Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
ADET ÖNCESİ İŞTAH ARTIŞI | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

ADET ÖNCESİ İŞTAH ARTIŞI

ADET ÖNCESİ  İŞTAH  ARTIŞI

adet ncesi

Kadınların acıkma dönemleriAdet öncesi, dönemde, sadece ruh halinde ve hormonlarda değil iştahta da önemli değişiklikler meydana gelir. Su tutulmasına bağlı olarak kiloda ani bir artış olabilir. Bu nedenle rejim yapan hanımların şevki kırılabilir.

Adet öncesi  iştah artışı gibi  kadınların vücudunda  değişiklikleri neyin yarattığı son zamanlarda sürekli tartışılmaya başlanmıştır. Bu nedenler daha önceden  psikolojik olarak yorumlanırken ,yapılan bilimsel çalışmalar bunların fizyolojik kökenli olduğunu düşündürmektedir.

1973 yılında 249 kadın mahkum üzerinde yapılan bir araştırmada, adet öncesi gerginlik yaşamanın  nedeni olarak östrojen ve progesteron hormanları arasındaki dengesizlik gösterilmiştir. Bu çalışmaya göre normalden düşük olan progesteron seviyesi, adet öncesi östrojen miktarının artmasına sebep olur ve bu da göğüsler ve rahimdeki  hücre dışı sıvısının tutulmasına ve artmış şeker yeme isteği, fazla iştah, ellerin titremesi ile kendini gösteren karbonhidrat metabolizması değişikliğine yol açar.

Daha sonra yapılan çalışmalarda ise adet öncesi progesteron seviyesinin düşük değil, tam tersine yüksek olmasının iştah değişikliğine yol açtığı öne sürülmüştür. Çoğu araştırmacının  adet öncesi iştah artışı nı hormonal dengesizliğe bağlamasına rağmen, buna sebep olan hormon seviyeleri henüz kesinlik kazanmamıştır.

1979 yılında 300 hemşire üzerinde yapılan bir çalışmada, artmış şeker veya yemek yeme isteğinin adet öncesi gerginlik ve depresyonla paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma bu semptomların nedeninin düşük kan şekeri olabileceğini göstermiştir. Vücut sıvılarını düzenlemeye yardım eden bez olan hipotalamus, büyük olasılıkla adet öncesi sıvı tutulmasını da kontrol etmektedir.

KADINLARDA HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER : Kadınlarda regl dönemi biter bitmez,kanda ki östrojen seviyesi yükselmeye başlar. Pregesteron ise regl siklüsünün ortasında yani avulasyon sonrasında artmaya başalr. Her iki hormonda bir sonraki reglden, hemen önce en üst seviyeye çıkar, sonra aniden düşer. Rahimde regl kanamasın başlatan bu ani düşüştür. Östrajen vücutta fazla  tuz tutulmasına bağlı olarak, göğüslerde şişme, karında gerginlik ve su tutulması meydana getirir. Bu da regl öncesi dönemde hafif kilo artışına neden olur. Diğer taraftan pregesteronun hafif idrar söktürücü ve sakinleştirici etkisi vardır. Pregesteron bazal metabolizma hızını ve vücut ısısını yükselterek adet öncesi fazla yemek yemeye ve iştah artışına sebep olabilir.

Adet öncesi  iştah artışı aşırı tatlı ve yemek yeme isteği doğal sayılabilir. Fakat bunun dozunu kaçırmamak gerekir. Çünkü bu mazeretin arkasına sığınarak  kontrolsüz yemek yemek özellikle de tatlı yemek kilo alımına sebep olur. Bu dürtülerin doğal olduğunu bilmek, zayıflama diyeti yapan kişinin bu mücadeleye hazır olmasını sağlar. Ayrıca ruhsal olarak adet öncesi gerginlik dönemlerinde etrafımızda ki, insanların kalplerini kırmamaya özen gösterelim.

Slimming Center & Estetik Bağdat Caddesi  Kadıköy  DiyetisyenRelated Articles

BESLENME UZMANI

BESLENME UZMANI SORU – Sevil K. : 1.69 boyum var. 72 kiloydum ve 3 ay diyet yaparak 10 kilo verdim.

DİYETİSYEN SORU CEVAP

DİYETİSYEN SORU – CEVAP Diyetisyen soru : Ömer  S. / Ben 3 yıldır her zaman ki gibi yememe rağmen çok

HAYIR DİYEBİLMEK

Zayıflama diyetine başladınız ve etrafınızda ki kişiler size sürekli yiyecek ikram ediyor ve yemeniz konusunda aşırı ısrar ediyorlar. . Allah

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*