaları, kepekli ürünler B gurubu vitaminler ve posa yönünden zengindir. Posalı ürünler uzun süre tok tutar,  bağırsakları çalıştırır. Bu nedenle kepekli besinler günlük beslenmemizde daha çok tercih etmemiz gereken bir besinlerdir. Aynı şekilde kepekli  pirinç,  makarna ,erişte, ekmek ve krakerler de beyaz undan yapılan ürünlere göre besin değeri yönünden daha zengindir.

Fakat gerekli kan tahlilleri yapılmadan zayıflama diyeti yapan herkese de kepekli ürünler önerilmez. Çünkü sürekli olarak kepekli ekmek yemek, besinlerden demir emilimine engel olabilir ve bu durum kansızlık sorunu yaratabilir. Kepek ekmek te bulunan Fitat asidi vücuda alınan demirin emilmesine engel olur. Ürik asidi yüksek olanlara da kepekli ürünler verilmez.

Kepekli gıdaları yedikten sonra, uzun süre tokluk sağlaması için, mutlaka üstüne su içerek etkinliğini arttırmalıyız

Slimming Center Online Diyetisyen Beslenme Soruları.



Related Articles

KİLO VEREBİLMEK İÇİN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Kilo verebilmek için sağlığınızdan olmayın. Kilo fazlalığı görsel bir sorun olarak algılansa da aslında asıl tehlike sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileridir.Sağlığınızı

RAMAZANDA ZAYIFLAMA

Genelde insanlar ramazan ayında hem oruç tutuyor, hem de kilo alıyor. Bunun en önemli sebeplerinde biri de, son yıllarda ülkemizde

BAĞDAT CADDESİ DİYETİSYEN

Bağdat caddesi Bostancı da hizmet veren  Slimming Center Zayıflama Merkezi Türkiyenin ilk zayıflama ve beslenme danışmanlığı hizmeti veren merkezi olarak,

2 comments

Write a comment
 1. Tuğrul Kara
  Tuğrul Kara 10 Temmuz, 2015, 01:17

  Online zayıflama programı için, kan tahlili yaptırıp, mail atmam mı gerekiyor ?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 11:51

  Beslenme planınızı daha sağlıklı olması için evet

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*