Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ALKALİ DİYET NEDİR ? | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ALKALİ DİYET NEDİR ?

ALKALİ DİYET NEDİR ?

Alkali diyet

ALKALİ DİYET NEDİR?

Sadece Türkiye de değil tüm dünyada bir süredir popüler olan alkali diyet aslında sadece zayıflama yöntemi olarak değil sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak düşünülmelidir. Burada amaç beslenme düzenimizi sadece alkali besinlerden oluşacak şekilde ayarlamak değil tükettiğimiz asidik ve alkali besinlerin oranlarını ayarlayabilmektedir.

Sağlıklı bireylerde sindirim ve boşaltım sistemleri dışındaki organlar alkalidir. Stres altında alkali düzey asidik olma eğilimindedir ve bu durum sağlık problemlerine neden olabilir. Tükettiğimiz besinlerin emilimi ve sindirimi aşamasında ortaya çıkan asit eğer günlük harcayabileceğimizden yüksek oranda ise vücut kendini bu asitten korumak için fazla asit miktarını yağ depolarına aktarmaktadır. Buda vücudu daha fazla koruyabilmek adına yağlanma eğiliminde olması anlamına gelmektedir. Tabi ki bunun dışında vücutta biriken fazla asit bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Örneğin ; Kişinin kendini çok yorgun hissetmesi, idrar renginin koyu renge dönmesi, ağız kokusu ve mide barsak gazları asidik besinlerin gereğinden fazla tüketildiğini gösterir ve bu durumun bir an önce düzeltilmemesi gut, böbrek taşı, baş ağrıları ve depresyona sebep olabilir. Asidik bir metabolizmanın yaratacağı en ciddi ve büyük sorun ise çağımızın en büyük sorunu olan kanserdir.

Sonuç olarak hem sağlıklı olmak hem de yağlanmayı engellemek adına tüketilecek besinlerin asidik veya alkali olma durumlarına göre miktarlarının ayarlanması gerekmektedir.

Alkali diyet ; Asidik besinlerin yasak olduğu bir diyettir.  Asidik besinlerin en başında tamamen hayatımızdan çıkarmasak bile en aza indirgeyebileceğimiz basit şekerler gelir. Bunun dışında rafine edilmiş tuz, mayalı içecekler ve yiyecekler, inek sütü ve süt mamulleri, margarin, tereyağı gibi doymuş yağ oranı yüksek yağlar, hazır paketli ürünler, işlenmiş her türlü gıda ve soslar, kafein, alkol, yapay tatlandırıcılar başlıca asidik besinler olarak sayılabilir.

Başlıca alkali besinler ise, salatalık, limon, sarımsak, soğan, çiğ badem, zeytinyağı, keçi sütü, lor peyniri, karbonat ve işlenmemiş doğal besinlerdir. Bu besinlere beslenmemizde daha çok yer vererek diyet tarzımızı alkaliye çevirmeye çalışmalıyız. Ayrıca bunların yanı sıra spor yapmak, gereği kadar su tüketmek ve stresten uzak durmaya çalışmakta bu yolda bize yardımcı olacaktır.

Alkali diyet ; Alkali besinlerin tüketildiği ama asidik besinlerin tüketilmediği bir beslenme tarzıdır. Tabi ki bu günkü hayat tarzımızda  her gün alkali beslenme, mümkün olamasa bile elimizden geldiğince alkali besinlerin yenmesi sağlığımız için çok faydalıdır.

Alkali Su : Evde 1 sürahi suyun içine ( 1,5 litre ) 1 çayı kaşığı karbonat, ½ limon, 1 salatalık ekleyerek, gün boyu suyunuzu alkali su olarak içebilirsiniz.


Tags assigned to this article:
alkalialkali diyetalkali subesinlersağlıklı

Related Articles

ATAŞEHİR ZAYIFLAMA

ATAŞEHİR ZAYIFLAMA Soru:Dünyada ve Türkiye de obezitenin hızla artmasının sebepleri nelerdir.?  Ataşehir zayıflama : Ülkemiz de son 10 yıl içinde

VEJETERYAN NEDİR ?

VEJETERYAN NEDİR ?  Vejeteryanlık nedir sağlık açısından nasıl değerlendirilir Vejeteryanlık kısaca et yememek olarak adlandırılsa da aslında 7 farklı çeşidi

ŞİŞMANLIK SEBEPLERİ

ŞİŞMANLIK : Yıllardır çözemediğiniz fazla kilo sorununuz var, yani şişmansınız. Zayıflama kararı almadan önce, neden şişman olduğunuzu bulmanız gerekir. Sonrada

3 comments

Write a comment
 1. Merve Y.
  Merve Y. 10 Haziran, 2015, 15:42

  Evde kendi yaptığım karbonatlı suyu her gün 1 litre içsem zararı varmıdır ?

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:06

  mide rahatsızlığına sebep olur

  Reply this comment
 3. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 12:08

  mideye zarar verir.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*