Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ATAŞEHİR BESLENME UZMANI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ATAŞEHİR BESLENME UZMANI

ATAŞEHİR BESLENME UZMANI

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş

ATAŞEHİR BESLENME UZMANI          

  –  Diyet nedir?

Ataşehir Beslenme Uzmanı : Diyet; kişinin yaşı boyu, cinsiyeti, hastalıkları ve fiziksel aktivitesine göre bütün bir gün boyunca tüketmesi gereken tüm besin öğeleridir.

Diyet zayıflamak demek değidir, dengeli ve yeterli beslenmektir.

Kişi eğer bir günde yemesi gereken miktarları bir diyetisyenden öğrenir ve buna göre beslenirse ve fazla kilosu varsa, normal kilosuna iner veya  zayıfsa da normal kilosuna çıkar.

Diyet aç kalmak ve demek değildir. Amaç zayıflamaksa yalnızca belli bir süre kalori tasarrufu yapmak ve ardından da dikkatli beslenmek gerekir. Kişi sağlıklı ve dengeli beslenmelidir.

  – Diyetisyen desteği gerekli mi?

Ataşehir Beslenme Uzmanı : Kişi bazen neden şişmanladığının farkında olmuyor. Diyor ki ‘ ben diyet yapamıyorum çünkü, tatlı yemeden duramıyorum. Tatlı krizlerim oluyor.’  Bakıyorsunuz diyet yapıyorum diye 5 – 6 saattir hiç bir şey yememiş ve gün boyu aç geziyor. O yüzden kan şekeri düşüyor ve vücudu tatlı istiyor.

Veya bir yerlerden bulduğu diyet listesini veya  başka kişinin diyet listesini yapmaya çalışıyor. Oysa diyetisyen kişinin sağlık ve yaşam tarzına göre yapılabilir ve sürdürülebilir bir beslenme planı hazırlar. Kilo fazlası olan kişiler zayıflamak istiyorlarsa, metabolizma hızlarını yavaşlatmadan, dengeli beslenerek ve her besin grubundan tüketerek sağlıklı olarak vücutlarında ki fazla yağı vermelidir. Bu konuda da bilgi sahibi olan bir diyetisyen den yardım almaları doğru olur ve ayrıca, bu kilo verme sürecini çok rahat ve zorlanmadan geçirirler.

  – Aç kalarak zayıflanır mı ?

Ataşehir Beslenme Uzmanı : En çok yapılan hata budur. Vücudu aç bırakırsak,  metabolizma kıtlık var sinyalini alır. Çalışma ve yakma hızını yavaşlatır. Vücudun çalışması için yakıta yani enerjiye ihtiyaç vardır. Ama siz ona çalışması için, yakıt vermezseniz kendini korumaya alır, yediğini yakmaz ve yağ olarak depolar. Gün boyu aç gezerek ve çok düşük kalorili diyetler yapan kişiler, yağdan değil su ve kastan kaybederler.

Öğün atlayarak ve yetersiz beslenerek, hormonlarınızın, vücudunuzun su ve elektrolit dengesini de bozmuş olursunuz. Bu durum da sağlık sorunları yaratır. Ayrıca hızlı kilo vermek için, çok düşük kalori diyet yapmak ve yoğun spor yapmak kalbi zorlar.

Kilo verirken diyet listesinin nasıl kişiye özel olması gerekiyorsa, fiziksel aktivitenin de kişiye özel planlanması gerekir. Her yaş ve her kilo için yapılacak spor aktivitesi de farklıdır.

  –  Diyet yaparken ekmek yemek yasak mı ?

Ataşehir Beslenme Uzmanı : Ataşehir Beslenme Uzmanı : Kişiler zayıflamak için diyet yaparken  ekmeği tamamen hayatlarından çıkarıyorlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Diyet yapsanız da yapmasanız da her insanın sağlıklı beslenmesinin için de mutlaka ekmek olmalıdır. Ama beyaz ekmek değil.  Tam tahıllı, doğal ekmekler.  Sağlık için gereken B grubu vitaminler, mineraller ve koruyucu öğeler tam tahıllı ekmeklerde vardır. Tahıl grubu içerdiği posadan dolayı yararlıdır ve tam aksine zayıflama diyetinde kişiyi uzun süre tok tutar. Posa,  kabızlık,  kanser, şeker ve kolesterol dengesi için faydalıdır. 2014 de yapılan bir araştırmada tam tahıllıları tüketen 35 yaş üstü bayanlar da meme kanserine yakalanma riskinin çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tam tahıllı ekmek tüketenlerin, obezite riskin de  yüzde % 47 oranında azalma olduğu tespit edilmiştir.

Beslenme Uzmanı Nurdan ÇeliktaşRelated Articles

KIŞ DİYETİ

KIŞ DİYETİ Kış aylarında diyet yapmak kimi insana daha zor, kimineyse çok kolay gelir. Yaz aylarında daha çok vaktimizi dışarıda

ZAYIFLATIR MI ? SORULARI 1

Slimming Center & Esteik sitemize en çok gelen zayıflatır mı ? Soruları SODA ZAYIFLATIR MI ? Tam aksine vücuttaki dengeyi

ZAYIFLAMA PROGRAMI

ZAYIFLAMA PROGRAMI Zayıflama programına başlarken, ilk önce Inbody bilgisayarlı vücut analiz cihazı ile ölçüm yapıyoruz. Inbody deri altı yağ dokusundaki

1 comment

Write a comment
  1. ONLİNE ÜYE
    ONLİNE ÜYE 7 Ekim, 2015, 13:34

    Nurdan hanım, yazdığınız uygulanabilir ve DOĞRU bilgiler için çok teşekkürler. Hep uygulamaya çalışıyorum. TEŞEKKÜRLER.
    ONLİNE ÜYENİZ Nursu

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*