Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/slim/public_html/wp-content/plugins/check-and-enable-gzip-compression/richards-toolbox.php on line 195
AÇ KALMADAN DİYET YAPIN | Diyet, Zayıflama, Diyetisyen, Online Diyet, Fiyatları

AÇ KALMADAN DİYET YAPIN

AÇ KALMADAN DİYET YAPIN

aç kalmadan diyet yapın

AÇ KALMADAN DİYET YAPIN

Aç kalmadan diyet yapınmak mümkün

Kilo fazlalıkları sadece dış görünüşle ilgili problem yaratmakla kalmayıp sağlığınızı da tehdit etmektedir. Bu sorunları çözmek ve sağlığınızı korumak için düzenli egzersiz ve diyet yapmak durumunda kalırsınız ancak yemek sizin için bir zevk ise ve çok iştahlıysanız sizi zor bir süreç karşılamış olur. Bu süreci daha kolay ve çekilebilir kılmak için doğru besinleri ve içecekleri tercih etmek gerekir. Bazı yiyecek ve içecekler içeriğindeki lif nedeniyle bazıları ise kan şekeri düzeyini kontrol altında tuttuğu için diyette size yardımcı olacaktır.

Aç kalmadan diyet yapın : Hangi yiyecek ve içeceği tercih etmeli?

Bol Yeşil Salata; Lif içeriği nedeniyle midenizde doluluk hissi yaratır ve sindirimi uzun sürdüğünden mideyi terk etmesi uzun sürer. Ancak yağ ve tuz içeriği yüksek hazır salata soslarıyla tüketmek yerine az miktarda zeytin yağ, sirke veya limon ekleyerek tüketmekte fayda vardır.

Yulaf ezmesi veya yulaf kepeği; Yulafın içerdiği karbonhidratın sindirimi uzun sürer ve lif içeriği çok yüksektir. Ayrıca yulafın glisemik indeksi çok düşüktür ve açlık hormonunu baskılar.

Ayva, elma, kivi; içerdikleri lif içerikleri sayesinde tok tutmak ve vitaminleri ile metabolizmayı hızlandırarak diyetinize yardımcı olacaktır. Ancak elmanın kabuğu biraz zor sindirildiği için mide asidini çok arttırarak midenin çabuk boşalmasına ve kazınmasına neden olabilir. Bu tür bir sorun yaşıyorsanız elmayı kabuksuz yemeyi tercih edebilirsiniz.

Yeşil çay; günde 2 fincan kadar tükettiğiniz yeşil çay hem açlık hissini azaltmaya hem de ödemi atmaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olur. Aç kalmadan diyet yapmak istiyorsanız yeşil çayı hayatına mutlaka katın.

Yumurta; en kaliteli protein kaynağı olan yumurta özellikle katı haşlanmış haliyle uzun süre tok tutar. Özellikle hayvansal kaynaklı protein olan balık ve yağsız et, tavuk karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengede tutarak tokluk hissini arttırır.

Su; Midede hacim oluşturarak açlığı azaltır ve yağ yakımına yardımcı olur. Kilonuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre uygun miktarda su tüketmeniz çok önemlidir.

Yağı azaltılmış süt, yoğurt, kefir, ayran; Günde 2-3 bardak kadar süt veya süt ürünü hem tok tutar hem de yağ yakımını hızlandırır. Ara öğünde tüketeceğiniz yağsız sütle hazırlanmış bir kahve sizi uzun süre tok tutacaktır.

Balkabağı ve yeşil kabak; Lif içeriklerinin yüksek olması nedeniyle uzun süre tokluk hissi yaratırlar. Özellikle rendelenmiş çiğ kabakla salata yapabilirsiniz. Balkabağını ise şekersiz pişirerek tarçınla tüketebilirsiniz.

Beyaz lahana, brokoli; Kalori içerikleri çok düşük ve lif içerikleri çok yüksektir. Çorba, yemek ve salata her şekilde tüketmekte fayda vardır.

Badem, fındık; Özellikle ara öğünlerde tüketilen çiğ badem ve fındık tokluk hissini arttırır. Ancak içeriğindeki yağ düşünülerek tüketim miktarına dikkat etmek gerekir.

Sirke; Kan şekerini dengede tutar ve yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca içeriğindeki asetik asit sindirim hızını yavaşlatır. Salatalarınızda tercih edebilirsiniz.

Tarçın; Kan şekerini dengede tutar ve şeker isteğini azaltır. Çaylarınızda, suyunuzun içerisinde ve meyvelerinize ekleyerek tüketimini arttırabilirsiniz.

Zeytin yağ; İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri kilo vermeyi kolaylaştırır. Salatanıza ve yemeklerinize koyduğunuz az miktardaki zeytin yağ tokluk hissini arttırır.

Yukarıda yazdığımız yiyecek ve içecekleri hayatınızda sürekli ve düzenli tüketerek, rahat ve  aç kalmadan diyet yapın.

Diyetisyen Başak Gazdağ

 No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*